Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Столичният зоопарк отбелязва 133 г. от създаването си

| обновено на 09.05.21 в 13:01
Добромир Бориславов
Снимка: личен архив

Този месец Столичният зоопарк отбелязва 133 години от създаването си.

„Столичният зоопарк е най-големият зоопарк на Балканите и като такъв би следвало да се отбележи подобаващо такава годишнина“, каза за БНР Добромир Бориславов, директор на зоопарка, ландшафтен архитект.

Той съобщи, че ще се организира изложба, с която да се насочи вниманието на посетителите към защитените видове животни, които се отглеждат в Столичния зоопарк.

„Напоследък зоопарковете започват да придобиват една много важна функция. Те от места, в които се отглеждат диви животни на закрито, вече все повече се превръщат в центрове, в които да се отглеждат и размножават и защитени видове, изчезващи в природата и реално погледнато ролята на зоопарковете е да съхраняват генофонда и да се опитват да поддържат и увеличават популациите на тези застрашени видове“, допълни в предаването „Закуска на тревата“ Бориславов.

Двойка белогърби гибони         Снимка: Столичен зоопарк

Върху стари варели ще бъдат показани рисунки на животни от защитени видове, които столичната зоологическа градина отглежда.

„И за да бъде модерен, както повечето големи зоопаркове, ние сме решили това да се случи върху нестандартни пана, те ще бъдат изрисувани върху варели като искаме да покажем на посетителите, че в днешно време трябва да се опитваме да оползотворяваме ресурсите на природата по възможно най-пълноценния начин. Искаме да покажем, че едни отпадъчни продукти могат да се превърнат в произведение на изкуството. Именно върху тези варели ние ще покажем рисунки на животни от защитени видове, които Столичната зоологическа градина отглежда. По различни начини ще се опитаме да възпитаваме децата към любов и грижа към природата и съответно към животните, защото всичко е един цикъл, една екосистема. За съжаление намесата на хората води до катаклизми и изчезване на много ценни видове“, подчерта той.

Снежен леопард Никс           Снимка: Столичен зоопарк

Според Добромир Бориславов ръководството на Столичната зоологическа градина се стреми да облагородява пространството на зоопарка, който е 235 декара. 

Японската градина ще бъде подобрена, да стане още по-привлекателна, красива с богатото си съдържание от декоративни видове със своите алеи с камъчета и други ландшафтни композиции. В момента има реконструкция на една от детските ни площадки, която се намира близо до бизоните и благородните елени. Още малко остава тя да бъде завършена, след това в рамите на летния сезон ще бъде реконструирана и детската площадка, която е близо до езерото, благодарение на това, че зоологическата градина кандидатства по програма ПУДООС на министерството на околната среда и водите“.

Снимка: Столичен зоопарк

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41

Жертви на трафик на хора стават всички от 12 до 50 + годишна възраст

Трафикът на хора е зло, което засяга не само жертвите, но и техните семейства и близките им.  "Трафикът на хора е престъпление, което е близко до всеки един от нас, ако той не е информиран, не знае за какви индикатори да гледа, и въобще не знае как да се предпази, каза в "Нощен Хоризонт" Моника Николова, директор на Фондация "А 21" . Моника..

публикувано на 16.04.24 в 12:39

Общественият съвет към ЦИК с редица мерки за прозрачност на вота 2 в 1

Общественият съвет към ЦИК излезе със становище, в което предлага редица мерки за прозрачност и подобряване на организацията на изборите 2 в 1 на 9 юни. Сред тях са достатъчно рано да се предадат необходимите елементи за удостоверяване на машините за гласуване на трите институции, посочени в Изборния кодекс, като се излъчва онлайн не само довереното..

публикувано на 15.04.24 в 09:19

Старт за Летище Балчик като приемна точка за малката авиация

Отварянето на Шенгенското въздушно пространство за България и Румъния беше отбелязано символично през изминалите почивни дни на Летище Балчик. Събитието беше организирано от пилотите на двете съседни страни и се проведе под надслов "Schengen check". Летище Балчик показа част от потенциала си през изминалата събота, приютявайки около 40 малки..

публикувано на 15.04.24 в 06:40