Това е малка книжка, но се опитах с малко думи да кажа много неща, допълни Нора Клинтън. Авторката се обръща към най-младите, за които ситуацията с коронавируса е била първото голямо житейско изпитание, за да им каже, „с хумор и с обич, че нашият свят не е от вчера, човечеството е преживяло всякакви болести, много по-страшни отсега“.
Когато човек има перспектива и база за сравнение, когато познава историята, има и философски поглед, по-леко понася нещата и гледа да извлече поука, смята Нора Димитрова – Клинтън, която откроява парадоксална тенденция:
„От една страна с разпадането на комунизма в Източна Европа тази система показа, че не е състоятелна – както икономически, така и политически. Но в западните страни настъпи нещо странно – марксистката идеология успя да се превъплъти като вълк в овча кожа и да си сложи някакви безобидни етикети като „политическа коректност“, „мултикултурализъм“ и успя да се внедри в университети, в медии, в Холивуд, дори в корпорации. Това, което виждаме с тази културна „революция“ – събаряне на статуи и отричане на историята: да не се учи Аристотел, да не се учи Шекспир, това е чиста проба марксистка революция, която се надявам да не успее, защото противоречи на хуманността и здравия разум.“
Как изглеждат българските протести от Вашингтон?
„Виждам големи разлики между протестите преди 30 години и сегашните протести. Преди 30 години искахме да сменим системата и успяхме. /…/ От друга страна си мисля кой има полза от това, кой ще спечели и каква е алтернативата. Конструктивната критика е хубаво нещо, но ако просто искаме да събаряме, а нямаме ясна представа какво ще стане, това създава проблем“, коментира Нора Клинтън в предаването "Хоризонт до обед".
Д-р Нора Димитрова Клинтън е завършила класическа и английска филология в СУ “Св. Климент Охридски”, има магистратура по класическа филология от University College London и докторат по класическа лингвистика от Cornell University. Натрупала е над 15-годишен опит в обучението на студенти и частни ученици на български, латински, английски и старогръцки език, включително курсове в Cornell University и Diplomatic Language Services.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.„ Промяната в Русия не минава през избори. Това е един автократичен режим. Но доброто в тази промяна е, че Навални не може да загуби . Той се върна от мъртвите. В момента е в затвора. Повече репресии срещу него го засилват. Промяната в Русия обикновено се случва внезапно или точно в момент, в който достатъчно количество хора от т.нар. имащи да..
Евгени Сергеевич Чупов, потърсил и получил политическо убежище у нас, бе един от организаторите на протеста в защита на опозиционния лидер Алексей Навални пред Руското посолство в София на 23 януари. Преподавател е по английски език. В предаването „Хоризонт до обед“ той разказа своята история. „В Русия бях политически активист, отстояващ..
Темаскал е хилядолетна церемония за здраве и пречистване на тялото и душата. Древните шамани (учители) са знаели как да забавят стареенето на мозъка, как да подобрят физиологичните и биологичните процеси в тялото, обръщайки се към природата по един особен начин. Красимир Костов дълго време се е подготвял, за да може днес да води церемонии и да..
В началото на тази година Домът за медико-социални грижи за деца в Добрич получи първото си дарение. То е специално не защото е на голяма стойност, а защото идва от 9-годишно дете, решило да дари собствената си награда от училищен конкурс на други деца. Наградата ваучери за играчки третокласникът Георги Неделчев печели от конкурс, организиран в..
„ Учебната програма в математиката няма толкова голямо значение, всичко зависи от самия човек , а в днешно време всеки иска нещата да стават бързо и лесно, но в математиката това не е така и трябват усилия, за да преодоляваш трудностите и да се развиваш“. Това каза в предаването „Хоризонт до обед“ Иван Герганов, един от най-добрите математици на..
Поредица от видеа, които не само са в помощ на катерачите, но и рекламират и представят българските природни дадености и красоти – това накратко представлява проектът „Видео гидовник”. Той си има канал в YouTube , аудиото е на английски език, но клиповете имат и български субтитри. В между 4 и 7 минути клиповете онагледяват мястото и..
Тази седмица, герой в рубриката „Горещи сърца“ е историкът Илия Михайлов от Пазарджик. Той е учител, блогър, почитател на рок-музиката и на българското кино. Другото хоби на нестандартния учител са късите разкази. Вече има издадени три книги, а в печат е четвъртата. Илия Михайлов не печели от книгите си. Те винаги се подаряват. Този път обаче,..
„ Вече започва да сработва колективният имунитет ... Над 50% от хората няма и да реагират на вируса, защото имат преимунитет от предишни срещи с..
„ Животът е хубав, ако не си доволен, направи нещо, за да го промениш “, това каза в „Хоризонт до обед“ българинът Борислав Чакъров, избран за..
" Радиото и аудиото преживяват втори Златен век. Словото остава онзи модел на общуване, който може да позволи на човек да върши много неща, а в същото..