Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как Стефан Апостолов от Симитли спечели 9507 преференциални гласа

Снимка: БНР
Как се стигна до впечатляващите  преференции, които събраха  четирима  от кандидат-депутатите на ГЕРБ в Благоевград, а единият от тях успя да измести дори водача на листата - транспортният министър Росен Желязков? Какво е обяснението на  абсолютния рекорд от 9507 преференциални гласа за Стефан Апостолов от Симитли, градът, гласувал почти 100 процента за него? И  има ли това връзка с факта, че баща му управлява общината пети мандат?

На фона на  драматично намалелия вот за  ГЕРБ на национално ниво в област Благоевград  изборният резултат на партията  е доста добър - 35 % или 53 641  гласа. Първите петима кандидат-депутати са си извоювали близо 60 процента  от преференциалния вот.  И ако това е впечатляващ процент, то още по-впечатляваща е бройката поотделно.  Между 5000 и 6 500 гласа имат Георги Динев от Петрич, Александър Мацурев от Банско и Стоян Стоев от Сандански.  Водачът на листата Росен Желязков има  скромните 2380 преференциални гласа.  Той обаче добавя към тях още 6905 - толкова са хората, гласували за ГЕРБ,  без да отбележат преференция.

Но дори и този бонус на транспортния министър се оказа недостатъчен,  за да се сравнява с рекордните 9507 преференциални гласа, които регистрира депутатът от Симитли Стефан Апостолов, известен в миналия парламент с професионалната си страст към футболното съдийство и липсата на опит в четенето на чужд текст. 

На поканата за коментар на резултатите от изборите  от пресцентъра  на ГЕРБ отговориха, че  към момента нямат готовност да говорят. Самият Стефан Апостолов се съгласи, но само след  съгласуване с пресцентъра  на партията.  Единствената възможност за пробив на омагьосания кръг беше да питаме самите избиратели от Симитли.

"Млад човек, мисли за хората. Не е върнал никой, когато някой го е помолил за нещо".

"Добър човек. Младо момче, с ентусиазъм." 

"Помага на бездетни майки, дарява пари", казаха жители на Симитли пред микрофона на БНР.

Почти всички партии на областно ниво, които бяха конкуренти на коалиция ГЕРБ - СДС,  заявиха, че нарушенията на изборния процес и неприкосновеността на вота са безпрецедентни. Според областния лидер на "Демократична България - обединение" Калоян Ханджийски става дума за "феодален модел на гласуване":

"Очевидно финикийските знаци са работили много сериозно. Няма как някой да ме убеди, аз правя избори повече от 20 години и се занимавам много директно с избори, преференции от типа на 5-6-10 хиляди. Тук се наблюдава един феномен - колкото по-малка община или село, толкова по-изкривен вот. Не може да се случи 90% от дадено село да е за една политическа партия. Електронният вот точно това ще пресече"

Само един от кандидат-депутатите на ГЕРБ си позволи да коментира  казуса с хилядите преференции. По обясними причини гласът му е променен:

"Ако се направи една диаграма, ще се види какви изкривявания има при някои хора. Резултатът на ГЕРБ се дължи на изключително инвеститорски подход. Това не е моето разбиране за политика и за влияние върху избирателите. Използват се съвсем различни подходи. Това има обратен знак".

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17