Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обществено обсъждане на новия закон за ВиК-сектора

Предвижда се окрупняване на ВиК-операторите

Снимка: БГНЕС

Над 130 милиона лева са несъбраните вземания от ВиК-операторите като цяло. С новия закон за водоснабдяването и канализацията се очакват по-сериозни действия за събирането им, включително по съдебен път.

„Доволен съм, че вече се предлага отделен специализиран законопроект за ВиК-проблемите, това ще даде необходимата тежест на отрасъла“, посочи в предаването „Хоризонт до обед“ Иван Иванов, председател на "Български ВиК холдинг" ЕАД за новия закон за ВиК, който е публикуван за обществено обслужване.

„Видя се колко е важно да имаме стабилно водоснабдяване, особено в кризи и пандемии. В момента ВиК-секторът се управлява от твърде много закони и институции и това не е полезно. Все още има ВиК-оператори без утвърден бизнес план спрямо сегашното законодателство – те са работили 4 години така, а на петата година е крайният срок", поясни специалистът. 

"Със закона се надяваме да се постигне намаляване на загубите от вода, като инвестициите са един от ключовите моменти, окрупняване на ВиК-операторите и с работещи бизнес планове. Ако навреме влезе този закон, това трябва да се направи.

Снимка: Георги Корнейков, БНР

Най-коментираната промяна е това принудително окрупняване на ВиК операторите в една териториална област. Според мен отделните кметове имат право на избор, но този избор би означавал две неща - че лишават цялата област от възможност да получават средства по европейските програми, и второ - не само цената на водата трябва да се гледа, а и качеството на услугите, които се предоставят", уточни Иванов.

"Има предвидено изменение в структурата на цените – преразпределение на тежестта между потребителите – не непременно увеличаване на цените" каза Иванов и допълни:

"Предвижда се и нещо много важно – разделяне на енергийния от водния регулатор, защото е по-добре един регулатор да мисли за отрасловото снабдяване и канализация“.

В законопроекта се предвижда се и допълнително подпомагане на уязвимите потребители на ВиК услуги, което ще бъде определено в отделна наредба на Министерския съвет, предложена от регионалния министър.

"Има консенсус по тази мярка, но се търси какъв да е механизмът, за да се получават тези водни помощи, за да може и да се покриват всички задължения".

Снимка: БГНЕС

Инж. Иван Иванов посочи още, че към момента има над 130 милиона лева задължения към сектора от страна на населението и промишлеността и затова с новото законодателство ще се търси механизъм да се заплаща за потребената услуга.

Предвиждат се нови санкции от страна на на ВиК-операторите към неизрядните платци", категоричен е инж. Иванов.

По повод цената на водата Иванов поясни, че за момента всеки от нас заплаща на кубик по 2 стотинки, това, което реално заплащаме към ВиК, са услугите  - доставяне на питейна вода, отвеждане и пречистване на питейните води.

"Ако с този закон се приложи новата схема на ценообразуване и механизмите за събиране на всички задължения се постигне резултат, не е необходимо да се вдига цената на водата", коментира той.

Още по темата в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15