Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хирурзи от Плевен: Ваксината е пътят, който трябва да следваме

Снимка: архив

Трима водещи хирурзи от Плевен изразиха ясно желание да се ваксинират- проф. Добромир Димитров, д-р Славчо Томов и чл. кор. проф. д-р Григор Горчев.

И тримата са сред световноизвестните имена, свързани с роботизираната хирургия. Проф. д-р Добромир Димитров преди броени дни извърши уникална операция, за първи път по рода си у нас. Проф. д-р Славчо Томов пък е ректор на Медицинския университет, а чл. кор. проф. д-р Григор Горчев в далечната 2004 година нареди България сред водещите страни, които използват съвременните методи при оперативното гинекологично лечение.

И тримата днес работят с трето поколение робот Да Винчи и разшириха периметъра на дейност в тази посока. Създадоха и продължават да обучават млади лекари. Заслужиха и утвърдиха авторитета на плевенската школа по света. Затова тяхното мнение винаги е важно.

Работата не спира и по време на пандемия с коронавирус. Мнението на учените е , че ваксината е пътят, който трябва да следваме.

"Ваксините не са създадени така бързо, както смятат някои хора", каза в "Хоризонт за вас" проф. д-р Славчо Томов:

"Фирмите работят по такива видове ваксини повече от десет години...Аз ще се ваксинирам, както ще го препоръчам и на моите близки".

Проф. д-р Григор Горчев посочи в "Хоризонт до обед" , че ще се ваксинира, като избягва да коментира темата, защото това според него трябва да правят специалисти:

"Аз преболедувах Covid-19 и видях какво е. Догодина ще се ваксинирам. Проблемът е, че се изказват хора, клиницисти, които не са наясно - трябва да се чуят компетентните специалисти в тази област - пфизиатри, имунолози, алерголози и инфекционисти. За да се създаде колективен имунитет“.

"В този труден момент е необходимо по-голямо доверие към специалистите и хората с опит", заяви в "Хоризонт за вас" проф-д-р Добромир Димитров, заместник-ректор на Медицинския университет:

"Аз ще се ваксинирам, в момента, в който ми намалеят анителата“, каза той.

Специалистите посочиха, че най-важно за спиране на пандемията е по-голямо покритие от ваксинирани хора. Те допълниха, че за първи път толкова много хора участват в проучването за различните фази на ваксините - над 43 хиляди.

Още в репортажа на Латинка Светозарова.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11

"За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни

Днес отбелязваме Деня на Земята. Основната тема тази година е за пречистване на планетата ни от пластмаси .  И днес "За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни , заяви пред БНР Евгения Ташева от екологичното движение. И даде пример с използването на лични бутилка за вода, чаша, кутия за храна или чанта за..

публикувано на 22.04.24 в 09:50

Камарата на представителите на САЩ одобри военната помощ за Украйна

След месеци забавяния американската Камара на представителите одобри дългоочакваната финансова помощ за Украйна на стойност 61 милиарда долара. Средствата са от критична важност за защитата на страната във войната с Русия, като голяма част от парите ще бъдат използвани за въоръжаване на украинската армия. Финансовият пакет за Украйна беше приет с..

обновено на 21.04.24 в 01:54
Искра Баева

Проф. Искра Баева: Мирът няма да доведе до разпадането на Украйна

Мир с някакъв компромис няма да доведе до разпадането на Украйна. Тя се сплоти и  не е застрашена, ако постигне мир . Русия няма потенциал да застраши цяла Украйна. Това каза пред БНР историкът проф. Искра Баева. Нито тезата на Русия, нито тезата на Украйна биха могли да се реализират в пълен обем . Русия не може категорично да спечели войната в..

публикувано на 20.04.24 в 11:11