Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Теорията на игрите и Covid-19

Ернан Ханани: Невинаги решенията на политиците са практически изпълними

Когато икономиката се гърчи, населението трудно се подчинява на наредби за здравето

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Има ли връзка между управленческите решения в различните държави заради Covid-19, протестите, които заливат цял свят, икономическата криза и теория на игрите, която се изучава във всички икономически институти? Един от създателите й - нобеловият лауреат проф. Израел Уман тази година ще навърши 90 години.

"Теорията на игрите е разработена, за да предскаже каква е ефективната стратегия в ситуации на несигурност. Израелското правителство (подобно на Китай, Корея и много държави от Европа) прие „играта с нулево равенство“, която предполага един победител и един победен, т.е., че не искаме да живеем в мир с вируса и че няма да се върнем към познатото, докато не го победим, но дотогава трябва да се вземат всички предпазни мерки", коментира за БНР проф. Ернан Ханани, преподавател в Университета на Тел Авив и ученик на проф. Израел Уман. 

"За мен беше по-интересно да изследвам как обществеността реагира на управленчески решения, свързани с непозната ситуация, каквато е коронавирусът. Измервахме доколко обикновения човек разбира дадена наредба и доколко вярва в правилността на решенията на политиците. В скалата личеше дали хората са в състояние да следят логиката на изменящите се наредби в зависимост от степента на сложност на ситуацията. Невинаги решенията изглеждаха практически изпълними. Отчитахме и че решенията на политиците бяха хаотични и взаимоизключващи се, което влияе на доверието към тях", посочи проф. Ханани.

Решенията, свързани с Covid-19, се отразяват на икономиката на микро и на макро ниво, изтъкна още проф. Ернан Ханани в интервю за предаването "12+4".

"Те могат да подпомогнат или да попречат за плавното връщане към рутината на живота, все едно дали коронавирусът е победен или ще ни съпътства и за в бъдеще. Важно е доколко решенията, свързани с опазването на човешкото здраве, съдействат за разрушаването на икономиката и доколко решенията за засилване на икономиката не предполагат увеличаване на заболелите. Това са трудни решения и много бих се гордял, ако формулите, изкристализирали в теорията на игрите, помагат за достигане на логичен отговор, но за съжаление не е така просто".

Палестинци се радват на морето на плаж в Газа. Юни, 2020 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Върху решенията на съответните правителства, освен ясните социално-икономически и здравни тенденции, влияят и политическите традиции в съответната държава. Може дадено решение да е успешно за една страна, а опитите на всички останали да й подражават да са обречени на провал, отбелязва Ернан Ханани

"Имаше група от държави, които бяха безкомпромисни в ограничаване на разпространяването на епидемията. Между тях беше и Израел, а и много европейски страни. Други държави, като Швеция, поставиха акцент върху запазване на икономиката при строго спазване на защитни мерки против епидемията", дава пример той и прогнозира, че предстоят нови вълни на зараза с вируса.

Всяко решение, което защитава икономическата стабилност и личните свободи, ще допринесе за мотивация при изпълнение на указания, свързани с опазване на здравето, смята още Ханани.

"Когато икономиката в дадената страна се гърчи, на населението е по-трудно да се подчинява дори на наредби, свързани с личното здраве. Бих се доверил на обществеността, че ще действа обмислено, ако се отворят повече области в социалния, икономическия и културен живот. Ако хората усетят делегираното доверие, дисциплината в живота им ще се увеличи. В същото време трябва държавата да пази хората от рисковите групи, за които болестта не е игра", каза още Ернан Ханани.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11