Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Агов: Мощта на Китай расте, това променя уравнението на сигурността в района

Архитектурата на Студената война се възражда според историка

| обновено на 08.05.21 в 11:16
Аврам Агов
Снимка: архив

Отношенията между Пекин и Вашингтон ще стават все по-напрегнати и това ще определи Студената война на 21 век“. Това каза пред БНР проф. Аврам Агов, специалист по историята на Азия от университета „Лангара“ във Ванкувър. 

Най-големият световен проблем - така преди седмица 97-годишният Хенри Кисинджър определи продължаването на ескалацията в отношенията между Съединените щати и Китай. Човекът, който помири Вашингтон и Пекин в началото на 70-те години, не се притеснява просто от нова Студена война. 

„Днес към ядрения въпрос добавяме високотехнологичния въпрос. В полето на изкуствения интелект това означава партньорство с машини, които могат да развият собствена преценка. За пръв път в човешката история човечеството има капацитет да се изтреби в обозримо бъдеще“. Това беше начинът на Кисинджър да адресира липсата на съществена промяна в образа на Китай при новата американска администрация. Според Джо Байдън Съединените щати са в пряк дуел за спечелването на 21-ви век - икономически и идеологически.

Какво обаче ще означава едно такова мащабно съперничество, което логично провокира асоциации с времето на Желязната завеса, за места като Тайван - последният фронт при формирането на съвременен Китай, към който Пекин не е спирал да предявява национални претенции?

Според историка има стратегическо сътрудничество между Китай и Русия в противопоставяне на доминацията на САЩ, но това все още не е единен властови център. 

„Ако определим Студената война като съперничество без използване на военна сила, отношенията между Вашингтон и Пекин могат да се определят като такава война. Но основната разлика с класическата Студена война е обвързаността на икономиките на САЩ и Китай, докато САЩ и бившият Съветски съюз тогава имаха самостоятелни икономически блокове“. 

По думите му все още няма съществена промяна в отношенията между САЩ и Китай

„Като нови акценти на Байдън спрямо Китай могат да се посочат човешките права, екологията. Вероятно Байдън ще се опита да деескалира търговската война“. 

Пекин остава мирен играч, но със засилваща се агресия в някои моменти, подчерта проф. Агов в предаването „Събота 150“. Според него вероятността за военен конфликт между Тайван и Китай е клоняща към нула. Но това може да се промени с времето. 

„Архитектурата на Студената война се възражда в последните години, което затвърждава разделителните граници. Обвързаността на САЩ с Тайван ще е основен риск между Пекин и Вашингтон, но засега е въздържащ фактор за военна интервенция на Китай в Тайван... Всеки сигнал на САЩ, че биха жертвали Тайван, би направил по-възможен конфликт. Това е притеснението на тези, които смятат, че статуквото не трябва да се променя. Мощта на Китай се увеличава, това променя уравнението на сигурността в района. Райно или късно този дисбаланс ще постави натиск върху САЩ дали наистина са в състояние да продължат ангажимента към сигурността на Тайван“. 

Проф. Агов не изключва военни мисии отвъд периметъра на Южнокитайско море

И обобщи: „Със засилващите се конкуренция, враждебност и недоверие вероятността за грешно тълкуване на ситуация, непремерени действия, могат да доведат до непредвидима ескалация“. 

Интервюто с проф. Аврам Агов можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Александър Маринов

Проф. Ал. Маринов прогнозира: Промени в съотношението на силите след изборите

"Картината след изборите е много неясна. Тя няма да съвпадне с тази, която имаме сега ". Това мнение изрази пред БНР политологът проф. Александър Маринов - преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски".  Според него ще се промени съотношението на силите. Той прогнозира влизането в парламента на 1 или 2-ма нови участника :..

публикувано на 19.04.24 в 14:24

Фестивалът на хумора и сатирата в Габрово ще се проведе от 17 до 19 май

Фестивалът на хумора и сатирата в Габрово ще се проведе от 17 до 19 май, а днес организаторите обявиха програмата за най-мащабното събитие в града. Денят на Габрово е на 17 май. На 18-и е най-дългоочакваното събитие в града на смеха. Карнавалът ще премине по централните улици с 80 весели сюжета, с които местните хора призовават "Правете..

публикувано на 19.04.24 в 14:08

Г-7 призова да се работи за предотвратяване на ескалация в Близкия изток

Министрите на външните работи на страните от Г-7 призоваха "всички страни" да "работят за предотвратяване на по-нататъшна ескалация" в Близкия изток след съобщенията, че Израел е нанесъл удари по Иран, предаде АФП. Групата на седемте индустриализирани държави заявиха и, че се противопоставят на "пълномащабна военна операция в Рафах" от страна..

публикувано на 19.04.24 в 14:06

Служебният премиер събира идеи и концепции за ремонт на "Бузлуджа"

Премиерът Димитър Главчев обяви, че възлага на министъра на културата и на областния управител на Стара Загора да представят конкретни идеи и концепции за бъдещето на паметника на връх Бузлуджа. Главчев заяви това в отговор на въпрос, поставен от депутати от БСП, в рамките на първия парламентарен контрол на служебния кабинет. Главчев отправи..

публикувано на 19.04.24 в 13:48

50 дни преди вота 2 в 1: ЦИК трябва да определи местата за гласуване в чужбина

Днес – 50 дни преди деня на вота, е крайният срок, в който Централната избирателна комисия трябва да определи местата за гласуване в чужбина за предстоящите избори две в едно, където са били разкривани секции при предишни избори. Автоматично се разкриват секции и в дипломатическите и консулски представителства на страната ни. До днес ЦИК назначава..

публикувано на 19.04.24 в 13:40

Откриват обновената градска градина в центъра на Пловдив

Концерти на открито, изложба, детски работилници и театрални игри за най-малките са само част от събитията, които ще съпътстват откриването на обновения парк в стария център на Пловдив. Началото ще бъде поставено тази вечер с концерт на солистите на операта в града. Водни атракциони, озеленяване, нови настилки и пейки, видеонаблюдение – това..

публикувано на 19.04.24 в 13:10
Училищен автобус, илюстративна снимка, архив.

МОН купува за училищата електрически и дизелови автобуси и микробуси

Министерството на образованието и науката (МОН) предвижда закупуването на електрически училищни автобуси. Това ще стане поетапно през следващите 4 години в зависимост от необходимостта на отделните общини. Очакваната обща стойност е 23 млн. лева. За първи път  обществената поръчка е разделена на 10 обособени позиции в зависимост от вида и..

публикувано на 19.04.24 в 13:06