Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гласуването в Турция: Опашки, нерви и намеса на полицията

| обновено на 04.04.21 в 20:55
Секцията в Авджълар.
Снимка: Тоня Димитрова

Изборният ден в Турция започна бурно с хаос и напрежение, но приключи спокойно. В Истанбул повечето секции затвориха още преди 9 часа, предава от Турция специалният пратеник на БНР Тоня Димитрова.

През целия ден пред секциите имаше дълги опашки, потокът от хора започна да намалява след 19 и 30. В секцията в квартал Авджълар вотът беше удължен, докато свърши опашката от около 10 души.

Някои от гласуващите споделиха, че са се притеснявали от коронавируса и са искали да избегнат струпването на хора, поради което са отишли в секцията в последните възможни часове.

Всички останали 6 секции в Истанбул приключиха изборния ден навреме в 20 часа.

И тази нощ по време на броенето на бюлетините българските секции в Турция ще бъдат охранявани от турската полиция, а очакванията са избирателната активност в южната ни съседка да е по-ниска в сравнение с предишни избори. 

В Турция пред избирателните секции се образуваха опашки от желаещи да гласуват още преди началото на изборния ден. 

350 000 са българските граждани с право на глас в югоизточната ни съседка, а гласуването става в 35 секции.

Вотът започна с хаос и скандали, но във втората половина на изборния ден ситуацията се нормализира.

В повечето секции в Турция изборният ден започна с леко закъснение, докато членовете на секционните комисии решат как да бъдат попълвани декларациите за вот в чужбина.

Най-малко три от седемте секции в Истанбул – в Авджълар, Гюнешли и Картал – бе решено декларациите да се попълват вътре в секциите и това създаде напрежението:

„Каква е тази омраза? Просто не мога да ви разбера? В Германия така ли е, в Англия, в Америка?“;

„Не искате да гласуват турците. Това ви е основната цел“;.

„Хората, които ще гласуваме, трябва на тези изисквания да отговаряме. Щом трябва, добре“, казаха избиратели пред микрофона на БНР.

Ситуацията в секцията в Гази Осман паша беше спокойна през целия ден. Неджат Осман – генерален секретар на Асоциацията за помощ на емигрантите „Гази Осман паша“:

"Имаме специални автобуси, които организирахме за деня на изборния ден да превозват хората понеже е дъждовно".

В Анкара в квартала на изселниците "Пурсаклар" също е имало хаос, разказва Тидже Аглач:

"Те там са повечето възрастни. И да знаят български, не могат да попълнят, предполагам. Вече са на 80-80 и няколко години, ако искат да гласуват. Даже възрастните не искат да гласуват заради пандемията".

След първоначалния хаос заради правилата за попълване на декларации за вота ситуацията в секциите се нормализира.

След жалба излезе решение на ЦИК, че всички декларации за вота в чужбина могат да се попълват и предварително, а не в секцията и ситуацията се успокои. Дългите опашки обаче предизвикваха струпване на хора и задължителното разстояние от метър и половина не се спазваше масово.

Наложи се и намеса на турската полиция, която охранява секциите, за да раздалечи хората един от друг.

В Бурса проблемът е бил решен още в ранните часове на изборния ден и декларациите се попълват навън, разказва д-р Юксел Юскан, който е и депутат в Меджлиса от Народнорепубликанската партия, и изрази възмущение:

"Тези, които са командировани от ЦИК, не знаят правилата, Кодекса не знаят".

И в Бурса опашките са дълги и няма разстояние между хората: "Аз съм лекар. В тази пандемична ситуация хората как ще се пазят, как ще спазват физическото разстояние? Как? Това е безразумие. Наистина безразумие, с извинение".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Главчев

Главчев: След като не издаде указ, президентът би трябвало да носи отговорност за външната политика

Премиерът Димитър Главчев заяви, че няма намерение да предлага нов кандидат за поста министър на външните работи след отказа на президента да одобри Даниел Митов. В интервю за БНТ Главчев уточни, че при това положение отговорност за външната политика ще носи Румен Радев : "За българската външна политика би трябвало, ако беше издаден указ, щях..

публикувано на 19.04.24 в 22:01
Варна

Великден наближава... Пътуванията тази година са 10-15% по-скъпи

Майските празници са началото на морския туризъм , каза пред БНР Димитрина Горанова, председател на Асоциацията на българските туроператори. "При Великден за много от нас има значение дестинацията и от гледна точка на отбелязване на празника. Затова най-предпочитана дестинация е Гърция - и заради морето, и заради факта, че гърците също са..

публикувано на 19.04.24 в 10:43

Погром в птицевъдството - 40% от кокошките носачки са засегнати от птичия грип

Само за седмица заради птичия грип са били унищожени над половин милион кокошки у нас. " Ситуацията ескалира изключително бързо. От октомври миналата година до момента заради огнища сме унищожили над 2 милиона птици – кокошки носачки, през последната седмица около 380 000 бройлери. При кокошките носачки вече са засегнати над 40% ",..

публикувано на 19.04.24 в 10:25
Петър Чолаков

Петър Чолаков: Президентът да ги остави да се варят в собствен сос!

Има различни интереси, които стоят зад правителството и тези интереси трябва да се напаснат . Зад правителството стоят ГЕРБ и ДПС. Това мнение изрази пред БНР политологът доц. Петър Чолаков във връзка с напрежението около смяната на министри в служебното правителство скоро след като то бе сформирано. Очаква се среща на "Дондуков" 2 за..

публикувано на 19.04.24 в 08:37
проф. Даниел Вълчев

Проф. Даниел Вълчев: Правната ни система е като човек на силни лекарства без връзка с оплакванията

" След направените конституционни промени българската правна система прилича на човек, на когото са предписали силни лекарства, които нямат нищо общо с неговите оплаквания. Те   са разбалансирали целия му организъм и той се чувства все по-зле, а лекарите взаимно се обвиняват в шарлатанство ".  Това заяви пред БНР проф. Даниел Вълчев, декан на..

публикувано на 18.04.24 в 14:10

Мария Тончина: Нямаме традиции на доброволчество

Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности . Това е значително по-ниско в сравнение с други европейски страни. Средностатистически в ЕС тази цифра е над 20%.  Фондация "От нас зависи" започва инициативата "Дай 5!", за да насърчат доброволчеството сред младите хора . Според Мария Тончина от..

публикувано на 18.04.24 в 10:51
Снимката е илюстративна.

24 май ще бъде обявен за Ден на България в Британска Колумбия

" България ще има специален ден в Британска Колумбия и в град Ванкувър. 24 май ще бъде обявен за Ден на България ". Това обяви пред БНР Велислава Панова, генерален консул на България в Торонто. Тя посочи, че тази година Дните на България в Канада , които предстоят на 19 април, се организират за трета поредна година. "В Британска..

публикувано на 17.04.24 в 07:46