Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Казусът с болницата в Добрич - прочитът на двама гастроентеролози, лекуващи Covid-19

Снимка: Мая Щърбанова

Ръководството доста неглижираше ситуацията и си мислеше, че при нас ще се разминат нещата и няма да ни връхлети толкова сериозно пандемията. Предполагам, че заради това не предприеха абсолютно никакви съществени мерки. Доста несериозно се отнесоха към кризата.“ Това разказа пред "Хоризонт" гастроентерологът д-р Ивелина Вълчева по повод на критичната ситуация с болницата в Добрич

„Болните са много. Двете отделения – Covid-секторът и второ вътрешно, са запълнени до максимум и няма как да приемаме повече болни. Това са тежко болни, които изискват продължително лечение“, поясни тя. 

Обществото доста неглижира ситуацията, сподели свои наблюдения д-р Вълчева, според която отговорността за овладяване на задаващата се криза е взаимна – както на ръководството на болницата, така и на местното население.

През май в Добрич е имало 0 заразени, юни – 7, юли – 301, а през август вървят към 550.

Организацията в момента крие рискове и за пациентите, и за медицинския персонал и няма как да се осъществи качествено лечение в този вид на отделението, смята д-р Елис Селимова, също гастроентеролог. Д-р Вълчева и д-р Селимова се грижат за болните с Covid-19 в Добрич след закриването на инфекциозното отделение заради напуснали лекари.  

Дефицитът на специалисти в Добричка област е изключително сериозен, трябва да се командироват специалисти – пулмолози и инфекционисти, защото инфекциозната отделение е закрито, а градът е голям, подчерта д-р Вълчева.  

Препоръките на РЗИ да се отделят два потока – чист и „мръсен“, които да се обслужват от отделен персонал, не могат за бъдат спазени заради липсата на хора, уточни  Ивелина Вълчева. „Ние имаме препоръки от РЗИ, които към този етап, в резултат на нашата организация, не можахме да ги спазим.“

Легловият фонд на болницата към момента е достатъчен, изтъкна д-р Селимова. Големия риск тя вижда в липсата на медицински персонал, който да обслужва тези болни. При необходимост болните могат да бъдат насочване към общинските болници в Каварна и Балчик, допълни тя.

Д-р Вълчева и д-р Селимова се надяват скоро да има промяна и да настъпи реорганизация, за да могат да работят по-спокойно.

Двете мнения чуйте в звуковия файл.
Снимки: Мая Щърбанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Даниел Вълчев

Проф. Даниел Вълчев: Правната ни система е като човек на силни лекарства без връзка с оплакванията

" След направените конституционни промени българската правна система прилича на човек, на когото са предписали силни лекарства, които нямат нищо общо с неговите оплаквания. Те   са разбалансирали целия му организъм и той се чувства все по-зле, а лекарите взаимно се обвиняват в шарлатанство ".  Това заяви пред БНР проф. Даниел Вълчев, декан на..

публикувано на 18.04.24 в 14:10

Мария Тончина: Нямаме традиции на доброволчество

Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности . Това е значително по-ниско в сравнение с други европейски страни. Средностатистически в ЕС тази цифра е над 20%.  Фондация "От нас зависи" започва инициативата "Дай 5!", за да насърчат доброволчеството сред младите хора . Според Мария Тончина от..

публикувано на 18.04.24 в 10:51
Снимката е илюстративна.

24 май ще бъде обявен за Ден на България в Британска Колумбия

" България ще има специален ден в Британска Колумбия и в град Ванкувър. 24 май ще бъде обявен за Ден на България ". Това обяви пред БНР Велислава Панова, генерален консул на България в Торонто. Тя посочи, че тази година Дните на България в Канада , които предстоят на 19 април, се организират за трета поредна година. "В Британска..

публикувано на 17.04.24 в 07:46
Любомир Кючуков

Любомир Кючуков: Външната ни политика се разглежда не като национална, а като партийна

Смяната на външния министър е странно решение, което води само до един извод – че правителството очевидно е политическо, а не експертно , както се очаква от едно служебно правителство. Тези дни нямаше нищо, което да даде основания да се говори за промяна във външнополитическата доктрина на страната, категоричен е дипломатът относно думите..

публикувано на 16.04.24 в 08:05
Проф. Иван Кьосев

Проф. Иван Кьосев: В действащата ни Конституция има заложени капани в закони, необходим е рестарт

Политиците и управляващите да прочетат Търновската конституция и да почерпят опит от нея, защото в нея има баланс в разпределението на властите. Това сподели проф. Иван Кьосев, преподавател в ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски“, в интервю пред БНР.  В предаването „Преди всички“ той представи новата си книга „Държавната власт и..

публикувано на 15.04.24 в 10:30

Весела Райчинова: Израел е пред дилема дали трябва да реагира в момента

Тишината, която обзе Израел след терористичните атаки на "Хамас", настъпи и снощи, но този път облечена в мрак . Това каза журналистката Весела Райчинова, която живее в Израел във връзка с вълната от атаки на Иран с ракети и дронове. Израел: Иранската атака е осуетена, прехванати са 99% от изстреляните ракети и дронове Иран е започнал..

публикувано на 14.04.24 в 14:59

Ще потънат ли европейските теми на нашите избори 2 в 1? Рискове и предизвикателства преди вота

Снимки: Савина Спасова Цялото интервю на Диана Янкулова с Цветелина Пенкова и Стоил Цицелков в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 

публикувано на 14.04.24 в 12:52