Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борислава Борисова: Детската книга е изкуство

Борислава Борисова
Снимка: Личен архив

Книгата може да бъде полезен спътник в живота на всеки родител и всяко дете. В това е убедена издателката на детски книги Борислава Борисова от издателство „Таймлайнс“. „Инвестираното“ време с децата и книгиге се отблагодарява в бъдеще, смята тя. 

Сега, когато има ограничителни мерки, децата са лишени от възможността да трупат опит и приятелства, да приключенстват. Затова книгите им дават тази възможност.

„Книгата е един помощник - да приключенстват с героите, чиито разкази четат. Защото децата са едни малки откриватели и изследователи. Във времето, в което живеем в момента, те са затворени и не могат да изследват света и случващото се, да правят приятелства. Затова си мисля - нашата мисия да им показваме това, което се случва с други приятели, което се случва с други хора, които са живели преди тях, е нещо много важно за тях, което ще развие въображението им, фантазията им, ще им помогне в разбирането на хората, ще ги учи на емоционална интелигентност, ще развива чувства, най-вече чувството за емпатия“, изтъква Борислава Борисова в предаването „Хоризонт до обед“.

„Летящото килимче“ от поредицата „Уини и Уилбър“

Ролята на родителя е много важна – той трябва да запали искрата за четене, вярва Борислава Борисова. 

„Да отдели малко повече време с детето, от самото начало, от раждането. Вече има достатъчно визуални книжки, различни материали, с които се пробужда интересът на децата към четенето. В днешно време книгата повече отвсякога е изкуство и дори в най-ранна възраст се предлагат изцяло илюстративни книги, в които почти липсва текст.“

Всеки родител, който е „инвестирал“ време в четене с децата си, вижда, че това се отблагодарява и ние отглеждаме читатели, които след това сами търсят книгите, подчертава издателката.

„Чудесата от храброст“ за едно малко издателство днес са да достигне до повече хора, които да разберат какво прави, признава Борислава Борисова.

„Книжарници се отварят и затварят, два месеца работят, два месеца не работят. Доста полезен е моментът със социалното присъствие – да достигнеш до хората, да им покажеш какво правиш. Вярвам, че всеки, който го прави със сърце и душа - добрата книга наистина си пробива път и от уста на уста набира популярност.“

Целия разговор чуйте в звуковия файл.
Снимка: Издателство „Таймлайнс“

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата. Кризите, през които вървим, засилват усещането за миналото. Постоянно преиграваме моменти от..

публикувано на 24.04.24 в 11:31

Вокална група "Радиодеца" – част от световното шоу на Енчо Керязов "Нощ на звездите"

Вокалната група към Българското национално радио „Радиодеца“ тази година ще е част от световното шоу на Енчо Керязов „Нощ на звездите“.  Формацията се „ражда“ през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР. „Радиодецата“ са носители на специалната награда за изпълнение на радиоконкурса „Пей с мен“; участие в..

публикувано на 24.04.24 в 10:16

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25