Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

150 известни кипърци подкрепиха федерално обединение на Кипър

Снимка: БНР, архив

150 известни кипърци от различни социални и политически среди - общественици, политици, икономисти, бизнесмени, творци, подписаха петиция в подкрепа на федералното обединение на страната.

Апелът бе адресиран до президента Никос Анастасиадис в навечерието на ключовата петстранна неформална среща по Кипърския въпрос под егидата на ООН, която ще се проведе на 27-29 април в Женева.

Кипър е разделен на две части, след като Турция нахлу и окупира северната една трета от острова през 1974 г. в отговор на вдъхновен от Гърция преврат.

Сред подписалите петицията са носителят на Нобелова награда за икономика проф. Христофорос Писаридис, бившият президент Георгиос Василиу, бившият кипърски еврокомисар Андрула Василиу, министри от различни правителства, експерти с международна известност.

Те подкрепят федерално обединение на Кипър като единствен път за развитието му.

Според тях без решение на Кипърския въпрос има реална опасност страната да бъде разделена за постоянно, окупираната северна част да бъде трансформирана в турски протекторат, а свободните зони да имат сухопътна граница с Турция с голям риск в бъдеще целият Кипър да попадне в нейните ръце.

Също така без решение на кипърския проблем има видима опасност Република Кипър да не може да използва природните богатства в своята изключителна икономическа зона, се казва в документа.

Подписалите петицията призовават президента Никос Анастасиадис да предотврати тази катастрофа за страната, като направи необходимото за постигането на споразумение за превръщането на Кипър в двуобщностна двузонална федерация с политическо равенство и ефективно участие в управлението на двете общности, както предвиждат резолюциите на ООН.

Проучване на общественото мнение, проведено от Кипърския университет, показва, че 80% от анкетираните подкрепят обединението на страната.

След 3 седмици в Женева ще се проведе неформална петстранна среща, свикана от ООН, с участието на лидерите на кипърските гърци и на кипърските турци, и представители на трите страни-гаранти Гърция, Турция и Великобритания.

Целта е да се види дали има обща основа за възобновяване на преговорите по Кипърския въпрос, които бяха прекратени през юли 2017 г.

Петицията е отворена за подпис от всички граждани на Кипър.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Земетресение е усетено и в Девин

Земетресение с магнитуд 3.2 по скалата на Рихтер разлюля Девин, малко след 8.30 ч . Трусът е бил усетен хоризонтално и с бучене. Според данните на Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН, епицентърът е бил между Девин и Пазарджик, на дълбочина 5 км.  Преди това в самият Девин е имало трус с магнитуд 3.8 по скалата на..

публикувано на 29.03.24 в 10:07
Бойко Борисов

Борисов: Мераклии за премиери има и президентът е отговорен

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов изрази увереност, че няма да се стигне до конституционна криза заради новата процедура по назначаване на служебно правителство от страна на президента. Той отказа да коментира друг казус  - следствие от конституционните промени – застъпването за 10 дни на сега действащия и на новия парламент, и прехвърли..

публикувано на 29.03.24 в 09:54

Край на хартиените рецепти за антибиотици – противоречията обаче остават

Българският фармацевтичен съюз не смята, че трябва да има изключения и изписването на антибиотик да бъде възможно и на хартия . Това заяви пред БНР председателят му Димитър Маринов.  От 1 април отпада вариантът за предписване на антибиотик с хартиена рецепта и по последни данни на Здравното министерство не се предвиждат изключения. Последен..

публикувано на 29.03.24 в 09:52

Николай Милков: След 20 години членството България не страда от дефицит на доверие от страна на НАТО

На днешната дата преди 20 години България става член на НАТО. На тази дата страната ни депозира документите си по присъединяването във Вашингтон. Хранилището в Държавния департамент служи като депозитар на договорите на НАТО.  Какво се случи и как членството в НАТО може да бъде продължено.  През 2004 година документи във Вашингтон връчват и..

публикувано на 29.03.24 в 09:46
Заседание на НС и парламентарен контрол

ГЕРБ с извънредна точка: БЕХ да не разпределя дивиденти от печалбата си

Парламентът ще обсъди решение, с което да се задължи Българският енергиен холдинг (БЕХ) да не разпределя дивиденти от печалбата си за 2023 година. Предложението е на депутатите от ГЕРБ Делян Добрев и Теменужка Петкова, според които 425 млн. лв. могат да бъдат източени от Министерството на финансите. Точката е извънредна за петъчния дневен ред на..

публикувано на 29.03.24 в 09:35

НОИ стартира програмата за профилактика в 50 бази за 10 дни

От днес Националният осигурителен институт започва изпълнението на програмата за профилактика и рехабилитация за настоящата година. Договори са подписани с 50 бази, а парична помощ, която се предоставя на осигурените е за 10 дни. Покриват се нощувките -  до четири диагностични и терапевтични процедури дневно и частично 9 лева за храна на..

публикувано на 29.03.24 в 09:05
бившата казарма в Ловеч

Бъдещето на бившата казарма в центъра на Ловеч продължава да е под въпрос

Бъдещето на бившата казарма в центъра на Ловеч е една от най-важните теми, които интересува местните жители. Поне от 10 години три различни общински управления говорят, че теренът ще бъде превърнат в голям парк с музеи и атракции, но нито едно управление досега не успява да реализира намерението, дори след като държавата прехвърли на общината..

публикувано на 29.03.24 в 08:55