Къде стои границата между свободата на словото и шпионажа? Пред кого и как отговарят за действията си Великите сили? Превърнаха ли се волно или неволно Джулиан Асандж и Уикилийкс в геополитическо оръжие? Тези дискусии съпътстват цялата история по случая. Те се възобновиха, след като в понеделник британски съд отказа екстрадирането на австралиеца в Съединените щати.
В Америка Асандж може да бъде осъден на 175 години затвор при строг режим по обвинения в шпионаж и организиране на хакерска атака. В резултат на тези действия през 2010 Уикилийкс публикува стотици хиляди секретни американски дипломатически документи. На показ се оказаха не само външнополитически машинации на Вашингтон, а и видеоклипове, в които американски пилоти съзнателно избиват цивилни в Ирак. Разкритията станаха един от ключовите удари по имиджа на Съединените щати в световен план. Асандж обаче също придоби противоречив образ - действията му бяха възприети, включително от американската държава, като риск за глобалната сигурност. На показ излязоха и обвинения в изнасилване в Швеция. Поради това от 2012 година австралиецът се укриваше от правосъдието в Лондон, най-напред възползвайки се от право на убежище в еквадорското посолство, но след като беше изгонен оттам, Асандж се озова в британски затвор. Решението от понеделник забрани екстрадицията му с оглед на медицинска експертиза, според която той може да посегне на живота си, ако бъде предаден на Америка. В сряда обаче същият британски съд не го пусна под гаранция, а Съединените щати обявиха, че ще обжалват и първоначалното решение.
Решението на британския съд има две страни, изтъкна за „Хоризонт“ евродепутатът Патрик Брейер от Европейската пиратска партия:
„Съдебното решение се основава само на това, че той е пред самоубийство заради евентуалните сурови условия в американски затвор, които се равняват на мъчение по европейските стандарти - без контакт с други хора по 23 часа на ден, един телефонен разговор със семейството веднъж месечно, всичко това е нехуманно. Съдът обаче също така реши, че по същество той не е имал право да подкрепя информатора си в събирането на тези данни. Че това е престъпно поведение според британския закон. Съдът също определи, че във Великобритания нямаш право публично да оповестяваш скандали и злодеяния“.
По думите на Брейер в САЩ има притеснителни съдебни прецеденти, според които хора, действали извън територията на страната, не са защитени от основните права в американската конституция.
„Има и юриспруденция, според която националните интереси и сигурност стоят над основните права. Най-общо казано, там няма защита на основните права по международните стандарти и е много притеснително, че Великобритания не вижда проблем с това“.
Основният източник на Асандж - Челси Манинг, беше амнистирана от предишния американски президент Барак Обама въпреки суровата присъда за същите деяния. Според българския журналист и анализатор Филип Буров решението на британския съд по същество отлага именно тази дилема в случая на Асандж.
„Властите предпочитат да не им тежи въпросът с помилването на Асандж. От една страна той продължава да е в затвора, от друга - съдебното решение признава разследващата журналистика и публикуването на секретни документи като престъпление“.
Стига се до фундаменталния въпрос - имаха ли право Манинг, Асандж, а след тях и Едуард Сноудън да нарушават писани закони в обществен интерес? Къде е границата между свободата на словото и шпионажа? Позицията на властите - разкривайки държавни тайни, уисълблоуърите застрашават сигурността на страните си. Другата гледна точка:
„Често правителствата искат да знаят всичко за гражданите, всякакви детайли от личния им живот, заради своите си цели - понякога, за да контролират хората, друг път, за да придобият бизнес ноу-хау, което да помогне на индустрията им, а също и заради сигурността. В същото време обаче правителствата не искат да им се търси отговорност за действията им, което е недемократично. Трябва да е обратното - гражданите, които не са заподозрени в престъпления, трябва да имат право на поверителност и правителството не трябва да има право да ги наблюдава. Действията, които властта упражнява от името на суверена, трябва да са прозрачни и за тях да се носи отговорност. Така хората са сигурни, че правилните хора са на власт и може да им се потърси отговорност за престъпления“.
Според Патрик Брейер именно тази демократична функция на Уикилийкс ги е превърнала в мишена на западния властови апарат.
