Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стоян Панчев: Правим голяма стъпка към дълговата криза

Ако ще „затваряме“ втория стълб на пенсионното осигуряване, нека парите отидат в сметките на хората, не в НОИ, апелира икономистът

Стоян Панчев
Снимка: БГНЕС

През 2020 г. лошите тенденции от предишни години бяха засилени – паричните политики на централните банки и натрупването на дълг в световен мащаб. Това, което ще се случва през 2021-а е политическият отзвук на кризата, който най-вероятно ще засегне тези системи, на които най-много сме обръщали внимание по време на кризата. Очаквам там голям дебат и големи идеи за реформа.“ Това мнение изрази пред БНР икономистът Стоян Панчев от Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).

Снимка: РойтерсПрехвърлянето онлайн ще има положителен ефект върху продуктивността на икономиката, защото ще спести пари на фирмите и ще даде повече време на работниците, които няма да пътуват, за да отидат на работа.

При пандемия ударът върху икономиката е неизбежен – въпросът е колко ще бъде голям и с какъв хаос ще бъде съпроводен, смята Панчев. Той отчита като голяма грешка непрекъснатото трупане на дългове в световната икономика през последните 4 години. Натрупванията от тази година са върху „проблем, който върви от 20-30 години“, допълни той и прогнозира, че това „рано или късно ще доведе до сериозна икономическа криза“.

„В някаква степен правителствата не можеха да направят нещо по-различно. В същото време, тъй като са натрупани грешки няколко десетилетия, в момента това взимане на дълг вече става твърде голямо и правим тази голяма стъпка към дълговата криза“, коментира Панчев в предаването „Преди всички“.

Готовността за подобни кризи като настоящата, свързана с коронавируса, икономистът вижда в поддържането на по-нисък дълг преди това.

Да не си развързал кесията, да не си харчил за неща, които са по-скоро ненужни, за да може в този момент, в който трябва да се вземе дълг, да се подпомогнат тези, които се жертват за останалата част от обществото, ти да имаш фискално пространство, да вземеш тези дългове и да можеш да подпомогнеш тези хора. Ако през времето преди това си трупал дългове, си раздавал пари, в един момент, когато дойде реална нужда от взимане на дълг, ти нямаш това пространство. Това за мен е ключовото.“

Относно намаляването на ДДС за някои сектори Панчев отбеляза, че е „за“ това мярката да остане, но при ясна идея защо ще я оставяме, „защо конкретно ресторантьорският или някой друг сектор“. 2020 година отвори вратичката за дебати за диференцираните ДДС ставки, смята Стоян Панчев.

„Чисто политически е отворена тази вратичка и ще има такъв дебат. Най-вероятно секторите, които са получили това облекчение, те ще опитат да го задържат и след приключването на пандемията. Ще има и дебат за цялата данъчна система, защото много от елементите, които я държаха в сегашната й форма, вече не са съвсем на място, включително това намаляване на ДДС.“

Дебатът за данъчната система може да тръгне в грешна посока и да има увеличаване на данъците, предупреди Панчев. Според него „основният начин на мислене трябва да бъде за това как да се намалят данъците и определени разходи ще трябва да бъдат спестени от държавата“.

Ако политиците толкова искат да „затварят“ втория стълб на пенсионното осигуряване, много по-добра опция е не парите да се влеят в НОИ, а „да се дадат директно на разположение на хората, които са ги спестили“, подчерта Стоян Панчев. „Ако ще се премахва вторият стълб, ако вървим в тази посока, да се намалят осигуровките с тези 5%, които в момента отиват във втория стълб. Вместо да отиват в първия, да качим заплатите на работещите с едни 5%.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11

"За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни

Днес отбелязваме Деня на Земята. Основната тема тази година е за пречистване на планетата ни от пластмаси .  И днес "За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни , заяви пред БНР Евгения Ташева от екологичното движение. И даде пример с използването на лични бутилка за вода, чаша, кутия за храна или чанта за..

публикувано на 22.04.24 в 09:50

Камарата на представителите на САЩ одобри военната помощ за Украйна

След месеци забавяния американската Камара на представителите одобри дългоочакваната финансова помощ за Украйна на стойност 61 милиарда долара. Средствата са от критична важност за защитата на страната във войната с Русия, като голяма част от парите ще бъдат използвани за въоръжаване на украинската армия. Финансовият пакет за Украйна беше приет с..

обновено на 21.04.24 в 01:54
Искра Баева

Проф. Искра Баева: Мирът няма да доведе до разпадането на Украйна

Мир с някакъв компромис няма да доведе до разпадането на Украйна. Тя се сплоти и  не е застрашена, ако постигне мир . Русия няма потенциал да застраши цяла Украйна. Това каза пред БНР историкът проф. Искра Баева. Нито тезата на Русия, нито тезата на Украйна биха могли да се реализират в пълен обем . Русия не може категорично да спечели войната в..

публикувано на 20.04.24 в 11:11
Варна

Великден наближава... Пътуванията тази година са 10-15% по-скъпи

Майските празници са началото на морския туризъм , каза пред БНР Димитрина Горанова, председател на Асоциацията на българските туроператори. "При Великден за много от нас има значение дестинацията и от гледна точка на отбелязване на празника. Затова най-предпочитана дестинация е Гърция - и заради морето, и заради факта, че гърците също са..

публикувано на 19.04.24 в 10:43