Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Н. Тотев: Дори да има субсидиране, няма кой да разкрие инфекциозни отделения

Най-големия проблем е кадровият дефицит в общинските болници

Снимка: stzagora.net

"Всяка една помощ е от полза, но в случая голямата част от общинските болници нямат инфекциозни отделения. Преди година имаше политика към закриването им, обезличи се специалността и когато не се мисли дългосрочно, интересът към специалността намаля и дори да има субсидиране, няма кой да разкрие такива отделения“, каза пред БНР д-р Неделчо Тотев, председател на Сдружението на общинските болници в коментар за готовността на Министерство на здравеопазването да субсидира инфекциозните отделения на болниците при епидемична ситуация.
В предаването "Преди всички" той посочи: 

„Сред тези предложения на МЗ първото условие за субсидиране е да има клиника или инфекциозно отделение. Ако се принудим да приспособим други отделения в инфекциозни, ще трябва да се приспособи цялата болница. Някои болници успяха да разкрият т.нар. инфекциозни отделения, но ако отворим нормативните документи на какви условия те трябва да отговарят за това, ще видим, че има нарушения.

Но ние нямаме персонал за инфекциозни отделения – това е най-големият проблем“, коментира още д-р Тотев.

По думите му в болницата в Гоце Делчев ситуацията е „кауза пердута“, защото и други болници също нямат анестезиолози.

„Това е урокът от този случай там – че няма специалисти. Трябва да се замислим за изискванията за разкриване на отделения, които са силно завишени за България. Зад тия дипломи в лечебните заведения не стоят винаги физически годни да работят хора“, обясни д-р Точев.

Никой от колегите от болниците не говори как намира специалисти, не изнасяме данни за болниците, защото нямаме право, ние сме подписали негласно споразумение, че ако нямаме писмено разрешение от самия директор на болница. За да няма паника сред населението, да не се прави лоша реклама…“

Д-р Тотев посочи, че всички чакат със страх как ще започне грипната вълна.

„В момента болниците алармират, че не са си покрили бюджетите, настояват да могат да ги прехвърлят за следващия месец.“

Д-р Тотев заяви, че силно се надява да не се стигне до закриване на болници. "Ако си тръгнат колеги, които са възрастни нещата стават пагубни.

До средата на октомври общинските болници чакат още 6 милиона лева допълнително от МЗ по линия за отдалеченост на районите" . Това припомни д-р Тотев, като отбеляза:

„Средствата ще отидат за заплати на медицинските сестри, където кадровият потенциал е голям. Ще можем да закупи и дезинфектанти.

Още по темата чуйте от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17