Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

130 психичноболни ще бъдат изведени от държавните психиатрични болници в нови центрове

2
Корпус към Дома за възрастни хора с деменция „Приста“ в Русе.
Снимка: БГНЕС
Започнахме проверки в домовете за хора с психични разстройства и с умствена изостаналост – те са 40 на брой общо в страната и са в най-лошо състояние“, каза пред БНР Николина Иванова, директор Дирекция „Контрол, мониторинг и лицензиране на социални услуги“ към новата Агенция за качество на социалните услуги у нас. Агенцията беше създадена през септември 2020 година.

Още през октомври започнаха първите проверки в социалните домове.

„10 от тези домове са в процес на закриване, а от останалите 30 сме проверили 22 дома за хора с психични и умствени проблеми. Осем дома не сме проверили, защото бяха под карантина. Но в най-скоро време и там ще влезем. И след това ще изготвим цялостен доклад и анализ какви мерки трябва да предприеме държавата по деинституционализацията на тези домове“, разясни още Николина Иванова в предаването „Преди всички“.

Тя уточни, че първите 10 дома ще се закрият с помощта на европейски средства – по оперативните програми „Региони в растеж“ и „Развитие на човешките ресурси“.

Дом за възрастни хора с умствена изостаналост в Имренчево, Община Велики Преслав.
„Към момента се изграждат общо 52 центъра за грижа, в които ще бъдат настанени по 15 души, като общият брой е 780 - 650 от тях ще се изведат от тези 10 дома, които се закриват, а 130 ще се изведат от държавните психиатрични болници, като тези лица живеят в тях, защото няма къде да бъдат настанени, а те всъщност нямат нужда от болнично лечение. Този голям проблем ще бъде разрешен“.

Вече се изграждат новите домове и центрове, като в общините Кюстендил и Струмяни са почти готови – там ще има седем центъра, като в Струмяни има дом за хора с психични разстройства в момента, а в Кюстендил има дом за хора с умствена изостаналост.

Няма да се закриват домовете за стари хора в страната – те са общо 82 с 6000 души общо настанени. Те само ще бъдат реформирани – държавата чрез европейски средства ще подпомогне общините да ги реновира по най-съвременен начин“, каза още Иванова.

По думите ѝ най-важният проблем, който спешно трябва да се разреши е, че в домовете за хора с психични и умствени проблеми има недостиг на медицински персонал, а и на специализиран персонал. А домовете често са в малки населени места, в които също няма достатъчно лекари. За целта във всички социални услуги трябва да се увеличат работните заплати, както и да се повишава непрекъснато квалификацията на тези кадри.


„Според проучване на Агенцията в рамките на проект „Нова дългосрочна грижа за възрастните и хората с увреждания“, по които се закриват тези 10 дома, става ясно, че хората с висше образование и хората в големите градове имат по-положително отношение към проблемите на тези хора и тяхната интеграция. Обратно, хората от малките населени места смятат, че тези хора трябва да бъдат затворени някъде и да не бъдат пускани. Затова вече е обявена обществена поръчка за комуникационна стратегия точно в тази посока - за приобщаване на хората с психични разстройства и умствена изостаналост - всички ние трябва да започнем да ги приемаме и да им помагаме“, обобщи още специалистът.

Интервюто с Николина Иванова можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11

"За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни

Днес отбелязваме Деня на Земята. Основната тема тази година е за пречистване на планетата ни от пластмаси .  И днес "За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни , заяви пред БНР Евгения Ташева от екологичното движение. И даде пример с използването на лични бутилка за вода, чаша, кутия за храна или чанта за..

публикувано на 22.04.24 в 09:50

Камарата на представителите на САЩ одобри военната помощ за Украйна

След месеци забавяния американската Камара на представителите одобри дългоочакваната финансова помощ за Украйна на стойност 61 милиарда долара. Средствата са от критична важност за защитата на страната във войната с Русия, като голяма част от парите ще бъдат използвани за въоръжаване на украинската армия. Финансовият пакет за Украйна беше приет с..

обновено на 21.04.24 в 01:54
Искра Баева

Проф. Искра Баева: Мирът няма да доведе до разпадането на Украйна

Мир с някакъв компромис няма да доведе до разпадането на Украйна. Тя се сплоти и  не е застрашена, ако постигне мир . Русия няма потенциал да застраши цяла Украйна. Това каза пред БНР историкът проф. Искра Баева. Нито тезата на Русия, нито тезата на Украйна биха могли да се реализират в пълен обем . Русия не може категорично да спечели войната в..

публикувано на 20.04.24 в 11:11