Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как карантината поражда рефлексии между два свята

Снимка: БГНЕС

„Имам отколешна мечта да разкажа, особено на младите хора и децата, за живота си в два свята – в България и в Америка, детството ми при комунизма и сегашния ми живот в демократичния свят. Много от тези истории бяха узрели в сърцето ми, бяха готови да се разкажат. Карантината ми даде свободни минути през вечерите и уикендите на тазгодишната пролет.“ Това сподели пред БНР сънародничката ни Нора Димитрова – Клинтън, чиято книга „Карантинни размисли от два свята“ бе публикувана на английски език.

Това е малка книжка, но се опитах с малко думи да кажа много неща, допълни Нора Клинтън. Авторката се обръща към най-младите, за които ситуацията с коронавируса е била първото голямо житейско изпитание, за да им каже, „с хумор и с обич, че нашият свят не е от вчера, човечеството е преживяло всякакви болести, много по-страшни отсега“.

Когато човек има перспектива и база за сравнение, когато познава историята, има и философски поглед, по-леко понася нещата и гледа да извлече поука, смята Нора Димитрова – Клинтън, която откроява парадоксална тенденция:

„От една страна с разпадането на комунизма в Източна Европа тази система показа, че не е състоятелна – както икономически, така и политически. Но в западните страни настъпи нещо странно – марксистката идеология успя да се превъплъти като вълк в овча кожа и да си сложи някакви безобидни етикети като „политическа коректност“, „мултикултурализъм“ и успя да се внедри в университети, в медии, в Холивуд, дори в корпорации. Това, което виждаме с тази културна „революция“ – събаряне на статуи и отричане на историята: да не се учи Аристотел, да не се учи Шекспир, това е чиста проба марксистка революция, която се надявам да не успее, защото противоречи на хуманността и здравия разум.“

Как изглеждат българските протести от Вашингтон?

„Виждам големи разлики между протестите преди 30 години и сегашните протести. Преди 30 години искахме да сменим системата и успяхме. /…/ От друга страна си мисля кой има полза от това, кой ще спечели и каква е алтернативата. Конструктивната критика е хубаво нещо, но ако просто искаме да събаряме, а нямаме ясна представа какво ще стане, това създава проблем“, коментира Нора Клинтън в предаването "Хоризонт до обед".

Д-р Нора Димитрова Клинтън е завършила класическа и английска филология в СУ “Св. Климент Охридски”, има магистратура по класическа филология от University College London и докторат по класическа лингвистика от Cornell University. Натрупала е над 15-годишен опит в обучението на студенти и частни ученици на български, латински, английски и старогръцки език, включително курсове в Cornell University и Diplomatic Language Services.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15