Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Георги Миндов: Приемът на хранителни добавки действа психологически, успокоява хората

Снимка: Ани Петрова

Все още личните лекари не разполагат с официален здравен протокол, по който да лекуват пациенти с коронавирус в домашни условия, потвърди пред БНР д-р Георги Миндов, председател на Дружеството на общопрактикуващите лекари в София. Има само препоръки от лекарски организации.

Официален протокол, който да е задължителен и общоприет, одобрен от експертни съвети и бордове по специалности – такъв към момента не съществува“.

Д-р Миндов поясни, че личните лекари ползват ръководства, издадени от водещи световни научни форуми и дружества. 

„Американски ръководства, френски, немски, австрийски. Общото във всички тези протоколи е, че нямаме средство за профилактика и лечение от т.нар. клас А, което е безспорно доказано и с проучвания, че предотвратява или предпазва от развитието на вируса или от заразяване с вируса. Всички неща, които предписваме, не са от клас А“, уточни общопрактикуващият лекар, който засега няма хоспитализиран пациент с Covid-19.

В нито един протокол антибиотикът не стои на първо място, подчерта д-р Георги Миндов. В американския протокол например фигурира лекарство, което тук не е разрешено и се употребява във ветеринарната медицина като противопаразитно средство. „Блокира размножаването на вируса, има противовирусен ефект в ранните етапи“, поясни Георги Миндов. 

Има разногласия дори за дозите витамин С, които да се прилагат по време на терапията, стана ясно от думите на д-р Миндов. В някои протоколи се посочват профилактични дози от 500 до 1000 милиграма дневно, което според него е висока доза. „Дневните нужди на човек, стандартните, са 100 милиграма на ден, което може да се достави с една ябълка или един плод, цитрусов.“ Същото се отнася и за витамин D, чиито терапевтични дози надхвърлят сериозно профилактичните и трябва да се вземат само по лекарско предписание.

Хората изпадат в паника, хващат се като удавник за сламка и нещо трябва да пият. Това ги успокоява донякъде и по-скоро действа психологически“, коментира д-р Георги Миндов по повод свръхтърсенето на хранителни добавки. Той цитира данни от въздействието на плацебо медикаменти при онкоболни пациенти. При 10 на сто от приемалите плацебо лекарство доказано раково болни се е наблюдавало не само подобрение на симптомите, но и обратно развитие. „Тоест психиката, силата на вярата – това е нещо, което лекува. Ако човек действително вярва в това, дори да приема нещо, в което няма нищо, има ефект, получава се ефект.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17