Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

90% песимисти и едва 2% оптимисти сред собствениците на предприятията у нас

Кирил Домусчиев, Васил Велев и Радосвет Радев
Снимка: БГНЕС

Бизнесът изпраща тежка година с не повече от осем работни месеца, с 90% песимисти и едва 2% оптимисти сред собствениците на предприятията у нас. Това коментираха от национално представените работодателски организации, които призоваха за разхлабване на мерките и отваряне на затворените сектори сега, когато епидемичната ситуация го позволява. Те назоваха част от приоритетите си през настоящата година, като подчертаха, че част от тях са с антикризисно значение. За пореден път посочиха да отпадне задължението на работодателя да заплаща първите три дни от болничния на служителите.

"Всички от мерките са доста разпръснати и имат условия, за да се добере някой до тях, а това означава, че много нуждаещи се няма да получат или нямат достъп до тях. Винаги зависят от някакви чиновници, които да преценят дали условията са налице, или - не, а това поражда предпоставки за корупция. Всички от тях са с доста сериозно забавяне на плащанията и така най-важното условие - да получиш помощ, когато си в нужда - не може да се осъществи", обясни Цветан Симеонов от БТПП и добави, че освобождаването на работодателя от плащането на първите три дни от болничния е универсална мярка, която ще достигне до всички и няма чиновническо посредничество, за да се създаде корупционна ситуация:

"Проста мярка, но по едни или други причини държавните институции не прибягват до нея", добави Симеонов.

Според председателя на Стопанската камара Радосвет Радев е оправдано нетърпението на затворените бизнеси да заработят:

"Беше една чудовищна година. Към 7-8 месеца се събира да са работили предприятията за цялата 2020-а. Неработещ туризъм. Хората стояха по домовете си и единствените разходи, които правеха, бяха за храна и за пижами. Много трудна година. Месец с месец не си приличаха".

Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал заяви, че браншовите организации в засегнатите сектори настояват за разхлабване на мерките, както и за започване на работа - поетапно и в по-ограничени обеми:

"Независимо дали има компенсации, дългото не работене на един бизнес води до неговото ерозиране. Бизнесът иска да работи, а не да получава помощи".

Председателят на КРИБ Кирил Домусчиев зави, че трябва спешно да се изготви и подпише национално споразумение за осигуряване на ликвидност на пазара на електроенергия, в който да се ангажират всички производители, членове на БЕХ и борсата:

"Да се подпише, за да може цените да са по-прогнозируеми за българската индустрия до пълното либерализиране на пазара и пазарното ни свързване, което отново се отложи с близо една година, с единния европейски пазар да се реализира".    

Репортажа на Наталия Ганчовска в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СГП предлага законодателни промени заради тежки катастрофи с пияни и дрогирани шофьори

Заради множеството случаи на тежки катастрофи, предизвикани от пияни и дрогирани шофьори, със загинали или тежко пострадали, Софийската градска прокуратура предлага серия от законодателни изменения.  Сред тях са увеличаване на срока на мерките "задържане под стража" и "домашен арест" от два месеца на осем месеца и възможност за събиране на трафични данни..

публикувано на 19.04.24 в 17:03

Кабинетът одобри 22 програми за развитие на образованието за общо 231 млн. лв.

Служебното правителството одобри 22 национални програми за развитие на образованието с общ бюджет 231 милиона лева.  Две от тях са нови - "Безопасност на движението по пътищата" и "Без агресия за сигурна образователна среда". Част от останалите програми включват подобряване на компетентността на ученици и учители, кариерно ориентиране,..

публикувано на 19.04.24 в 16:58
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков

Кремъл потвърди, че някои ведомствени служители имат забрана за пътуване

Кремъл потвърди, че служителите в някои държавни ведомства в Русия имат забрана за пътуване, а в други ведомства се изисква хората да уведомят за плановете си да заминат в чужбина. В четвъртък агенция Ройтерс съобщи, че Русия затруднява пътуванията в чужбина за някои служители поради опасения, че чужди сили могат да се опитат да получат достъп..

публикувано на 19.04.24 в 16:54

Общината в Кюстендил отдава жилища на медик от града и лекарка от Босилеград

Общината в Кюстендил ще отдаде жилища на медик от града и лекарка от Босилеград (Сърбия), които вече работят в районната болница и живеят под наем. Докладната за отдаването е внесена за предстоящото заседание на Общинския съвет.  Лекарят от града е завършил наскоро, сега специализира хирургия и живее под наем. Често му се налага да пътува и до..

публикувано на 19.04.24 в 16:52

Лавров: Казахме на израелците, че Иран не желае ескалация

Русия е дала ясно да се разбере на Израел, че Иран "не желае ескалация", заяви външният министър Сергей Лавров. "Имаше телефонни контакти между ръководствата на Русия и Иран, наши представители и израелците. По време на тези разговори много ясно заявихме, казахме на израелците, че Иран не желае ескалация", каза Лавров в радио интервю. От..

публикувано на 19.04.24 в 16:51
Централният площад в Ниш

В неделя премахват от Ниш неизбухнали през 1999 година снаряди на НАТО

Квартал в южния сръбски град Ниш ще бъде евакуиран в неделя заради премахването на неизбухнали снаряди на НАТО, открити в района, съобщиха от градския щаб за извънредни ситуации. "Специалните екипи за разминиране ще бъдат на място. Те ще преместят бомба, датираща от бомбардировките на НАТО през 1999 г., която тежи 1000 кг", заяви кметът..

публикувано на 19.04.24 в 16:49
Проф. Радостина Александрова

Проф. Александрова: Ваксинирайте срещу коклюш и роднините, които ще имат ежедневен контакт с бебето

За предпазване на новородено от коклюш се препоръчва ваксиниране на жената в последните три месеца от бременността и на роднините, които ще имат ежедневен контакт с бебето през първите месеци.  Това обясни за "Хоризонт" вирусологът от Българската академия на науките проф. Радостина Александрова във връзка с починалите от коклюш бебета в Кюстендил...

публикувано на 19.04.24 в 16:46