Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петър Петров: Държавата ни се превърна в безобразна - няма образ, няма лице

Протестите трябва да излъчат автентични лидери, сегашните политици са карикатури, смята поетът

Петър Петров
Снимка: БНР

Поетът Петър Петров участва почти ежедневно в протестите у нас. Затова си позволява експеримента да включи в новата си книга „На забавен каданс“ и актуални сюжети. Нарича ги „стихо-репортажна поезия, публицистика на душата, гражданска, но и лична интуиция“, която иска да сподели с читателите.

„Затова си позволих да арестувам т.нар. министър-председател, главния прокурор, колкото и иронично да звучи, въпреки че мутрите не разбират от ирония, не разбират от нюанси. Затова поне ние, хората на словото, на изкуството и културата, трябва да намерим подходящ начин да арестуваме образите им, за да знаят техните наследници, нашите наследници един ден след 20-30-100 години какво се е случило в тази държава“, коментира петров в предаването "Хоризонт до обед".

Това, което липсва на днешните управляващи, на хората, овладели всички сектори на държавата ни, която наистина се превърна в безобразна – няма лице, няма образ тази държава, мисля, че това липсва – социалната емпатия, да имаш чувство към хората. Подозирам, че хора на високи постове дори изпитват ненавист и към своите колеги“, изтъкна той.

Бившият партиен дом, обитаван вече от настоящите депутати, за Петър Петров е „по-скоро мавзолей“, а сградата той нарича „декор на един отминал тоталитарен режим“. Откъсването на депутатите и от медиите, и от гражданите поетът определя не просто като липса на диалог, а като патология на властта, тотална самозабрава.

Живеем в консумативно време, в което хората вече не слушат новини и се отчуждават от сериозното, а ежедневието им е подчинено на забавлението, отбеляза поетът.

Ние много трудно, но не и безнадеждно, трябва да излъчим през някакви филтри, с по-масови протести, по-нестандартни протести, естествени лидери, политически, културни, които да представляват наистина това общество, защото това са карикатури.“

Петър Петров сподели още, че за него снощните събития на площада са били „невероятен празник на свободни души“.

Раздрънканият, ръждясал автобус, докарал част от силите на реда на протеста, пред който протестиращите са си правили селфита, според Петров е метафора на състоянието на политическата ни система.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Мая Кефалова и проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33

Само зимата ли може да ни изненада? Летният сезон е пред провал заради недостиг на кадри

Летният сезон е пред провал, предупреждават хотелиери и работодатели по Южното Черноморие. Причината - задълбочаването на кризата с липсата на работници и персонал за туристическите обекти . Само по Южното Черноморие за предстоящия сезон се търсят 27 хиляди работници. Междувременно посолствата в трети държави извън ЕС, откъдето се чака работна..

публикувано на 16.04.24 в 09:41

Седмицата на космически обороти: слънчево затъмнение и научно просветление

Деца и възрастни носеха цветя за извънземните, някои ги чакаха с глави лук. Казваха, че не се страхуват : - Вярвате ли, че ще дойдат? - Вярвам, защото тази заран пак съобщиха, вестниците четем. - Те дали биха могли да помогнат на България с нещо? - Ами казаха: "Ще помогнем". -..

публикувано на 13.04.24 в 17:09

"Яйцето" в СУ се събуди за нов живот – става модерна зала за събития

Емблематичното за поколения студенти и преподаватели пространство в Софийския университет "Св. Климент Охридски" - "Яйцето", започва нов етап от своето съществуване. То вече ще бъде съвременно пространство за публични събития, в което ще се помещава и модерна лаборатория.  " Залата има невероятна акустика . Направихме специално озвучаване. Може..

публикувано на 12.04.24 в 12:05

Специализираната болница за рехабилитация в Котел е на ръба. Ще затвори ли?

Ще затвори ли врати Специализираната болница за рехабилитация в Котел заради натрупани задължения за ток и вода и неизплатени заплати?  Ще стигнат ли до лечебното заведение отпуснатите от Министерския съвет в началото на април средства за погасяване на дълговете? Преди година Специализираната болница за рехабилитация в Котел бе пред затваряне...

публикувано на 10.04.24 в 07:38

"Нашата лудница". Плейлистът на войната (втора част)

Пациентът в психиатрията пита доктора за дупката в главата си, но и за тази в бюджета. Писал на Белия дом, че навсякъде има мързел, корупция и раздор, но не получил отговор. Всичко е толкова сложно, толкова объркващо, но няма време да го разберем, братко. Нашата лудница гласува за Путин, нашата лудница ще се..

публикувано на 09.04.24 в 13:18