Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гражданите и протестите - за и против

Снимка: БГНЕС

Обединени от желанието за „промяна, а не подмяна“, повече от месец хиляди граждани скандират за оставката на правителството. Кабинетът се бори за своето политическо оцеляване, а протестната вълна не стихва. Промени ли се общественото мнение, относно продължителните и упорити антиправителствените протести, виждат ли столичани постигането на стабилност в подаването на оставката на редовното правителството и съставянето на служебен кабинет? 

„Една България, в която има достатъчно условия да се развива човек, една правова държава – за мен това е ключово. Тоест  да има върховенство на закона и социално отговорно общество. По-малко злоба и повече благодарност трябва да има“ – това каза в предаването „Чуй лятото“ по „Хоризонт“ началният учител Петър Велков.

Според младия преподавател лозунгите за по-добро бъдеще, които се издигат от площадите, трябва да бъдат съпроводени и от конкретни индивидуални действия.

„Всеки трябва да се стреми да бъде една по-добра версия на себе си“, твърди студентът по медицина Анелия Зашева.

Фокусирани върху професионалното си развитие, младите хора следят политическата обстановка в страната и са категорични, че демонстрациите са знак за зараждащо се гражданско общество. 

„Уча моите ученици, че всички хора трябва да отстояват правата си“, допълва още Петър Велков.

Снимка: БТААнализирайки настоящите протести, които се случват в условията на извънредна епидемична обстановка, Велков алармира, че хората не носят маски.

Според бъдещия лекар с интереси в областта на анестезиологията и реанимацията Анелия Зашева, по-лесно ще намерим панацея за Covid-19, отколкото за политическия вирус, с който обществото вече 3 десетилетия не успява да се пребори:

„Когато моралните устои на обществото са разклатени, е много по-трудно да съграждаме“, отбелязва тя.

„Когато народът е отдалечен от вярата и духовният стремеж отсъства, тогава излизането от кризите, които една след друга ни спохождат, става още по-трудно“ изтъква в предаването „Чуй лятото“ протойерей Илиян Александров, свещеник в столичния храм "Рождество Богородично":

Това е болно, приспано общество. Освен това ние не сме критични към новините. А как да бъдем критични, когато не сме образовани?

По отношение на настоящите протести протойерей Александров, който има научни интереси в областта на политологията, коментира:

„Най-странно е да искаш смяна на системата, а да не знаеш какво е това. Къде бяха всички, които искат промяна, когато на всички избори отчитаме ниска избирателна активност?


Снимка: БГНЕС

Месец след началото на антиправителствените протести, водени от вечния стремеж за по-добро бъдеще, мнозина продължават да изразяват своята подкрепа към демонстрациите.

Въпреки че таксиметровият бранш беше силно засегнат от продължилите блокади на възлови кръстовища, шофьорите проявяваха разбиране към изградените насред пътното платно палаткови лагери, които възпрепятстваха работата им. Таксиметровият водач Венци: 

„Всеки има право на глас. Всички от парламента – вън.“

Пандемията от коронавируса променя живота и на Велина. С две висши образования, младата жена загубва работата си през пролетта, а сега припечелва средства като уличен музикант:

„Правилни и основателни са исканията на протестиращите. Не трябваше да чакаме 11 години…“

На Орлов мост в бар с надпис "ОСТАВКА" барманът Даниел споделя:

„Позицията на всеки от персонала е такава. Наистина не знаем,  ако не са те, кои ще са, но пък това не значи, че трябва да търпим. Бях 15 дни на протестите.“

Още по темата слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11

"За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни

Днес отбелязваме Деня на Земята. Основната тема тази година е за пречистване на планетата ни от пластмаси .  И днес "За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни , заяви пред БНР Евгения Ташева от екологичното движение. И даде пример с използването на лични бутилка за вода, чаша, кутия за храна или чанта за..

публикувано на 22.04.24 в 09:50

Камарата на представителите на САЩ одобри военната помощ за Украйна

След месеци забавяния американската Камара на представителите одобри дългоочакваната финансова помощ за Украйна на стойност 61 милиарда долара. Средствата са от критична важност за защитата на страната във войната с Русия, като голяма част от парите ще бъдат използвани за въоръжаване на украинската армия. Финансовият пакет за Украйна беше приет с..

обновено на 21.04.24 в 01:54
Искра Баева

Проф. Искра Баева: Мирът няма да доведе до разпадането на Украйна

Мир с някакъв компромис няма да доведе до разпадането на Украйна. Тя се сплоти и  не е застрашена, ако постигне мир . Русия няма потенциал да застраши цяла Украйна. Това каза пред БНР историкът проф. Искра Баева. Нито тезата на Русия, нито тезата на Украйна биха могли да се реализират в пълен обем . Русия не може категорично да спечели войната в..

публикувано на 20.04.24 в 11:11
Варна

Великден наближава... Пътуванията тази година са 10-15% по-скъпи

Майските празници са началото на морския туризъм , каза пред БНР Димитрина Горанова, председател на Асоциацията на българските туроператори. "При Великден за много от нас има значение дестинацията и от гледна точка на отбелязване на празника. Затова най-предпочитана дестинация е Гърция - и заради морето, и заради факта, че гърците също са..

публикувано на 19.04.24 в 10:43