Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Българска археология 2020“ представя над 350 експоната

„Българска археология 2020“
Снимка: НАИМ-БАН

Днешният 14 февруари освен празник на виното и любовта е и професионален празник на археолога. У нас се отбелязва от 1971 г. и това е поводът всяка година по това време в Националния археологически институт с музей към БАН да е подредена изложба с най-интересното и най-ценното, открито по нашите земи през изминалата година. 14-ата национална експозиция „Българска археология 2020“ вече може да бъде разгледана.

Изложбата представя над 350 експоната от 27 обекта, различни като вид и хронология - от Праисторията до Средновековието. Сред тях са продължаващите проучвания на праисторическите селищни могили Провадия, Порой и Козарева могила, къснобронзовият некропол при Балей, гръцката колония Аполония Понтика, Созопол, римските градове Филипопол, Рациария, Ескус, Алмус, както и средновековните столици Плиска и Велико Търново. 

„Българска археология 2020“

Сред най-впечатляващите находки са праисторически антропоморфни фигурки и съдове от Провадия и Ковачевец. Керамичните фигурки на животни са най-вероятно бикове. Те имат дупка за окачване. Датирани са от късния неолит - втората половина на VІ хил. пр.Хр. Открити са в ямното поле разположено в западната част на платовидното възвишение Поповски височини. Предполага се, че то представлява място, използвано от праисторическите общности за извършване на ритуали чрез изкопаване на ями и целенасочено полагане в тях на разнородни материали. До момента са проучени около 120 ями от късния неолит (5300 - 5000 г. пр.Хр.), разказва гл. ас. Камен Бояджиев от отдел „Експозиция“:  

"Има находки, открити при строежа на магистрала „Хемус“ край град Шумен. Става въпрос за некропол от пето хилядолетие, което много рядко се открива, много малко данни имаме за тях и за погребалните обичаи на хората от тази епоха – за това как те са изглеждали, от какви болести са боледували. Много интересен за нас е и центърът за кремъчни сечива. Това е все едно металът през тази епоха – основния материал, който те използват за изработката на сечивата и оръжията си. Много интересни проучвания са това!"

Сред най-интересните находки са некропол от петото хилядолетие пр.н.е. и център за производство на кремъчни сечива, разкрити при строежа на магистрала „Хемус“. Посетителите ще видят също накити и монети от първите години на Римската епоха по нашите земи, намерени при строителството на пътя Видин-Монтана. Голям интерес предизвиква богатата находка от близо 600 сребърни монети, намерени в опожарена сграда в днешния Пловдив. Те са от III век и най-вероятно са били укрити от собственика им при нападението на готите, казва още Камен Бояджиев за това съкровище. 

Интересен е и керамичен съд с форма на птица от късната бронзова епоха от втора половина на ІІ хилядолетие пр.Хр. Той е открит в некропол край село Балей, Видинско. Общият брой на проучените досега гробни комплекси на некропола го превръща в най-големия известен некропол в Долно дунавския басейн.  

Изложбата „Българска археология 2020“ ще бъде отворена за посетители до 2 май. Репортажа чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Орфей и Евридика“ в Телавивската опера

Традиция е преди всяко представление на Телавивската опера да има образователна лекция за създателите и изпълнителите на дадена опера, за ролята й в развитието на музикалното изкуство. Изнасят я критици, диригенти, режисьори, но преди премиерата на "Орфей и Евридика" на Глук лекторът беше тенор от хора. На незапознатите с тази певческа формация..

обновено на 25.04.24 в 16:47

В “Опера в киното“ гледаме дебюта на Соня Йончева на Арена ди Верона в “Травиата“

Започнаха прожекциите на “Травиата“ от поредицата “Опера в киното“. На 20-и април беше първата прожекция в Синема Сити в София, Бургас, Варна, Пловдив, Русе и Стара Загора. Следващите две ще бъдат на 24-и април и на 8-и май. Имаме възможността да гледаме дебюта на българската оперна дива Соня Йончева в цял оперен спектакъл на Арена ди Верона през..

обновено на 25.04.24 в 15:36
Сцена от „Великият Гетсби“

"Великият Гетсби" – новият балетен хит на сцената на Софийската опера

В едното от двете най-големи събития в областта на музикално-сценичните изкуства, заедно с “ Фантомът на операта “, които белязват ярко столичния афиш през месец април, се превърна премиерата на Националния ни балет на “Великият Гетсби“ – спектакъл на знаменития хърватски хореограф Лео Муич по музика на Гершуин, Бърнстейн, Барбър и други..

обновено на 25.04.24 в 14:21

Илона Иванова – гласът на Алфира в Baldur's Gate 3

Музиката на българския композитор Борислав Славов към видео играта Baldur's Gate 3 спечели наградата на BAFTA /Британската академия за филмово и телевизионно изкуство/. По този повод специален гост в предаването за музикално-сценични изкуства “ Каста дива “ беше младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова,..

публикувано на 25.04.24 в 13:52
Марко Ганчев

Марко Ганчев: Сарказмът е дружески шарж към живота

"12 тома стихотворения - това е един най-обикновен отчет за изпълнението на един проект в областта на културата . Нали всичко на проекти върви сега." Това каза пред БНР Марко Ганчев - писател, поет, сатирик, който днес ще представи събрани най-добрите си произведения в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". "Трудна работа беше..

публикувано на 25.04.24 в 09:45
Библиотека под дърветата

"Библиотека под дърветата" събира любителите на книгата в Южния парк

От десет дни много софиянци са привлечени от  "Библиотека под дърветата", която се намира в Южния парк.  Ентусиасти превърнаха стара каравана в "Библиотека под дърветата" Един от инициаторите за създаването й е Михаил Нинов . Той вижда изхвърлени до кофата за боклук книги. Хрумва му, че може да се направи място, където те да бъдат..

публикувано на 24.04.24 в 19:49