Собствениците на заведения обаче не са така оптимистично настроени. Председателят на Асоциацията на хотелиерите и ресторантьорите в града Петко Игнатов споделя притесненията за загуба на част от персонала, който не може да стои няколко месеца без заплати.
„Всеки ще се пренасочи към производство или друга дейност, колкото и да не му се отдава и да не му се иска“, коментира той пред БНР. Игнатов дава пример – „последно сега са изплатени 24 лева от ноември месец, първо плащане е извършено сега за тези служители, които са в неплатен отпуск“. Някои от готвачите например са заминали да работят в курортите с отворени заведения.
„Вече има обяви за продажба на хотели и ресторанти. Този, който има заеми, няма да издържи. Който е под наем, също няма да издържи“, прогнозира Петко Игнатов.
Ловеч е позитивно изключение от общата ситуация, коментира в предаването „Преди всички“ Георги К. Първанов, специалист по човешки ресурси и член на борда на Българската асоциация за наемане на хора. По думите му огромният скок на безработицата е в големите градове.
„Без мерките на държавата щяхме да стигнем 18%, ако не и повече, безработица – нещо, което е направо много страшно“.
Годината стартира доста негативно. През първата седмица на януари добавихме 15 хиляди нови безработни, изтъкна Първанов. Той цитира официална статистика, според която за почти година от началото на пандемията загубата на работни места възлиза на 150 хиляди. „Според мен реалната цифра е около 200 хиляди. По мои сметки може би сме на около 12-13% безработица“.
Дори да се случи отварянето, което очакваме, то няма да доведе до бърз ръст на заетостта, категоричен е Георги Първанов.
„Хората няма да посещават особено често в началото нито моловете, нито фитнесите, нито ресторантните и много бизнеси, които на ръба са оцелявали и са си правели сметка, че ще се възстановят бързо, също могат да бъдат загубени“.
Бизнесите, които оцеляват и бързо са се преориентирали в новата среда, са свързани с онлайн сферата, медицината и фармацията, IT индустрията, посочи Георги Първанов.
„Виждаме криза, каквато не сме свикнали. Ще трябва да се пренапишат учебници по икономика. В криза би трябвало борсите да са надолу, имотите, а те са нагоре. Много странно е това, което се случва“, обобщи Първанов.
Още детайли по темата чуйте в звуковия файл.Лични лекари правят ваксини, които не се водят на тяхната практика. За това съобщи пред БНР общопрактикуващият лекар д-р Станислава Крайселска. На места има проблеми с обработката на партидни номера на ваксините, които не са били описани коректно от РЗИ , посочи тя в предаването „Преди всички“. „Масово се оказва, че на тяхното име, на..
През март започна Международно младежко биенале на тема: „Българските следи по света - с палитра, камера и слово“, организирано от Културна Асоциация „Паралел 43“ и Българско неделно училище „Асен и Илия Пейкови“ в Рим, Италия. "Това биенале се роди по естествен начин, защото в нашето училище - „Асен и Илия Пейкови“ отдавна се занимаване с..
Точно в 5 часа тази сутрин Ниагарският водопад беше оцветен в бяло, зелено и червено по повод Националния празник на България. Стотици наблюдаваха тази невероятна гледка на място, а в интернет те бяха хиляди от цял свят. „Повечето хора, които са се събрали тук сред нас, са със сълзи на очи. Виждаме и българското знаме, което се развява пред..
Книгата "Владетелите на България - от легендите до XX век" е дело на професор Пламен Павлов и Делян Момчилов. "Идеята дойде от една линийка, която майка ми донесе от Британския музей преди много години. На 20 сантиметра англичаните са успели да съберат всичките си монарси . Намерих това помагало за доста семпло, но креативно. И развивайки..
"Кампанията за ваксиниране премина през страх, неразбиране, очакване, а сега и опашките, които виждаме, което е странно, защото една година говорим, че нямаме контрол над живота си, а ваксинацията е един от начините да си върнем живота, а сега пък сякаш сме в една чисто маркетингова кампания - чрез дефицит да създадем интерес ", каза в предаването..
Все по-уверено се приближаваме към вдигането на мораториума на банките към длъжниците им . Какво ще се случи с хората, които са изгубили работата си, но пък дължат пари - това ще стане ясно в края на март . По данни на БНБ над 100 хиляди са исканията за отсрочване на задълженията, подадени от домакинствата към банките , като одобрените са над 82..
След изборите на 4 април парламентът ще бъде като пачуърк. Така смята политологът и преподавател в Нов български университет Любомир Стефанов. „Шарено родопско одеяло с всички цветове, или чипровски килим. 5-6-7 партии. Всички ще ни се усмихват цветно, но да видим как ще се състави мнозинство “, коментира той пред БНР. „Не усещам..
Единният регистър за ваксиниране ще бъде отворен в 17 часа, но първият възможен час е на 11 март. Това стана ясно при представянето на платформата,..
Точно в 5 часа тази сутрин Ниагарският водопад беше оцветен в бяло, зелено и червено по повод Националния празник на България. Стотици наблюдаваха..
" Ние не можем да забраним на когото и да било да призовава да се гласува за нас ". Това заяви пред БНР Атанас Атанасов, съпредседател на "Демократична..