Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милен Михов: Претърпелите инциденти при доброволна военна служба да имат права на военноинвалиди

Защо не се върне наборната армия? Новото поколение задължително трябва да мине през казармата. Може за една година да е, но първото, което е, че ще се научат на дисциплина и физическа подготовка. Това важи и за доброволния резерв“, каза в „12+3“ Иванка Стоянова, работила в системата на отбраната в последните 15 години, майка на загиналия през 2005-а година в Ирак офицерски кандидат Преслав Стоянов.


В края на септември парламентът одобри промените в Закона за резерва, които трябва да направят опит да привлекат повече цивилни в армейските структури.

Последното предложение, залегнало в Закона, е всеки, който е навършил 40 години, по собствено желание да служи във въоръжените сили за срок до шест месеца. То мина на първо четене през пленарната зала и чака своето окончателно одобрение.

Само през първата половина на годината недостигът на кадрови военни е намалял с 400 души, посочи още министърът на отбраната Красимир Каракачанов.

450 е броят на доброволните резервисти. Но и тези числа са значително по-ниски от нужните на армията и резерва .

Връщането на наборната армия не е рентабилно и не е модерният метод за търсене на военна работна ръка“ каза в „12+3“ Христо Гаджев, депутат от ГЕРБ и член на комисията по отбрана. Според него сегашните законови мерки са достатъчни:

„Парите за обучение на наборници, ако се вложат в професионалната армия, ще имат много по-голям резултат".

Според Христо Гаджев новите предложения, свързани със срочната служба в доброволния резерв, ще помогнат за намирането на новите хора за армията. Христо Гаджев предлага те да бъдат търсени сред цивилните, които записват военни специалности:

„Моето предложение е цивилните студенти, като излязат от университета, да имат цивилно и военно образование – те ще могат да попълват резерва и това не изисква допълнително финансиране".

Според Христо Гаджев сега 10-те часа годишно за военно образование в девети и десети клас не повишават интереса към военната професия за в бъдеще и затова той предлага обучението да става от курсанти, от хора близки до възрастта на децата, а не от запасни офицери, както е досега.

Друга промяна, предложена между двете четения в Закона за резерва, е свързана със статута на военноинвалида:

„Претърпелите инциденти при изпълнение на доброволна военна служба да имат права и като военноинвалиди. Това да важи и за курсантите от военните училища“ това поясни в „12+3“ Милен Михов от ВМРО, член на комисията по отбрана.

„Въвеждането на доброволната военна служба от 6 месеца чрез закон определя, че тези граждани се ползват от всички права на военнослужещите и това гарантира, че те ще могат да се ползват при инцидент и от всички права на военнослужещите, свързани с категоризацията им на военноинвалиди“.

Милен Михов очаква предложенията му да бъдат приети между двете четения на Закона за резерва.

Според Христо Гаджев проблемите на резерва стоят не в липсата на хора, а в липсата на финансиране на обучението на доброволните резервисти. 


Още по темата в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17