Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дряново с амбиция да покаже как трябва да се развива една малка община

Снимка: БГНЕС

Днес в Дряново местният парламент ще обсъжда предложеният от екипа на администрацията проект за бюджет на общината за тази година. Финансовата рамка е 14 милиона 155 хиляди лева. 

Кметът на Дряново Трифон Панчев е най-младият сред кметовете у нас в мандата 2019–2023 година. 32-годишният юрист бе издигнат като кандидат на местните избори от БСП, преди това е работил в адвокатска кантора. Развива и семеен бизнес в сферата на селското стопанство. 

Община Дряново е с население 8 396 души по последни данни на Националния статистически институт. Това я прави най-малката в Габровска област.

„Хората виждат разликата. Всеки един проблем ние не се правим, че не го виждаме, а търсим как да го решим“, споделя философията на управлението си Трифон Панчев.

За почистването тази година дряновци ще плащат повече. Както заради увеличената такса, която общините дължат по закона за управление на отпадъците, така и заради повишението на минималната работна заплата, уточнява Панчев.

„Сумата, която се събира от такса битови отпадъци от голяма част от селата, е в пъти по-малко от това, което реално струва. Нямаше как да увеличим така, че да събираме колкото струва. Част от тежестта пада и върху гражданите на града. Без да предизвикваме социално недоволство, да балансираме промилите. Работим в посока да увеличим рециклирането на отпадъците в общината.“

С това увеличение собствениците на градски имоти ще трябва да плащат с около 13% повече, а за селските увеличението стига 50%. Този скок няма да бръкне дълбоко в джоба на дряновци, твърди кметът, тъй като данъчните оценки, на чиято основа се определя такса смет, са изключително ниски и в левове увеличението е нищожно.

Друга промяна, ако бюджетът бъде приет, но в графата „разходи за общината“, е отпадането на таксите за детските градини за родителите, които ще плащат само за храненето на децата си. Това е следваща стъпка - след отмяната на таксите за яслите - в подкрепа на младите работещи семейства в район, в който негативните демографски тенденции се задълбочават. 

Дряновски манастир

Затова от кмета и ангажираните в местната власт се очаква да осигурят по-добра перспектива за младите хора, да привлекат инвестиции, които биха осигурили работни места и да създадат възможности за по-добър живот. Сред проблемите, с които трябва да се справят в партньорство с държавата, са лошото състояние на пътната инфраструктура, както и водоснабдяването на част от селата.

Добрата новина е, че тази пролет един ключов път – този между Дряново и Трявна ще бъде ремонтиран със средства на Агенция „Пътна инфраструктура“, а водопроводът под него, захранващ най-голямото село в общината - Царева ливада, ще бъде подменен. Това предстои, а съвсем скоро приключи и един от мащабните проекти за града, който беше подготвен в предишния мандат. Преди дни беше завършена цялостната реконструкция на главната търговска улица „Шипка“, заедно със старинния площад „Колю Фичето“. По проекта бяха направени множество промени, като част от елементите бяха препроектирани.

„Площадът на Колю Фичето буквално щеше да изчезне. Наложи се проектантът да се откаже от проекта си. Влезе нов проектант, препроектира кръговото по начин, по който да може да бъде изпълнено с павета. Чисто визуално площадът запази целостта си. Ще остане за следващите поколения в близък, автентичен вид на това, което е било предишните десетилетия.“

На територията на Дряново предстоят и няколко частни инициативи, като едната е на един от най-големите инвеститори в общината, а намерението е за изграждане на два големи покрити тенис корта – база, която ще даде възможност за провеждане на спортни първенства и лагери.

Пещерата „Бачо Киро“ Снимка: БГНЕС

Дряновският манастир и пещерата „Бачо Киро“, които са свързани в един маршрут, са ключови в бъдещата стратегия за развитие на туризма, след сензационното откритие, че на това място са живели най-старите хомо сапиенс в Европа.

„Вярвам, че тепърва интересът към пещерата ще се увеличи“, оптимист е кметът. 

Чуйте звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анастасия Димитрова

Анастасия Димитрова: Смисловото помнене е 20 пъти по-ефективно от зубренето

Възможно ли е да запаметяваме информациите по-бързо и дълготрайно , възможно ли е да четем по-бързо и въпреки това да осмисляме текста , а да учим по-ефективно или да правим конспекти, които да са оптимално полезни и какво означава "мнемоника" ? " Паметта може да бъде феноменална, а също може и да бъде тренирана , има хора, които са с феноменална..

публикувано на 26.03.24 в 10:39

"Новини с добавена стойност" с Г-н Балев: Пътна карта на Сглобката по модела на руско-турските взаимодействия

Путин и Ердоган го наричат "Турски поток", Борисов и Вучич го повишиха до "Балкански поток". А пък аз съм измислил най-точното наименование - Руско-турски поток. Като Руско-турска война, само че това е Руско-турска газова тръба и то с Пътна карта. Макар че тая Пътна карта лесно се не намира. Защото много трудно се открива из..

публикувано на 24.03.24 в 12:39

„Културни войни“ с Владислав Апостолов: Затвор до живот за „реч на омразата“

Помните ли онзи тревожен фантастичен трилър на Стивън Спилбърг с Том Круз „Специален доклад“, вдъхновен от разказ на великия виртуоз на футуристичните антиутопии Филип К. Дик? Там специаризиран полицейски отдел ловеше престъпници преди да са извършили престъпление. Експериментът приключи ужасяващо, както може и да се очаква. Е, сега..

публикувано на 23.03.24 в 14:50

„По ръба“ с Калина Андролова: Държавата като финансова авантюра

През изминалата седмица имаше бурни дебати в парламента за стойността на Асен Василев като финансов министър. Поводът беше, че Фондът „Сигурност на електроенергийната система“ е в оперативен дефицит. Загубите са се натрупали от разликата между прогнозните по-високи цени на КЕВР за въглеродните емисии и по-ниските цени на пазара, както и от..

публикувано на 23.03.24 в 14:33

Коментар на Петър Волгин: Пак Посолството ще решава

Едва ли има нормален човек в България, който да смята, че преговорите между коалиционните партньори за съставяне на ново правителство буксуват заради тежки спорове по отношение на принципи и реформи. А пък още по-смешно става, когато едните управляващи почнат да обясняват колко неприятно били изненадани от действията на партньорите си, а пък..

публикувано на 23.03.24 в 12:30

Проф. Никола Григоров: Киселините в стомаха се влияят от гена, храненето и стреса

Стомашните киселини и свързаните с тях симптоми са проблем за много хора.  Как действат лекарствата за намаляване на киселинността, колко дълго могат да се приемат и как се лекуват заболяванията, свързани с повишената киселинност, в "Минути за здраве" разказва проф. Никола Григоров от Отделението по гастроентерология на Пирогов: "Причината за..

публикувано на 23.03.24 в 07:20

Депутатите приеха да бъде създаден Съвет за координация на политиките за българите зад граница

Създаването на Съвет за координация на политиките за българите зад граница предвиждат приети на първо четене промени в Закона за българите, живеещи извън Република България.  Парламентарните групи на "Възраждане" и ИТН гласуваха против, БСП се въздържаха.  Съветът ще спомага за решаването на въпроси от координационен характер, свързани със..

публикувано на 20.03.24 в 14:33