Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Представят Covid-изложба в Тел Авив

Тел Авив, 25 септември 2020 г. Израел въведе 3-седмична карантина заради Covid-19.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Израел е под нова тотална карантина. Човек може да се отдалечава до 1 км от дома си. Всички културни и спортни учреждения са затворени. Дори до морето няма достъп. Затова се търсят варианти за организиране на изложба на нестандартно място - начин творците да намерят изява, а любителите на изобразителното изкуство да могат да се любуват на картини и скулптури и да си изберат от тях.

Комплекс W се намира в самия център на Тел Авив. Това са 10 луксозни небостъргача, с общо междублоково пространство с басейни с декоративни рибки и лилии. Всеки небостъргач е с различна архитектура, но образуват общо ансамбъл със свой мол. Сърцевината на тези небостъргачи са гигантските фоайета. В едно от тях е открита изложба на съвременни израелски художници от различни поколения. За нея разказва Яфа Меир, кураторка на изложби от нестандартни предмети на изкуството, в необичайни пространства.

"Периодът е много особен. Галериите или са закрити заради  вируса, или работят при редуциран брой посетители. Затова приех с удоволствие поканата да уредя изложба на място, където въпреки че не е галерия е гарантирано, че творбите ще бъдат видени от максимален брой зрители. Изложбата е колективна. В нея участват 23 творци със свои произведения, създадени по време на първата вълна на карантината. Показали сме по нещо „за всеки вкус“. Има  разнообразие от стилове и техники. Фоайето на тези блокове е огромно. Разделих го условно на 3 галерии. Там където височината на помещението е колкото триетажен блок са монументалните платна. От лявата страна са фигуративни творби, изпълнени в академичен стил.  В дясно  са произведенията от нестандартни материали и с нестандартни техники", каза Яфа Меир.

Жителите на тези небостъргачи са доста състоятелни и биха моли да си купят творбите.

"Разбира се, кризата не ги отминава и тях. Но заради карантината са принудени да не излизат от апартаментите си. Често ги виждам седнали на фотьойлите и диваните във фоайето, да се любуват на картините или скулптурите. Засега покупките не са много, но от опит знам, че малко преди закриването, някои от зрителите вече са успели да се влюбят в една или друга творба и ще искат да си я имат вкъщи", допълни Яфа Меир.

Яфа Меир е от български произход, нейната „запазена марка“ са картини върху хилки за тенис на маса. Тя сподели, че е подготвяла изложба в България, но епидемията ѝ попречила да осъществи плановете си. Предстои гостуване на картини на израелски художници в Абу Даби, страна, с която правителството на Израел неотдавна подписа договор за сътрудничество.

За публиката на тази изложба разказва и управителят на комплекса Ели Бен Маир:

"В  44-етажния небостъргач има 160 апартамента. Най-скромните са от 150 кв. Повечето са по-големи. На последните етажи има мезонети със собствени басейни. Средно живеят 400 души на различна възраст. Имаме и  възрастни - между 80 и 90 години, избрали небостъргачите, вместо да идат в луксозни старчески дом, защото тук сами подбират персонала, който ги обслужва. Има и млади иновационни специалисти, които са успели вече да продадат първите си иновации и живеят заможно, докато работят над следващото си изобретение. Предпочели са да са в центъра на Тел Авив, вместо във вила в околностите му, защото тук са близко до големите културни институции и болници, до морето. За всички тях коронавирусът бе изненада. Имаме голям фитнес-център и по време на карантината можеха да спортуват. Правим и частни концерти във фоайето при спазване на социалната дистанция. Въпреки всички мерки за сигурност Covid-19 не отмина и този комплекс".

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33