Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виктория Денева пази традициите и изработва мартеници от естествени материали

Снимка: Фейсбук - Виктория Денева

Силистренката Виктория Денева изработва мартеници от естествени материали по стара технология, събира и суши билки, бере лавандула, суши чушки, царевица, събира житни класове. Обработва вълна. Една млада жена, която е пазител на българщината.

Виктория Денева е занаятчия. Посветила е живота си на дърворезбата. Нежните ѝ ръце създават и страховити маски за кукери, и оригинални мартеници граничещи с произведения на изкуството.

"Аз съм родом от Трявна и моят занаят е дърворезбата. С останалите неща като мартеници, кукери, кожени изделия започнах да се занимавам сравнително късно в изблик към моя интерес към етнографията".

Набавянето на материалите е част от пътя, за да се стигне до крайния резултат - изделието.

Снимка: Фейсбук - Виктория Денева

Виктория Денева признава, че не е имала желание да се занимава с изработването на мартениците. Но преди няколко години всичко се променя.

"Това беше моето несъгласие затова започнах да правя мартеници, защото за мен е обидно да се продават и разпространяват кичозни и изкуствени мартеници. Смятам, че далеч по-красиви са ръчно изработените, по-ценни са - затова започнах и аз да правя".

Снимка: Фейсбук - Виктория Денева

Виктория Денева зави, че избягва изкуствените, найлона и модерните материали, с които много лесно се работи.

Съвсем очаквано по-възрастната част от населението е тази, която се радва на изработените в съответствие с духа на българщината мартеници. И ако през последните години българинът се стремеше да се чувства европеец и гражданин на света, то сякаш вече е налице едно завръщане към българското. Усещане, което не убягва и на хора като Виктория, които имат мисията да го съхраняват. Тенденция, която според нея идва от липсата.

"Мисля, че първо не трябва да го мързи човек, да се рови дълбоко и да изучава основните неща, които са важни като познание, да има искрено желание и отношение към българската традиция - най-вече изучаването в дълбочина, за да сме изрядни, да бъдем честни към българските обичаи и традиции трябва да го опознаваме, а това познаване е свързано с четене, издирване и пазене, информация и знание", допълни Виктория Денева.

Снимка: Фейсбук - Виктория Денева

Свикнали сме да приемаме традициите като нещо, чието място е в миналото, но хора като Виктория са моста, по който преминава знанието от древността към бъдещето. Те правят така, че да ги почувстваме като нещо съвременно и винаги необходимо. Затова е хубаво да ги познаваме, да се научим да ги откриваме в множеството около нас и да се учим от тях.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33

Само зимата ли може да ни изненада? Летният сезон е пред провал заради недостиг на кадри

Летният сезон е пред провал, предупреждават хотелиери и работодатели по Южното Черноморие. Причината - задълбочаването на кризата с липсата на работници и персонал за туристическите обекти . Само по Южното Черноморие за предстоящия сезон се търсят 27 хиляди работници. Междувременно посолствата в трети държави извън ЕС, откъдето се чака работна..

публикувано на 16.04.24 в 09:41

Седмицата на космически обороти: слънчево затъмнение и научно просветление

Деца и възрастни носеха цветя за извънземните, някои ги чакаха с глави лук. Казваха, че не се страхуват : - Вярвате ли, че ще дойдат? - Вярвам, защото тази заран пак съобщиха, вестниците четем. - Те дали биха могли да помогнат на България с нещо? - Ами казаха: "Ще помогнем". -..

публикувано на 13.04.24 в 17:09

"Яйцето" в СУ се събуди за нов живот – става модерна зала за събития

Емблематичното за поколения студенти и преподаватели пространство в Софийския университет "Св. Климент Охридски" - "Яйцето", започва нов етап от своето съществуване. То вече ще бъде съвременно пространство за публични събития, в което ще се помещава и модерна лаборатория.  " Залата има невероятна акустика . Направихме специално озвучаване. Може..

публикувано на 12.04.24 в 12:05