Донесе ли свръхинформационната епоха по-голяма свобода на словото и медиите?
„Историята на Асандж показва, че - да. През последните години изобличаването на такава информация става много трудно и все по-опасно за хората, които го правят“, смята Филип Буров.
Друга ключова критика срещу Уикилийкс и Едуард Сноудън е, че с действията си подпомагат авторитарните врагове на Запада в един отново многополюсен свят. Въпросът е дали и защо по отношение на уисълблоуърите стигаме до същите пороци, които сме готови да посочим другаде?
„Уикилийкс промени този баланс на властта и правителствата се притесниха от тази система, чрез която хората могат да разкрият тайните на властта и източникът да е защитен. В случая ставаше въпрос за военни престъпления, но и дипломатически гафове. Тази система даде някакъв контрол върху американската външна политика... Това, което показаха хора като Джулиан Асандж и Едуард Сноудън, беше широко отразено в медиите в съответния момент. Не доведе обаче до масови протести. Имаше демонстрации, но те не бяха достатъчни за нужните сериозни промени. Съединените щати са много влиятелни, а европейските им съюзници ги е страх да настояват за спазването на човешките права, може би защото и те често не го правят. Западът често лицемерно критикува Китай, Саудитска Арабия или Русия, които в отговор винаги могат да посочат какво се случва в самите Съединени щати или Европейския съюз. Затова е важно да държим на собствените ни ценности в собствения ни дом“.
Антиправителствени демонстранти за поредна вечер организираха протест в столицата. По традиция по време на протеста те блокираха за определен период от време ключови пътни артерии в София. Проявата протече нормално, като организаторите ѝ се заканиха да организират редица прояви на 3 март. Една от тях е посещение на връх Шипка, а след това..
"От Русия са изтекли 1 трилион долара, които се перат по целия свят" - това казва в интервю за "Хоризонт" евродепутатът от Европейската народна партия Андрюс Кубилюс. По повод официално приетите санкции срещу 4 официални лица във връзка с ареста на опозиционера Алексей Навални и задържаните по време на протестите 12 хиляди души, Кубилюс смята, че..
Първият министър на Шотландия и лидер на Шотландската национална партия Никола Стърджън бе призована да подаде оставка след като се появиха нови документи, повдигащи въпроси за нейното участие в сагата с Алекс Салмънд и уличаващи я в даване на неверни показания. В сряда Стържън ще бъде разпитана в парламента. Съдебната битка на шотландското..
Подвижни избирателни секции за хора поставени под карантина ще бъдат образувани при най-малко 10 заявления от такива избиратели в съответното населено място или община. Това гласи приетият от Централната избирателна комисия правилник за образуването на секциите. От правилата не става ясно как ще гласуват карантинираните, ако в общината им няма..
Нови трибагреници се веят над къщите в габровското село Драгановци. Жителите му, които се славят с това, че са родолюбци, подменили изпокъсаните знамена, за да посрещнат достойно 3-ти март. Село Драгановци е на главния път между Габрово и Севлиево. На всеки, преминавал оттам е правило впечатление, че над почти всяка къща се вее българският..
" Само санкциите могат да засегнат тези , които плащат за дезинформацията и са в основата на корупционните практики". Това каза докладчикът за външната намеса в Европейския парламент Сандра Калниете. Тя изрази съжаление, че в новия европейски механизъм за човешките права липсва клауза срещу корупцията. Според председателя на комисията за..
Заведения под Рилски манастир отварят след преместване на поста на полицията за спиране на движението към Светата обител. 7 заведения под Рилския манастир ще могат да отворят, след като постът на полицията, който през цялото денонощие спира движението към Светата обител е преместен с няколко километра над с.Пастра, казаха от общината в Рила...
„ ГЕРБ са обещали 70 000 гласа на ВМРО . В циганските махали се плащат между 150 - 300 лева... Тези неща стават на тъмно и под покровителството на МВР.....
Българската актриса Мария Бакалова не успя да спечели „Златен глобус“. В категорията „Най-добра актриса в мюзикъл или комедия“ призът грабна..
„Заради новите мутации на вируса се нуждаем от още по-дисциплинирани мерки и от спазване на ваксинационния ред. Всякакво забавяне на ваксинирането ще..