Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любомир Стефанов: След изборите парламентът ще е като пачуърк

Екзотиката в предстоящите избори ще бъде на поносими нива, казва политологът

Любомир Стефанов
Снимка: Стопкадър, bTV

След изборите на 4 април парламентът ще бъде като пачуърк. Така смята политологът и преподавател в Нов български университет Любомир Стефанов.

„Шарено родопско одеяло с всички цветове, или чипровски килим. 5-6-7 партии. Всички ще ни се усмихват цветно, но да видим как ще се състави мнозинство“, коментира той пред БНР.

„Не усещам разговор по съдържание. Ще се залага отново на опаковката и на сърдитите погледи, на размахването на пръст, на мъмренето и на градене на образ на отрицанието на този на твоя опонент. Не твоето съдържание ще бъде водещо в кампанията, а това какво другите не казват и няма да направят“ - това очаква Стефанов от предизборната кампания. 

Екзотиката в предстоящите избори ще бъде на поносими нива, заяви той. „Съмнявам се, че ще има нещо екзотично като покойния Жорж Ганчев например.“

Според Стефанов колективният здрав разум в ДПС и нейното единоначалие са причина Делян Пеевски да не е в партийните листи за вота на 4 април.

„Виждат се настроенията, нагласите, които вървят и то не толкова в България, а отношението, което има към фигурата на г-н Пеевски отвън. /…/ Това предизвиква съмнения относно профила на партията, нейните послания, истинността и интересите, които се крият зад нея. А в ДПС са доказали, наред с много други неща, че успяват да разчитат сигнали – не само на гласоподавателите в България, но и на стратегическите се партньори.“

Това може да бъде разчетено и в посока участие на ДПС във властта, но Делян Пеевски е нарицателно, това е моделът ДПС, подчерта политологът. „Съмнявам се с изключването на една фигура, или по-скоро с невключването, ДПС рязко ще промени профила си и на другия ден ще се събуди чиста, бяла и неопетнена. Респективно – атрактивна за партньори по целия спектър.“

Любомир Стефанов е на мнение, че след изборите коалицията по-скоро ще се запази в настоящия си формат. Той не приема като вероятност тезата на лидера на „Атака“ Волен Сидеров, че новата тройна коалиция ще включва ГЕРБ, ДПС и ВМРО.

„Не съм съгласен с г-н Сидеров, но той в типичен стил, както го е доказвал неведнъж, просто така провежда кампанията на партията си: пакетира, разделя, събира, слага етикети и гради имидж на базата на унищожаването на нечий друг.“

Красимир Каракачанов се опитва да се позиционира като човек, защитаващ традиционните ценности, отбеляза Стефанов.

„Той ни предлага един пакет, който звучи атрактивен. В него са всички традиционни, патриархални неща, които се натрапват на българина и като негови традиционни такива. И оттам нататък целият разговор – класически, не средновековен, но възрожденски патриотизъм, цялата палитра и букет от съдържаемо ни се предлага под тази форма.“

Според Стефанов продължаващото „дълбоко мълчание“ от страна на партията на Слави Трифонов „Има такъв народ“ се използва тактически, в противен случай би се произвел драматичен ефект. Това в един момент ще избие в посоката на прагматичния български разум – те като мълчат, имат ли какво да кажат, допълни анализаторът.

В момента мълчанието им ги прави енигматични, но недостатъчно. Те трябва да вземат решение – искат ли да бъдат не само енигматични, но и резултатни, или ще рискуват всичко - да бъдат прагматични, да разкажат себе си, да обяснят посланията си и да си понесат последствията. Усещам по-скоро поддържане на линията с мълчанието или на час по лъжичка изпускане на някакви петмунитки от лидера на партията и неговото обкръжение, но това не е продуктивно.“

Любомир Стефанов определи „Демократична България“ като „ясно разпознаваем носител на алтернатива, която все повече се пълни със съдържание“ и „не е скелет в гардероба, напомнящ Реформаторския блок“.

Относно включването на лекари в партийните листи преподавателят се надява „да внесат здравия разум поне по отношение на използването на пандемията“.

Свикнахме на подобен тип мимикрии и метаморфози, едва ли в пълния състав на листите ще видим нещо, което да ни стресира, коментира Любомир Стефанов по темата с „прескачането“ на отделни фигури от една партия в друга.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17