Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Актрисата Ана Пападопулу за ролите в театъра и киното

Ана Пападопулу
Снимка: Георги Бангиев

Тя може да бъде нежна и крехка на сцената, но и властна и твърда. Понякога е тъжна, но може и да се смее заразително. Тя е Ана Пападопулу и е актриса в Народния театър "Иван Вазов". 

Започва работа в Народния театър благодарение на режисьора Александър Морфов, който я поканил да изиграе роля в постановката "На дъното":

"Една героиня е болна през цялото време в "На дъното" на Максим Горки, тя няма реплики, през цялото време е болна и после умира, но той (Александър Морфов - бел. ред.) решава нейният дух да остане в приюта и ми се обади аз да играя този дух на тази болна жена. Беше изключително, с най-големите звезди на българския театър и кино се срещнах тогава", разказа пред БНР Ана Пападопулу.

Когато Ана Пападопулу е в четвърти курс, участва в постановката "Декамерон" по Бокачо, където си партнира със своя учител Стефан Данаилов. Един от най-ценните уроци от работата с Данаилов – колко важно е уважението - към колегите и всички, които работят в театъра:

"Истината е, че той имаше невероятна интуиция към това, което всеки от нас можеше. Той ме прие с остро драматичен монолог и материал в Академията (НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" - бел. ред.). През всичките четири години той настояваше аз да имам в изпитите си и комедийни откъси, защото искаше да развива и това, което е скрито в нас", допълни Пападопулу в предаването "Нощен хоризонт".

От 17 години Ана Пападопулу играе в постановката на Мариус Куркински "Рибарят и неговата душа" в Театър 199:

"Ние много обичаме това представление - и четиримата актьори, които играем в него, и не сме спирали никога да го играем".

Мариус Куркински сподели, че за него е много важно, че едно представление е просъществувало 17 години.

"Това се дължи най-вече на качеството на текста, на постановката на режисьора, но и най-вече на актьорите, които поддържат това представление 17 години. За мен това е нещо много скъпо, много важно съчетание между артист и личност. "С любовта жега не бива" също се играе 16 години и тези представления, с този живот изпълняват една много голяма моя мечта за театъра, че той може да бъде работеща система, полезна, която да променя хората, тя е част от тази моя мечта никой не може да я измести от там".

Ана Пападопулу и гъркинята Ставрула Елефтериаду се познават от 2004 година.

"Открих с нея много прекрасни места, открих театъра, открих културата на тази държава и съм ѝ много благодарна за това нещо", каза Ставрула Елефтериаду. .

Ана Пападопулу е носителка на наградата за млади театрални дарования "Иван Димов" през 2000 г., както и на наградата за дебют "Невена Коканова" за филма "Писмо до Америка". През 2018 г. е отличена с АСКЕЕР за поддържаща женска роля за изпълнението си в “Лисичета”, а през 2019 г. е номинирана за наградата ИКАР за ролята си в “Дивата патица”.

Цялото интервю можете да чуете от звуковия файл. 

Ана Пападопулу

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Библиотека под дърветата

"Библиотека под дърветата" събира любителите на книгата в Южния парк

От десет дни много софиянци са привлечени от  "Библиотека под дърветата", която се намира в Южния парк.  Ентусиасти превърнаха стара каравана в "Библиотека под дърветата" Един от инициаторите за създаването й е Михаил Нинов . Той вижда изхвърлени до кофата за боклук книги. Хрумва му, че може да се направи място, където те да бъдат..

публикувано на 24.04.24 в 19:49

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата. Кризите, през които вървим, засилват усещането за миналото. Постоянно преиграваме моменти от..

публикувано на 24.04.24 в 11:31

Вокална група "Радиодеца" – част от световното шоу на Енчо Керязов "Нощ на звездите"

Вокалната група към Българското национално радио „Радиодеца“ тази година ще е част от световното шоу на Енчо Керязов „Нощ на звездите“.  Формацията се „ражда“ през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР. „Радиодецата“ са носители на специалната награда за изпълнение на радиоконкурса „Пей с мен“; участие в..

публикувано на 24.04.24 в 10:16

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45