Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 400 жители на Карагеоргиево изкарват препитанието си в чужбина

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Карагеоргиево е най-голямото село в община Айтос. 1480 са жителите му, предимно етнически турци. Над 400 от тях работят в чужбина. Засега от коронавирус са се разболели около десетина души в селото, като повечето вече са излекувани.

Оживено, с добре поддържани къщи, с нова канализация, детска градина и училище, кафенета, пазар и магазини е село Карагеоргиево. То се намира на 6 километра от общинския център Айтос, в подножието на Стара планина. Животът в селото не е подчинен на страха от коронавируса. И млади, и стари се движат без маски, но пред магазините всеки стои на дистанция и чака своя ред, за да влезе да пазарува. За Карагеоргиево се знае, че една трета от жителите му работят в чужбина. Тенденцията местните хора да отиват на гурбет през години се оказа трайна, казва кметът на селото Метин Латифов.

"Основно се занимават със строителство - Франция, Германия, Испания, Италия, Австрия - цяла Западна Европа", подчерта Летифов. 

Малко са хората, които се върнаха тук заради здравната криза, казаха жители на селото.

Мюмюн Тахиров е земеделец. Работил е за кратко в Холандия и Германия, но се е върнал тук, защото е разбрал, че и в чужбина трудно се изкарват пари. Сега отглежда зеленчуци и орехи.

"Доволен съм да ви кажа, само с това се издържам, трудно е като няма стартова помощ".

Хъйрие Рамадъ се е върнала преди седмица от Великобритания. 4 години е работила във ферма за зеленчуци в Кентърбъри. Какво мисли тя за здравната криза и живота в чужбина?

"Трудно е, камъкът тежи на мястото си".

Мит е, че има безработица в община Айтос, казаха жителите на село Карагеоргиево. Работа има, майстори няма, твърдят те. Селото изглежда добре, защото жителите му инвестират парите си в него.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шокиращи "шедьоври" от световната кулинарна култура

От божествените деликатеси през традиционно, простичко, носталгично и убийствено вкусно приготвени храни, през екзотично звучащите и пропити от оригиналност кулинарни изобретения....в "Изотопия" стигнахме до противните, отблъскващи, шокиращи измерения на световната кулинарна култура.... Дълбоко в хранителните табута навлиза Автономията за..

обновено на 25.04.24 в 13:06
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53