Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Социално предприятие за рециклиране на текстил беше открито в Израел

Пандемията разкри нови възможности за работни места и производства

Снимка: EPA/БГНЕС

По време на пандемията, когато не едно или две предприятия се затварят заради липса на платежоспособно търсене на продукцията им, в едни от най-престижните райони на Израел Квар Саба-Раанана бе прерязана лентата на немско-израелски център за рециклиране на текстил.
Половин милион килограма текстилни отпадъци изхвърлят всяка година домакинствата в този район на Израел. Смята се, че в Тел Авив са около 4 пъти повече.
"Доскоро всичко това се изхвърляше на сметището, защото почти никой в Израел не би купил дреха от магазините „втора ръка“. Мнозина остават ненужните неща край домовете си или на пейки с надпис „вземи ме“ и нуждаещите се обслужват съвсем безплатно. Около 6 милиона шекела изразходва кметството в Квар Саба-Раанана, за да плати на сметището само за текстилните отпадъци. Отделно се поддържат камионите, извозващи боклуците. Сега всички вторични суровини от плат и трико се събират, сортират, обработват", разказа в "Преди всички" една от организаторките на центъра Ревитал Надив:

"Дълго време бях дизайнер и собственик на предприятия за модна конфекция, които освен в Израел, имаха филиали в Китай и в ивицата Газа. Продукцията ни се продаваше в 60 специализирани магазина из цял свят. Запозната съм с целия процес на производство на модно облекло и текстилни аксесоари към него. Било е време, когато в Израел са отглеждали памук и са хранили буби за коприна. Сега дори текстилните и конфекционни предприятия са рядкост. Но потреблението на красиви облекла расте".

Thinkstock/Getty Images
"Дори за едно паднало копче или петънце, могат да изхвърлят дрехата на боклука. Бяхме свидетели по време на първия локдаун, когато останали вкъщи домакини най-напред направиха преглед на гардеробите си и буквално планини от вече ненужни облекла се намериха на улиците. За съжаление, към тях се прибавиха чисто нови, още с етикетите, стоки от магазините за конфекция. Смени се търсенето на стоки. Сега, когато сватбите са в камерен състав, никой не купува рокли с голи гърбове и дори по-скромни, но празнични одежди, а модата си минава", разказа още за ситуацията Ревитал Надив.

"Първите ни работнички бяха доброволки от женските организации. Те помагаха да се съберат и сортират изхвърлените дрехи, постелки, хавлиени и други кърпи, въобще всичко направено от плат или трико. Част от тях, след дезинфекция и дообработване, можеха да бъдат предоставени на старчески домове, пансиони или на многодетни семейства.

Други предложихме на модни дизайнери да ги префасонират, като използват особено хубавите им платове и произведат от тях нови и практични дрехи. Но има и такива, които могат само да бъдат рециклирани. Така създадохме фабриката. В нея работят жени от района. Предприятието е социално, като сме предложили плаващо работно време, за да може труженичките и да си гледат децата, които все по-често учат дистанционно".   

Ревитал Надив казва, че още при постъпването за рециклиране материите се сортират по вид на материала. От изкуствените - се прави вата за пълнене на дивани и изолация в строителството. Тъй като в Израел е топло, от естествените материали най-често има памук, лен и коприна.

БГНЕС  
"Също ги сортираме и ги използваме вече като суровина, от която изпридаме и изтъкаваме нова материя. От продукцията ни най-много се търсят хавлиите за баня. Дори вече имаме запитвания за износ". И още предимства: 

"Освен че пестим, като обработваме така материалите по израелски патент, правим много и за екологията. Ако горим излишните ни материали, бихме замърсявали въздуха. Да използваме друга страна като боклукчийска кофа (например някъде в Африка) считам ,че е неетично. Успоредно с новото производство сме направили курс за жени, останали без работа заради съкращенията. На базата на обработка с лазерни лъчи и нанотехнологии се стремим да получим текстил с различни приложения. Например, макар и с минимално количество сребро в материята, тя придобива антиалергични свойства. Опитваме и да създадем предмети с триизмерен принтер, като изходната материя е текстил. Поставили сме за задача на стартъпи и високо технологични колективи да търсят ново приложение на нашите суровини.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ейдън Шарън, директор на

Ейдън Шарън за "Деня на Земята": Да се намали с 60% производството на пластмаса до 2040 г.

"Планета срещу пластмаса" е темата на "Деня на Земята", който отбелязваме днес. Организацията, която координира дейностите по случай празника на планетата, настоява за прекратяване на използването на пластмаса в името на човешкото здраве и планетата. Според нея може да бъде постигнато намаляване с 60 процента на производството на всички видове..

публикувано на 22.04.24 в 11:37
Марина Великова

Марина Великова показва "Ледовете на Антарктика" на Моста на влюбените

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде открита на 22 април, в Деня на Земята, на Моста на влюбените до НДК в София. Марина Великова е музикант и музикален редактор в БНР и наскоро посети Антарктида, за да осъществи проекта си "Звуците на Антарктика", който ще завърши в края на тази година. Предстои да представи и свои..

публикувано на 19.04.24 в 09:54

Кипър: Обсъждат използване на ИИ за почистване на морските води

Използването на изкуствен интелект за откриване и почистване на замърсявания в морето е сред иновативните технологии, които ще бъдат представени на провеждащия се днес форум „Синият Лимасол“. Най-големият крайбрежен град на Кипър, търговски и корабен център в Източното Средиземноморие, е включен в мисията на ЕС за постигане на климатична..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян. Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш" , което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на екоорганизации срещу промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се слага край на възможностите..

публикувано на 12.04.24 в 15:14

България ще въвежда депозитната система за пластмасови бутилки. Какво предстои?

До 2029 г. на територията на ЕС следва да бъдат изградени депозитни системи за връщане на празни пластмасови бутилки.  В 17-те европейски страни, които вече имат подобна система, се регистрира висока събираемост. Пред страната ни са три задачи - анализ къде какво количество отпадък се генерира, промяна в законодателството и инвестиции в..

публикувано на 04.04.24 в 12:15

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази технология. Дали в Екозумея с аквариум в Русе има възможност за такава система и как може да се случи..

публикувано на 17.03.24 в 08:25

Столичната община приема проекти за интегрирано градско развитие до 9 май

Столична община приема проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027 Столичната община в качеството си на териториален орган по подбор на проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027, кани всички заинтересовани страни за подаване на проектни идеи по Приоритет 1 на ПРР за изпълнение..

публикувано на 14.03.24 в 13:05