Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще запази ли облика си Къщата с ягодите

Емблематичната сграда в стил сецесион от години очаква своето възраждане

От архитектурно бижу в стил сецесион до обречена на разруха сграда - Къщата с ягодите на улица „Сан Стефано“ 6 в София все още очаква решение за бъдещето си. 
Столичната община настоява Къщата с ягодите да бъде реставрирана и запазена в автентичен вид.

Къщата с ягодите е построена през 1928 г. и е обявена за недвижима културна ценност с категория „местно значение“ през 1978 г.

През 2012 г. имотът е закупен от Валентин Златев. През 2015 г. е издадена виза от главния архитект на район „Оборище“ за основен ремонт и реконструкция на сградата, която е съгласувана със заместник-министър на културата. Проектната документация е получила положително становище от Специализирания съвет за културното наследство към Министерство на културата.

През 2018 г. проектът е предоставен в Направление „Архитектура и градоустройство“ на Столична община. Кметът на Столична община не издава заповед за допускане на поискания демонтаж и последващо преизграждане.

Предстои комисия, назначена по реда на Закона за културното наследство със заповед на кмета, да даде нови предписания на собственика за предприемане на действия за реставрация и консервация, посочват в писмена становище до БНР от Столичната община.

От своя страна собственикът Валентин Златев, отново в писмено становище до предаването „Преди всички“, твърдо заявява своето желание да реставрира сградата в нейния автентичен вид и готовността си да издаде банкова гаранция за това.

„Цялата процедура по изготвяне и съгласуване на проектната документация съгласно всички законови изисквания и процедури ми отне около 4 години. Въпреки огромната и отлично свършена от проектантите работа, разгледана и приета от експертни съвети, към настоящия момент съм върнат в начална позиция.

Искам категорично да заявя моето твърдо желание да реконструирам и възстановя сградата в автентичния й вид без никакви изменения в хоризонтално и вертикално отношение и никакви промени в оформлението на фасадите, включително покрива на сградата. Нещо повече, готов съм включително да издам банкова гаранция, с която се ангажирам да не променям вида на къщата.

Къщата с ягодите

Винаги съм искал единствено да възстановя този прекрасен паметник в оригиналния му вид, за да може имотът още десетилетия да изпълнява функцията си на фамилна сграда“, декларира Валентин Златев.

Г-н Златев за пореден път говори неистини, смята Димитър Димитров от „Зелените“ на „Оборище“. Димитров живее в района и следи казуса още от времето преди Златев да закупи Къщата с ягодите. Според Димитров експертизите, които е поръчвал Валентин Златев, не са меродавни, защото са платени от него.

За да знаем какво е истинското състояние на къщата, трябва да има независима експертиза“, коментира Димитров, според когото тези експертизи имат „нулева юридическа стойност“.

Общината на своята територия, ако смята сграда за опасна, има правото и задължението да накара собственика да я оправи или тя самата да я оправи, допълни той.

Къщата с ягодитеСобственикът иска да я събори, а общината я е страх да си свърши работата и прехвърля топката на Министерството на културата, сподели своята версия Димитър Димитров.

Според Димитров имотът е неподдържан. „Как можем ние да вярваме в добронамереността на един човек, който 6 години нито си е оправил двора, нито си е изчистил снега?“

Това културно наследство сме го наследили от нашите баби и дядовци. Това е, което прави София европейска столица. Имаме европейски сецисион от 20-те години на миналия век, преживял всякакъв вид балкански, световни войни, политически промени, сътресения. И сега, защото на някой му е скимнало, че иска да си построи нова къща, ще го срути и ще построи нещо ново.“

„Тази сграда няма да рухне“, подчерта Димитров и сподели, че повече се страхува от падането на някой нов хотел, когато ходи на море.

Повече по темата – в звуковия файл. 

Снимки в публикацията: БГНЕС




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11