Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цветозар Томов: Най-вероятно машинният вот ще се брои ръчно, колкото и да е парадоксално

Идиотско решение е всеки път да наемаме машини, смята социологът и бивш член на ЦИК

Цветозар Томов
Снимка: БГНЕС

Както през 2017 година, така и сега, в крайна сметка няма да се гласува с машини на парламентарните избори. Това прогнозира пред БНР социологът и бивш член на Централната избирателна комисия Цветозар Томов.

Много тежък проблем е стоварен върху ЦИК с решението за машините за гласуване, смята Томов, който коментира, че в продължение на близо година изпълнителната власт създаваше видимост, че тя ще поеме основната отговорност с доставката на устройства за машинно гласуване. 

„При положение, че машини за гласуване се произвеждат едва след като се сключи договор с компанията производител, ЦИК трябва да обяви открита процедура, трябва да се явят кандидати за нея, има законни срокове, в които да се разгърне тази открита процедура. Едва след това да избере изпълнител и едва след като избере изпълнителя, ще се появи този срок от 30 календарни дни, необходим за оценка на съответствието на техническите спецификации с това, което е доставено. И става, както и да го смятам, ако става дума за купуване на машини, времето дори до редовните избори няма да стигне.“

За наемане на машини времето би могло да стигне, само че ще влезем в Книгата на Гинес с това наемане на машини за гласуване – практика, която изобщо не е разпространена в света, подчерта Цветозар Томов в предаването "Преди всички".

„Извън това, ако наемем сега 9 хиляди устройства и ги върнем 2 седмици след изборите, ще похарчим един куп пари за тоя, дето клати дърветата, а на вратата вече ще чукат президентските избори, може би и нови предсрочни парламентарни, като гледам каква е обстановката. Това е идиотско решение - всеки път да наемаме машини за гласуване.“

Снимка: Ани Петрова

От трите възможни решения – да се гласува само с хартиени бюлетини, да се гласува само с машини и сегашния хибриден вариант, този е категорично най-лошият, заяви Томов. Манипулация и фалшификация са възможни и при трите варианта, категоричен е той.

При смесения вариант трима от четирима души ще гласуват с хартия, или в големите градове – двама от трима, смята социологът.

Разписките от електронното гласуване не са защитени, много по-лесно могат да бъдат имитирани и са по-несигурни като документ за начина, по който е гласувал избирателят, отколкото бюлетината, която той е попълнил собственоръчно и е пуснал, поясни Томов.

Снимка: БГНЕС

Законът задължава СИК при несъответствие между броя на хартиените разписки и отчетения от машината брой гласуващи, да отчетат вота по броя на хартиените разписки, уточни още Цветозар Томов.

„Тоест ще трябва те отново да ги броят, по същия начин, по който броят бюлетините, и да нанесат този резултат, който преброят, и който ще бъде обременен със същите технически грешки, с които е обременено другото броене. По закон това е действителният резултат, а не този, който машината отчита. И възниква въпросът защо изобщо ни трябва тази машина, за да го направим това.“

Можете да прибавите разписки към наличните в кутията или да извадите и тогава ще има разминаване на двете бройки“, допълни Томов, според когото човешката намеса може да се окаже ключова за несъответствието.

Най-вероятно машинният вот ще се брои ръчно, колкото и парадоксално да е това“, обобщи бившият член на ЦИК.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11

"За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни

Днес отбелязваме Деня на Земята. Основната тема тази година е за пречистване на планетата ни от пластмаси .  И днес "За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни , заяви пред БНР Евгения Ташева от екологичното движение. И даде пример с използването на лични бутилка за вода, чаша, кутия за храна или чанта за..

публикувано на 22.04.24 в 09:50

Камарата на представителите на САЩ одобри военната помощ за Украйна

След месеци забавяния американската Камара на представителите одобри дългоочакваната финансова помощ за Украйна на стойност 61 милиарда долара. Средствата са от критична важност за защитата на страната във войната с Русия, като голяма част от парите ще бъдат използвани за въоръжаване на украинската армия. Финансовият пакет за Украйна беше приет с..

обновено на 21.04.24 в 01:54