Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Операта „Манон Леско“ в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив

Хосе Кура и Нина Найденова
Снимка: Кремена Данева

Операта „Манон Леско“ на Пучини ще бъде концертно представена на 17 април в Пловдив, в Дома на културата „Борис Христов“. Изпълнението е в памет на Камен Чанев, който ни напусна през 2020 година след боледуване от коронавирус, в разцвета на творческите си сили. През всички години на блестящата си кариера на оперен певец той беше възторжено аплодиран от публиката на българските и световните сцени. За съжаление не можа, както беше предвидено, да участва в този проект заедно с Таня Иванова, жената споделяла живота си с него. За да се случи обаче концертното изпълнение на творбата от Пучини, е голям приносът на световноизвестния аржентински тенор Хосе Кура. Воден от емоцията на съвместните спомени с Камен Чанев и с  приятелски протегната ръка към Таня Иванова той пристигна в Пловдив, за да подготви и дирижира концертното изпълнение на „Манон Леско“.

Почитателите на операта гледаха известния аржентински тенор в постановката „Отело“ на Античния театър през 2019 г. , когато Пловдив беше Европейска столица на културата. Дездемона в този спектакъл беше Таня Иванова. Сега тя  дебютира като Манон, посвещавайки излизането си на сцената на Камен Чанев, както ще направи и Хосе Кура. Той казва, че е станал по-близък с Камен Чанев, когато е дошъл в Пловдив да направи „Отело“.

"И си спомням, че той идваше на репетициите и ми казваше - "Искам един ден да изпея Отело. И уча в момента партията и гледайки теб, уча два пъти повече".

Хосе Кура                                                        Снимка: Кремена Данева

Връщайки се отново в спомените си, Хосе Кура обяснява и как Пловдив е намерил своето място в сърцето му и защо винаги ще идва тук с удоволствие. Пътят му към вековния град на 7-те тепета започва със скрепено познанство с музикалния и артистичен директор на Опера Пловдив - маестро Диан Чобанов, а пристигайки през 2019 година остава впечатлен и от размаха на работа на директора Нина Найденова и целият ѝ екип.

"Тя се оказа не само менажер с голяма сила и смелост, но и един изключителен артист. Аз изведнъж си казах този театър има всичко, за да функционира добре - прекрасен оркестър, с който за съжаление сега няма да имам възможност да работя по причини независещи от нас заради Covid-19, но аз познавам този хор, имаме един музикален директор, способен и сърцат и един ръководител - гигантски".

Концертното изпълнение на операта от Пучини с диригент Хосе Кура е първото от поредицата събития от цикъла „Световни артисти“ на Фестивала Opera Open 2021, който пък е част от програма „Наследство“ на Пловдив - Европейска столица на културата, уточни от своя страна директорът на операта Нина Найденова.

По думите ѝ този проект за артистите е изключително сакрален, защото всички са изгубили приятел, колега, но са спечелили всичко, което той им е оставил като наследство.

"Ние продължаваме с него и заради него, но самите ние артистите имахме голям ступор и благодарение на тази подадена ръка от маестро Хосе Кура ние успяваме да повярваме в онова, за което сме призвани и да се върнем на сцената".

Covid-19 безспорно ни промени, но гледаме с надежда напред, допълни Нина Найденова.

Хосе Кура коментира, че "Covid-19 е едно много грозно и лошо нещо, но предизвика един добър ефект върху целия свят, най-вече в нашата работа, защото ние всички една сутрин се събудихме абсолютно занулени.

"Covid-19 ни изравни всички на едно ниво и ни даде да разберем нещо изключително важно за света на спектакъла, което светът на спектакъла по много мъчителен начин откри - ние сме необходими, но сме немислими, т.е. необходими сме, но може и без нас. Това откритие заравни егото, което беше в шоубизнеса. И това ми се струва, че не е лошо. Сега ще видим как шоубизнесът ще капитализира това откритие и този невероятен урок, как ще го остойности". 

Целия репортаж  можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БНР определи финалистите в Конкурса за нова българска поп и рок музика "Пролет`24"

74 песни бяха допуснати за участие в категория "Нова българска поп и рок музика" на конкурса на Българското национално радио (БНР) за нова българска поп и рок музика "Пролет`24".  Селекционна комисия от музикални редактори в БНР определи 12-те финалисти, които ще изпълнят песните си на живо пред жури (съставено от композитори, певци, автори..

публикувано на 20.04.24 в 08:30
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54

Летящите охлюви и вълшебни механизми на Атанас Хранов

"Героят Наско Х. се появи отново след толкова години на забвение. Най-накрая пак излезе и се надявам да продължи да живее неговия приказен живот . Появи се в три романа, но след това Александър Секулов започна да се занимава с драматургия, написа други романи и малко ми липсваше. Той самият предложи да напише една от историите за Наско Х. Така..

публикувано на 18.04.24 в 09:57
Евгени Иванов, орнамент

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век се открива утре вечер - 18 април. Изработени преди стотици години екземпляри ще бъдат показани в галерията на Българския културен институт във френската столица. Става дума за 40 оригинални български килими от 19 -ти и 20 -ти век, които до този момент не са показвани и..

публикувано на 17.04.24 в 19:25