Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Несебър в делник и в празник

Снимка: БГНЕС

Със светлинно шоу и богата програма Несебър ще отбележи своя празник. С литийно шествие започнаха църковните ритуали в храм „Свето успение Богородично“ снощи. Богослуженията и литургиите, посветени на храмовия празник, продължават два дни. Тя е единствения действащ храм в града, всички останали църкви са с музеен статут.

В „Свето успение Богородично“ пазят чудотворната икона на Св. Богородица, която вадят за храмовия празник.

„Т.нар. Черна Богородица, тя е гръцка. Тя е пътеводителка – навремето са я носили гърците, когато тръгват на война, да ги защитава. Майките са я наричали черна, защото е война, ще сложат жените черни забрадки“, обояснява пред "Хоризонт" баба Веси, дългогодишен църковен служител. „Цяла нощ е отворена църквата. Остават хора да спят за здраве.“

Снимка: БГНЕС

Как описват града туристи, търговци и местните жители:

„Уникален е. Ненапразно е наследството ни в ЮНЕСКО.“

Снимка: БГНЕС

„Трагично. Само българи – всичко е на плаж и на ресторант, сувенири никакви“, казва жена, която произвежда и продава сувенири, с дълъг търговски опит. 

Снимка: БГНЕС

„Много необичайна година. Нещата се объркаха тотално.“

„Всичко се променя, Несебър се развива с всяка измината година.“

Снимка: БГНЕС

Положението е зле, признава и мъж, който предлага лодки за разходки. „Няма чартъри, няма туристи, нищо няма.“

„Тази година е под всякаква критика“, допълва сервитьор. По думите му много от ресторантите са останали затворени, защото не могат да си позволят наемите и да си избият парите.

В Несебър сега има предимно поляци, малко румънци и българи. „Обаче англичаните и руснаците като отсъстват – без тях е съвсем различно.“

„Несебър от моето детство беше винаги празник. Летата в Несебър бяха изпълнени с много фестивали, почти всекидневни концерти, много празници още от началото на юни. Много плажове, игри, запознанства с деца от целия свят. Беше много пъстро и весело. Никога не исках лятото да свършва“, разказа в предаването "Чуй лятото"пътуващият блогър Лиляна Узунова.

Снимка: БГНЕС

Новият град се разраства, но за мен Старият град си остава все същият, споделя тя.

„Наскоро попаднах на колекция снимки от миналия век, от Стария град, и с радост установих, че повечето от нещата всъщност са абсолютно същите. Малко са навлезли новите технологии, малко се е променила инфраструктурата, но основните забележителности, които хора от цял свят пътуват, за да видят, са съхранени и са същите. За град като Несебър това е жизненоважно.“

Гледката по изгрев слънце всяка сутрин винаги е различна, твърди Лиляна Узунова. Мелницата е безспорна емблема на града. Това обаче не е автентичната мелница, която е била разрушена, уточнява блогърката.

Снимка: БГНЕС

„И е построена 40-те години на миналия век. Тя е позиционирана по такъв начин, че да бъде изцяло с декоративна функция и да се превърне в символ на града. Оригиналната мелница е била насочена не напред към провлака, а настрани, откъдето всъщност минават въздушните течения, за да може да се мели брашно. Като дете, минавайки там, се чудех дали още не живее някой там…“ 

Още за Несебър и празника му слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41

Жертви на трафик на хора стават всички от 12 до 50 + годишна възраст

Трафикът на хора е зло, което засяга не само жертвите, но и техните семейства и близките им.  "Трафикът на хора е престъпление, което е близко до всеки един от нас, ако той не е информиран, не знае за какви индикатори да гледа, и въобще не знае как да се предпази, каза в "Нощен Хоризонт" Моника Николова, директор на Фондация "А 21" . Моника..

публикувано на 16.04.24 в 12:39

Общественият съвет към ЦИК с редица мерки за прозрачност на вота 2 в 1

Общественият съвет към ЦИК излезе със становище, в което предлага редица мерки за прозрачност и подобряване на организацията на изборите 2 в 1 на 9 юни. Сред тях са достатъчно рано да се предадат необходимите елементи за удостоверяване на машините за гласуване на трите институции, посочени в Изборния кодекс, като се излъчва онлайн не само довереното..

публикувано на 15.04.24 в 09:19

Старт за Летище Балчик като приемна точка за малката авиация

Отварянето на Шенгенското въздушно пространство за България и Румъния беше отбелязано символично през изминалите почивни дни на Летище Балчик. Събитието беше организирано от пилотите на двете съседни страни и се проведе под надслов "Schengen check". Летище Балчик показа част от потенциала си през изминалата събота, приютявайки около 40 малки..

публикувано на 15.04.24 в 06:40