Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Акад. Дроздстой Стоянов: Предстои застрашителна емоционална пандемия

Според психиатъра сме в антиоруелова приказка, в която се извършва геноцид над свободния човек

акад. проф. Дроздстой Стоянов
Снимка: стопкадър - www.bgonair.bg

„Съзнателният съвременен човек е формиран в кръговрата на революции и войни, за да прави избор, а не да регистрира кой е решил да го промени. Онзи или онези, които се борят да отнемат този избор в една антиоруелова приказка, извършват геноцид над свободния човек.“ Това заяви в интервю за БНР акад. проф. Дроздстой Стоянов, психиатър, бивш национален консултант по психиатрия и член на работната група, изготвила Националната стратегия за психичното  здраве на нацията.

Според него сме изправени пред емоционална и информационна пандемия.

„И от тази гледна точка това е някакъв вид психотропно въздействие, което се движи по различни от биологичните канали на въздействие върху психиката. Болестта сама по себе си е физически феномен, който никой не може да отрече, както и опасността. Но подчиняването на нашия живот на такива съображения, известно в социологията като биополитика и биовласт, е погрешно и трябва да бъде конфронтирано. Едно е грижата на общността за здравето на отделния индивид и за здравето на групата, съвсем друго е трансформирането на здравните съображения в съображения, които да диктуват светогледи.“

Трябва да се положат усилия към завръщане към цивилизационната норма на свободния човек, характерна за света след Наполеоновите войни, подчерта акад. Дроздстой Стоянов в предаването „Хоризонт до обед“.

„Ние сме съавтори, ние сме съпричастни към изграждането на този свят и на отношенията в него. Не можем да бъдем просто свидетели на неговото осъществяване от някой, който го дирижира отвън.“

В коментара си за изборните резултати Стоянов посочи, че голямата част от реакцията към сегашното управление „не е реакция, базирана на идеологически предпоставки, а част от отговора на определени групи в обществото, които не одобряват управлението на кризата, подхода, средствата за управление и взимането на решения, които бяха дълбоко компрометирани“.

Средства, механизми и инструменти за справяне с емоционалната пандемия има в Националната стратегия за психично здраве, изтъкна Дроздстой Стоянов. В петък в рамките на работния ден документът би могъл да бъде юридически финализиран, но изпълнението му е въпрос на следващото управление, уточни той.

„Кризисните интервенции в случаи на боледуване, загуба, скръб, извънредни обстоятелства, работа със семейства, които са пострадали, управление на риска от агресия, от автоагресия, са серия от мерки, които се предприемат в общността, за да се отговори пропорционално на огромната по своята същност и застрашителна по своите размери емоционална пандемия, която се състои и която предстои“, подчерта психиатърът.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11