Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

115 години от рождението на автора на “Българската идея” Стефан Попов

Стефан Попов
Снимка: Юлияна Маринович, личен архив

Тази година отбелязваме 115 години от рождението на автора на “Българската идея” Стефан Попов, писана на немски в политическа емиграция през 70-те години на ХХ век.

Стефан Попов е роден на  24 януари 1906 г.  в София. Баща му – Сава Попов е роден 1874 г. в Севлиево, завършва Априловската гимназия, след това е сред първите възпитаници на геолого-географския факултет на Софийския университет. Той е изявен учител, географ, автор на много учебници, член на Висшия учебен комитет към Министерството на образованието, кавалер на ордените „Св. Александър” и „За гражданска заслуга”. Основател на Българското географско дружество.Майка му – Марийка Попова е сред малкото за времето си българки, завършила висше образование.

Юлияна Маринович, личен архив

В Русе Стефан Попов учи в немското католическото училище „Св. Йосиф". По-късно в София Попов започва много активна обществена дейност като журналист и редактор, основател и лидер на младежкото движение „Млада България”. Най-големият обществен принос на младостта му е, че става основател на Юношеския туристически съюз, създател е на организирания алпинизъм в България.

През 1930 г. Стефан Попов завършва право в Софийския университет.

През 1940 г. Попов приема поста аташе по печата в Българското посолство в Берлин, където работи до 1942 г. После работи в българската легация в Будапеща, а от 1943 г. – в Берн. Попов има широки познанства в българския артистичен, културен и политически елит, а дипломатическата му работа го прави приет член на висшето европейско общество – факт, от които се възползва максимално за да се докосне до великите умове и културните върхове на своето време. След съветската окупация в България, Попов остава емигрант, живее в Швейцария, Париж и Мюнхен. От 1951 г. е наставник на образованието на Симеон II в Испания, но през 1955 напуска двора в изгнание.

Юлияна Маринович и Стефан Попов"Знаех всичко за него, най-вече, че е много високо образована личност“, разказа в „Хоризонт до обед“ племенницата на Стефан Попов Юлияна Маринович.

"Напуска, защото с царицата не стигат до общо съгласие как трябва да се възпитава бъдещият цар на България – оставката му аз съм я чела, тя е много дълга и написана на висок език“, коментира още Маринович и допълни:

„С него говорехме повече за изкуство и планините“.

Дълги години Попов е активен в емигрантските среди, говорител в Радио „Свободна Европа” и дългогодишен главен редактор на българската секция на „Гласът на Америка”.

Стефан Попов изучава европейската история, философия, култура и изкуство и издава редица статии и няколко книги, които са признати за първокачествен стандарт в областта на философията на историята.

Умира на 20 октомври 1989 г. в Мюнхен. Но урната му е преместена след време в София.

Книгата „Безсъници“ – неговите мемоари успях да издам 1992 година с помощта на Тончо Жечев, трябваше в Германия да излязат, но не успях. Писах до „Свободна Европа“ и неговите приятели зад граница, единственият, който ми отговори беше неговият дългогодишен приятел в Женева – Любен Басмаджиев, които ми изпрати и чек с писмото, за да издам мемоарите. Тончо Жечев помогна с издаването. Няма в момента и допечатка на книгата, отдавна се изчерпа тиражът. Иначе целият архив, което е запазено, е при мен".

Още по темата можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вдъхновяващи истории: Биляна Савова за живота с множествена склероза

Неофициалната статистика у нас сочи, че над 10 хиляди души живият с множествена склероза. Сред тях е и  Биляна Савова, основател на фондация „МС – Мога сам“ . Диагностицирана е с дегеративното заболяване преди 15 години. „ Натрупах много опит, за да се справя с тази диагноза и да живея с нея. Преди 10 години започнах да го споделям и с други..

публикувано на 02.06.23 в 16:09
Проф. Андрей Пантев

Проф. Андрей Пантев: Едно е да напишеш книга за България, друго е да пролееш кръв!

" 2 юни не е ден, в който да коментираме как се бият депутати , колко им е "беден езика", колко им е" фарисейска" имуществената и моралната система... 2 юни е за да кажем, че се прекланяме пред хора, направили неща, които ние не сме могли да свършим, а те са го вършили за нас", каза в "Нощен Хоризонт " проф. Андрей Пантев за Деня на Ботев и на..

публикувано на 02.06.23 в 10:13
Ивайло Захариев

Ивайло Захариев – актьорът с кауза

Ивайло Захариев – актьорът, който винаги защитава важни каузи . Той е специалният гост в "Нощен Хоризонт" на БНР в поредицата - "Магията на театъра" . Една от каузите, зад които застава Ивайло Захариев е свързана с глухите хора и техните проблеми. От години той помага на глухите артисти от „Мим арт театър”, репетира с тях, играе в..

публикувано на 01.06.23 в 11:35

Маестра Венеция Караманова: Песента сближава, защото идва от сърцето

„Песента сближава , защото идва от сърцето“ - това са думи на главния диригент на Детския хор на Българското национално радио - маестра Венеция Караманова , която бе домакин на децата от музикалния състав на 75 училище в квартал „Факултета“. Това е съвместен проект за културно сближаване на различни етноси , който започна миналата..

публикувано на 30.05.23 в 08:59
Проф. Константин Койчев

Проф. Константин Койчев е отличен със званието „Почетен гражданин на община Плевен“

В Деня на Плевен – 15 май, проф. Константин Койчев заслужено получи званието „Почетен гражданин на община Плевен“. Той е сред големите имена в българската наука по света - истинско светило в областта на медицина. На 90 години проф. Костантин Койчев не се отказва от своите студенти. Проф. Константин Койчев е световноизвестен учен в..

публикувано на 29.05.23 в 13:45

Балчо и Емилия Балчеви: Езикът е визитната картичка на човека, енергията на словото е голяма

"Езикът е като живо същество. Всяко поколение има свой език. Дори националните ни трагизми влияят на езика. Езикът е визитната картичка на човека. Говоренето трябва да имаме като свещенодействие ".  Това каза пред БНР поетът Балчо Балчев.  И допълни, че за децата е важно още от малки да имат богат речник, за да може да се изразяват пълноценно :..

публикувано на 24.05.23 в 18:37
Акад. Бобевски с отличието на Министерството на културата за творци от различни области на изкуствата за техния принос в развитието на българската култура и духовност

Акад. Валентин Бобевски: Песента "Върви, народе възродени" винаги е била в сърцето ми

"Като диригент песента  "Върви, народе възродени" винаги е била в сърцето ми . За мен това е обединяващата песен в България".  Това сподели пред БНР акад. Валентин Бобевски, който от 65 години е на сцената като диригент, композитор, аранжор. Тази година той празнува и 85-годишен юбилей.  В предаването "12+3" диригентът припомни за канона..

публикувано на 24.05.23 в 18:09