Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

One Book Bookstore: Прът в колелото на многотията

Книжарница, в която се продава само една книга? Да, има такова нещо.

2
Изглед отвътре в One Book Bookstore

мотото на One Book Bookstore
НЯМАШ ИЗБОР
Това е мотото на One Book Boostore - книжарница, в която се продава само една книга. Автор на ексцентричната идея и неин реализатор е Йордан Радичков - внук на големия писател. Отидохме да видим какви ги е сътворил до парка Заимов в центъра на София. 

„Разполагаме с една книга, можеш да разгледаш на спокойствие. Без да бързаш. Ще разбера, ако изборът е твърде голям и ти е трудно да си харесаш нещо“ . С тези, пропити със закачлив сарказъм, думи ни посреща Йордан.
Изглед отвътре в One Book Bookstore
Концепция за анти(многотия)

Ние оставаме в стилистиката и му задаваме въпрос, който никой никога, при никакви обстоятелства, не му е задавал - „Как се роди идеята?“ 

Отговаря ни: „Спонтанно и без много да му мисля се втурнах в това нещо. То е резултат от наблюдението ми върху ежедневието ни. Всички ще се съгласим, че то е доста пренаситено с информация, със случки, с продукти, с каквото се сетите. Човек просто има страшно много неща, може би твърде много. Често в тази многотия се губят не само книжни заглавия, но и много добри примери, идеи, хора. Това е моят отговор на тази многотия и шумотевица.“

Йордан Радичков-внук казва още, че по този начин иска да покаже ЕДНО нещо, на което хората може би не са обърнали внимание. 

Не беше нарочно

Книжарницата отваря врати на 10 ноември. „Не беше нарочно, просто така се случи. Но пък е някаква допълнителна шега към цялото нещо“, обяснява ни Йордан. 

„Това, което най-много ме радва е, че много бързо хората схванаха шегата. В крайна сметка има и някаква закачка в цялото нещо“, допълва той и ни обяснява за мотото на книжарницата, което е измислил - НЯМАШ ИЗБОР. По думите му хората са реагирали доста позитивно. Приятели му казвали, че звучи малко агресивно. Според Йордан обаче това е „адекватна закачка с времето, в което живеем“. 

Слово и илюстрация в ЕДНО

Йордан Йовков-внук ни казва, че търси непреходна литература - „стойностни книги, които имат капацитета и са написани така, че могат да задават много въпроси и да отварят широк разговор“. Освен едната книга, в пространата винаги присъства и художникът, работил по изданието. 

До момента в One Book Bookstore са представяни две книги: „Спомени за коне“ от Йордан Радичков с художник Ива Димитрова и книгата на Йордан Йовков „Чифликът край границата“ с художник София Попйорданова. В момента на рафтовете е романът „Прашка“ на Йордан Радичков.
Една от книгите, които са се продавали в книжарницата, както и принтове на художничката Ива Димитрова.
Радичковият „Януари“

Никак не е случайно, че в първия брой на „Изотопия“ за януари 2021 г. ви представяме именно това арт пространство. Януари е месецът на Радичков, както е и заглавието на едноименна негова пиеса.

Отваряйки приказка за дядо му, питаме Йордан - Какво би казал Радичков за книжарницата ти, в която се продава само една книга? 

„Това е много лоша идея, но много се радвам, че моя книга стои тук“, би казал големият писател, предполага внукът му.

През последните две години Йордан организира събития, свързани с личността и творчеството на Радичков именно през януари. Казва, че това е месецът на Радичков, защото е силно вкоренен в творчеството му, именно заради едноименна пиеса. 

Тази година се очаква да бъде представен филмът „Януари“ на режисьора Андрей Паунов, отбелязва още Йордан. 

Поискахме му новина, ето ЕДНА

Интересно откритие е направил Йордан Радичков-внук: „Открих един много интересен запис. Една касетка, която успях да дигитализирам. Това е разговор на Йордан Радичков с читатели, проведен някъде през 90-те години. Предполагам, че ще представлява интерес за хората.“ Чакаме да чуем с интерес съдържанието на записа. За финал питаме за бъдещите творчески планове.

Коя ще е порЕДНАта? Тайна...

От гръмките, но същевременно загадъчни постове на фейсбук страницата на One Book Bookstore става ясно, че нещо ще се случи. Но не можем да разберем подробности за събитието, което ни очаква след седмица две. Йордан също го запазва в тайна, засега.

„Ще има една книга и една картина“ - само това успяваме да изкопчим от него. 

А вие може да изкопчите още информация, като чуете цялото интервю с Йордан Радичков - внук в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15