Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Момчил Баев: Заболеваемостта е важна част от уравнението в сегашната криза

Изборът е между физическото здраве на децата и техните по-възрастни близки и наваксването на учебния материал

Снимка: Радио Видин

Още в началото знаехме, че три седмици са абсолютният минимум, за да видим тенденция на положително развитие в борбата с епидемията. Това каза пред БНР Момчил Баев, доктор по социална медицина, магистър по обществено здраве, един от съоснователите на Фейсбук общността „Наука в кризата“.

От епидемиологична гледна точка три седмици не са достатъчни за постигане на крайния ефект, който се търси с въвеждането на мерките, допълни той.

В момента положителните проби стоят около 30%. Преди въвеждането на последните мерки процентът на положителните тестове достигаше 45-48% на дневна база. Сега сме паднали, но е важно цифрите да се гледат не ден за ден, а в 14-дневен хоризонт, защото това е по-устойчив показател, поясни Момчил Баев в предаването „Преди всички“. Ако се погледне така, ще видим, че натискът върху здравната система не е спаднал особено, коментира той.

Има скрита заболяемост, която вероятно е по-голяма от реалната, изтъкна Баев и открои като „голям недостатък и грешка на нашите здравни власти“ досегашната неравнопоставеност между антигенните и PCR тестовете.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Много хора се изследват сами, остават вкъщи, решават, че не искат да преживеят това, което преживяват пациентите, карантинираните и други лица, защото някои хора не развиват клинична картина, която да налага затваряне вкъщи по тяхно мнение. Но реално те са заразоносители и разпространяват вируса. Сред тях има хора, които работят и не спират работния си процес, дори да са получили положителен антигенен тест, което крие страшно много рискове да изпуснем положението извън контрол, особено сега, когато сме опитали да стегнем колана малко и да се справим“. 

Относно тестовете за домашна употреба Момчил Баев апелира да се прояви съвест и когато има положителен резултат от антигенен тест, да се известяват личните лекари, за да бъдат регистрирани и тези случаи.

Заболеваемостта е важна част от уравнението по време на подобни кризи, затова трябва максимално точно да бъде изчислявана, подчерта Баев.

Избираме между физическото здраве на децата и техните по-възрастни близки и наваксването на учебния материал, а това е лесен избор, смята Момчил Баев.

„Пропуснатото в образованието винаги можем да го наваксаме, може да се навакса и през лятната ваканция, когато епидемията няма да е това, което е сега. Загубения живот никога няма да можем да наваксаме. В момента е рано децата да се връщат в училище, защото нямаме категорични и устойчиви данни, които да ни наведат на такова решение“. 

Баев уточни, че остава в сила възможността родителят да заяви с индивидуален акт, че неговото дете ще продължи да се обучава дистанционно.

Цялото интервю с Момчил Баев можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17