Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фермерът Вихрен Димитров: За Брюксел е важно да няма голямо свиневъдство в България и Румъния

Сираче ли е за държавата родното свиневъдство

Янко Иванов: Черногледо е да се говори, че държавата не прави нищо за бранша

Снимка: БГНЕС

37 хиляди принудително унищожени заради чумата животни и връщане на бизнеса към абсолютното му начало - това е равносметката на изминалата година за собственика на една от големите свинеферми в Северна България - тази в Голямо Враново.

Властта направи всичко възможно да ни пречи, твърди Вихрен Димитров, според когото новият закон за ветеринарно-медицинската дейност и наредбата за обезщетения към него не осигуряват на фермерите защита при евентуални заболявания по животните.

„Сега не искат да плащат нищо, според мен искат просто да не работи този бранш в тоя вид, в който е работил преди. За държавата този бранш е като някакво сираче“, заяви Димитров в предаването "Преди всички".

Вихрен Димитров направи сравнение с помощите, които се отпускат на засегнатите от птичи грип ферми и го определи като "двоен стандарт“.

На птицевъдите се плаща авансово, те винаги са взимали наведнъж всички пари, а тази година ние сме взели кръгла нула, поясни свиневъдът, според когото „явно тяхното лоби е по-силно“.

Те слушат Брюксел, за него е важно да няма голямо свиневъдство в България и Румъния, защото им е по-лесно да нямат конкуренция“, коментира Вихрен Димитров относно политиката на Министерството на земеделието. В Европа има свръхпроизводство на свине, допълни той.

Само за миналата година има 120 хиляди тона, внесени, свинско месо. Това, като го обърнете в прасета, които можем да произведем тук, са милион и половина прасета.“

Към това Вихрен Димитров добави като ефект стойността на фуражното зърно и ползата откъм работни места. „Вие си направете сметката държавата изобщо мисли ли, не мисли ли, има ли изобщо някаква визия за развитие на този бранш.“

Янко Иванов  Снимка: БГНЕС

Заместник-министърът на земеделието с ресор земеделие Янко Иванов не е съгласен с критиките и нарече неверни някои от тезите на Вихрен Димитров, като подчерта, че неговото мнение не е представително за бранша.

Само за периода от 2018-а, откакто започна тази сага с африканската чума, досега сме дали в сферата на свиневъдството около 170 милиона лева“, изтъкна Иванов пред „Хоризонт“.

Ако в инвестиционно отношение сме успели да достигнем някои европейски стандарти в свиневъдството, то в манталитета все още не можем да го постигнем, отбеляза заместник-министърът. „Те не могат да разберат, че мерките за биосигурност трябва да се вградят в целия производствен процес.“

От въвеждането на новите мерки, колкото и да са непопулярни, нямаме случаи на заразени свине в индустриалните ферми, подчерта Янко Иванов. Има възможност за инвестиционна подкрепа, за да се повишат мерките за биосигурност, декларира той. „Тоест ние от една страна казваме – трябва да направите това, а от друга страна им казваме – ето ви пари.“

В момента има възможност фермерите да ползват и подкрепа за закупуване на нови животни, напомни Иванов.

Запитан за 2020 година какви са предвидените финанси за свиневъдството по различни мерки за подпомагане, Янко Иванов бе категоричен, че „парите са много, милиони левове“.

Несправедливо и черногледо е да се говори, че държавата нищо не прави, обобщи заместник-министърът на земеделието.

Двете гледни точки чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11

"За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни

Днес отбелязваме Деня на Земята. Основната тема тази година е за пречистване на планетата ни от пластмаси .  И днес "За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни , заяви пред БНР Евгения Ташева от екологичното движение. И даде пример с използването на лични бутилка за вода, чаша, кутия за храна или чанта за..

публикувано на 22.04.24 в 09:50

Камарата на представителите на САЩ одобри военната помощ за Украйна

След месеци забавяния американската Камара на представителите одобри дългоочакваната финансова помощ за Украйна на стойност 61 милиарда долара. Средствата са от критична важност за защитата на страната във войната с Русия, като голяма част от парите ще бъдат използвани за въоръжаване на украинската армия. Финансовият пакет за Украйна беше приет с..

обновено на 21.04.24 в 01:54