Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За любовта чрез онлайн игрите и как ни влияе комуникацията по интернет

Снимката е илюстративна

Емилиана е само на 16 години от София. Вече си има приятел. От Дания. Запознали се онлайн. През игра, която Емилиана играе с това, което тя определя като „най-добрите ми приятели“ в интернет. 

„Ние се познаваме от една година. Много внимавах да не е голям, видеочатове си правим. Уверена съм, че това е той. На живо не съм го виждала“, това сподели тя в предаването „Хоризонт до обед“.

Приятелят ѝ е на 15 години и не може да пътува до България.

„Но има това желание“, смята Емилиана.

Тя е от поколението, което условно изследователите наричат Z. Поколението, което не познава света без интернет.

По характер се влюбих в него и много ми харесва. И не ми пука особено как изглежда. Характерът си е характер и по интернет, и на живо. Според мен тепърва хората ще започват в интернет да се запознават много повече, да откриват много повече връзки. Въпреки че все още не е най-безопасното място“.

„Има и хора, които наистина са добри, с които наистина можеш да си паснеш и да си станете страхотни приятели. Аз като си комуникирам всеки ден с тях, правя така, че дълго да си говорим и да се опознаем колкото е възможно най-много, за да добием представа един за друг. Да си се доверяваме, да си говорим, да изградим приятелство“, споделя още тийнейджърката. 

„Сега започваме поредица от експерименти, в които искаме конкретно да видим как аз разбирам какво впечатление създавам у вас, когато се запознаваме по интернет. Това ще бъдат поредица от експерименти, посветени на тази тема“. Това посочи в „Хоризонт до обед“ киберпсихологът Елена Цанкова.

Елена Цанкова, снимка: Добромир Видев
Експериментите са с финансиране от фонд „Научни изследвания“ за това как новите технологии влияят на комуникацията на хората.  

„Търсим доброволци. Те са разпределени в няколко групи. Те получават различни инструкции какво да правя и те трябва да си разменят няколко реплики или да качат своя снимка. Това е важно, за да можем да разберем какви неща влияят на нашата комуникация по интернет. Тъй като комуникацията по интернет става все по-важна, особено сега покрай пандемичните условия“, поясни киберпсихологът. 

Елена Цанкова разказва, че е работела в екип с германски учени, които правели изследвания върху човешкото доверие в роботите и в изкуствения интелект.

„Други неща, които правих, е изследването на човешките емоции също в онлайн среда… Изкуственият интелект – програма, виртуален асистент, който да обучава хората на емпатия или на емоционална интелигентност. Той те води през поредица от задачки, за да ти помогне да проявиш необходимото ниво на емпатия в определена ситуация“.

Емилиана не се тревожи как ще се представи в интернет връзката си с приятели си от Дания. Тя е сигурна, че след три години, когато пълнолетният ѝ вече приятел дойде в България, тя няма да се разочарова. Защото през интернет вече е изградила доверието помежду им.

„Той каза, че ще дойде и сме се разбрали да се чакаме. И той ще дойде да се видим. Аз му имам много доверие. Знам, че ако някой се представя за друг и не иска да ти е истински приятел, той няма да остане дълго с теб да си комуникира“, смята Емилиана.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33