Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Кийтинг: Разочаровани от политиците, шотландците подкрепят национализма

Шотландският парламент в Единбург, 26 февруари 2021 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Чувството за шотландска политическа идентичност се развива през последните 50 години и това доведе до самоуправлението и сега до движението за независимост. Друг фактор е това, че дълго време Шотландия се е управлявала от партия извън нея, партия, за която не е гласувала. И това води до засилваща се подкрепа за национализма. Наблюдава се генерална криза в държавността в цяла Европа, хората са разочаровани от политиците. В Шотландия това приема формата на подкрепа за национализма. И националистическото движение е способно не само да поеме ръководството на страна и да представлява нацията, но и да заеме лявоцентристкото политическо пространство, окупирано преди това от Лейбъристката партия“. Това каза пред БНР политологът от университета на Абърдийн проф. Майкъл Кийтинг. 

Според него това засилва фрагментирането, желанието за повече власт на Шотландия и отчуждаване от Лондон

„Макар и в по-малка степен, същото става и в Уелс. Така се стигна до изразяване на политическата воля, когато хората получиха шанс да гласуват за независимост през 2014 година. Тогава 45 процента гласуваха за независимост и оттогава подкрепата за независимостта никога не падала под този процент“.

Супер четвъртък беше този четвъртък в Обединеното кралство, защото в различни негови части се проведоха различни видове избори. В Шотландия и в Уелс гласуваха за парламенти, в Англия - за местни съвети и за кметове. Имаше дори извънреден избор на депутат от северния английски град Хартлипул, в който, откакто е избирателен район от близо 60 години, винаги е печелила Лейбъристката партия. Този път обаче победителят е консерватор и така падна още една тухла от червената стена на сегашния лейбъристки лидер Киър Стармър, който има върху какво да се замисли за бъдещето на партията си. 

Безспорно обаче най-вълнуващи са изборите в Шотландия, защото при убедителна победа на Шотландската национална партия председателката ѝ Никола Стърджън ще поиска официално провеждане на втори референдум за независимост. В шотландския парламент има 129 места и за абсолютно мнозинство на националистите са необходими поне 65. Преброяването на гласовете става по-бавно от обичайното и крайните резултати ще станат известни по-късно. 

„Независимо дали Шотландската национална партия ще има абсолютно мнозинство, или заедно със Зелената партия ще постигнат мнозинство за независимост, което е по-вероятно, те ще поискат нов референдум за независимост и британското правителство ще отговори с „не“. В краткосрочен план британското правителство ще продължава да казва „не“, но в дългосрочен план, ако продължава да отказва, ще трябва да посочи и причина за това. В перспектива продължаващият отказ за референдум в Шотландия ще бъде оскърбление за самия Съюз и ще означава, че консерваторите управляват просто заради мнозинството си в Англия, защото те нямат мнозинство никъде другаде в Обединеното кралство, а само в Англия. И ще започнат да изглеждат по-скоро като Лондонско правителство, отколкото като правителство на съюза на нациите“, допълни проф. Кийтинг в предаването „Събота 150“.

На въпрос за бъдещето на Съюза политологът отговори: 

„Трудно е да се определи. Защото всички тези центробежни сили са много мощни както в Северна Ирландия, така и в Шотландия. Засилва се движението за независимост и в Уелс, подкрепяно от проевропейски настроените хора. А в Англия, което е много съществено, се наблюдава до голяма степен безразличие към това дали ще има съюз или не. Социологическо проучване показа, че гласувалите за напускане на ЕС смятат, че независимостта на Шотландия и обединена Ирландия са цената, която си струва да бъде платена за Брекзит. Че излизането от ЕС е по-важно от запазването на съюза. Очевидно британското правителство не е съгласно с тези хора, защото разпадането би било удар по неговия престиж. Не само в периферията има центробежни сили. Има ги и в Англия, имам предвид английския национализъм. Няма лесни решения. Да се остане заедно сега е много проблематично, но пък разпадането е трудно да бъде преглътнато“

Интервюто с проф. Майкъл Кийтинг можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков

Кремъл "не се притеснява" от американските ракетни системи в Украйна

Доставките за Украйна на американски ракетни системи АТАКМС с голям обсег не притесняват Кремъл – това стана ясно от коментар на говорителя Дмитрий Песков.  Реакцията от Кремъл идва, след като американският президент Джо Байдън одобри първи доставки на оръжия на стойност един милиард долара от пакета военна помощ за Украйна, Израел и Тайван...

публикувано на 25.04.24 в 17:01

ВВВУ - Долна Митрополия и Висшето училище по телекомуникации и пощи ще подготвят кадри заедно

Във Висшето военно-въздушно училище "Георги Бенковски" започва подготовка на инженерни кадри в партньорство с Висшето училище по телекомуникации и пощи. Това става реалност след утвърден съвместен учебен план. Висшето училище по телекомуникации и пощи и Висшето военновъздушно училище "Георги Бенковски" сключиха споразумение за извършване на..

публикувано на 25.04.24 в 16:42
Испанският премиер Педро Санчес със съпругата си Бегоня Гомес.

Испанската прокуратура иска прекратяване на делото срещу премиерската съпруга

Испанската прокуратура съобщи днес, че е поискала да бъде прекратено делото за корупция срещу съпругата на испанския премиер Педро Санчес, станало причина той да обяви, че обмисля да подаде оставка, предаде Ройтерс. Прокуратурата заяви, че е протестирала вчерашното решение на мадридски съд да разгледа частен иск от антикорупционни активисти..

публикувано на 25.04.24 в 16:35

Не всички депутати в комисията за Митниците бяха прочели доклада, който приеха

Докладът на временната комисия за Агенция "Митници" беше приет без всички депутати в нея да са го прочели. Това стана ясно на последното заседание на комисията, свикано в почивка на удълженото пленарно заседание. От думите на Димо Дренчев от "Възраждане" стана ясно, че документът е 37 страници, а според Константин Бачийски от ПП-ДБ е раздаден..

публикувано на 25.04.24 в 16:34
Kитайската космическа станция

Китайската Shenzhou-18 излетя към космическата станция Тянгун

Екипажът от трима астронавти на китайската мисия Shenzhou-18 излетя с ракета, насочена към космическата станция "Тянгун", съобщиха държавните медии в страната, цитирани от БГНЕС. Това е най-новата мисия от космическата програма на Пекин, която има за цел да изпрати астронавти на Луната до 2030 г. 

публикувано на 25.04.24 в 16:30

Насрочиха нов конкурс за управител на дупнишката болница

Нов конкурс за управител на общинската болница в Дупница, след като първият на 4 април се провали, беше насрочен за след изборите - на 12 юни. Това гласуваха общинските съветници в местния парламент. На сесията има остри дебати и напрежение, а кметът на града Първан Дангов обвини съветниците, че водят здравното заведение към влошаване, дори до..

публикувано на 25.04.24 в 16:23
Димитър Манолов

КТ "Подкрепа" за отлагането на либерализацията: Работа на парче

Президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов определи като "работа на парче" отлагането с една година на либерализацията на пазара на електроенергия. Той смята, че парламентът нямаше да вземе решение за отлагането, ако не предстояха предсрочни избори на 9 юни: Либерализацията на пазара на ток на едро се отлага с година "Можеше да не се..

публикувано на 25.04.24 в 16:17