Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Миролюба Бенатова: Страшно е, че обществото фокусира тоталитарната си нагласа в една фигура

Вероятно Бойко Борисов е успял да заблуди обществото, лъжейки го красиво, казва разследващият журналист

Миролюба Бенатова
Снимка: Личен архив

Страшно е фокусирането на тоталитарната нагласа на обществото в една фигура – била тя на Тодор Живков, Иван Костов, Симеон Сакскобургготски или Бойко Борисов. Това каза в интервю за предаването „Политически НЕкоректно“ Миролюба Бенатова, разследващ журналист, водещ на предаването „Алтернативата“ по TV1, дългогодишен репортер в bTV  и Нова телевизия, а преди това журналист във вестник „168 часа“.

Ние сме способни, склонни да вярваме, че живеем в държава, в която нещо се определя от един човек. Което е само по себе си страшно, защото сме го допуснали.“

Интересува ме къде изчезна посланието, свързано с Пеевски около Борисов в контекста на тази опорочена власт, заяви още Миролюба Бенатова.

Относно ролята на журналистиката в създаването на мита за Бойко Борисов – Бенатова подчерта:

„Вероятно всички имаме грях и като професионалисти, и като общество. Да, вероятно той е успял да заблуди обществото, лъжейки го красиво.“

Ако назад във времето за по-малък кръг от хора е било ясно, че „това е една фалшива обвивка“, то днес вероятно много по-голяма част от обществото си дава сметка, че това, което тази личност говори, не отговаря на онова, което върши, допълни тя.

„Когато той се появи в МВР като главен секретар, към него имаше интерес, защото беше нетипична фигура към този момент. Неговата непринуденост, в началото изключителна плахост и неувереност, опит да нарича нещата с истинските им имена, което тогава звучеше естествено, звучеше искрено, това направи Бойко Борисов желан събеседник и харесван от аудитория“, спомня си Бенатова.

Покрай провеждането на прозрачни избори, което е основна задача на служебното правителство, може би ще бъдат осветени някои феодали по места, защото изборите са лакмус за местните зависимости, смята Миролюба Бенатова.

„На местно ниво се знае всичко, но обикновено ръководството определя дали се работи по едни хора или не се работи, казано на жаргон.“

Не вярвам, че има толкова драстично разделение в черно-бяло на добри и лоши, подчерта журналистът. Относно смяната на ръководни фигури във вътрешното министерство Миролюба Бенатова заяви, че „дали е реваншизъм или принципна промяна – става ясно от действията, които ще последват.“

Най-потресаващото е, че тези хора смятат за нормално и естествено държавната власт да им слугува“, така Бенатова коментира огласеното в парламентарната комисия за ревизия на досегашното управление.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11

"За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни

Днес отбелязваме Деня на Земята. Основната тема тази година е за пречистване на планетата ни от пластмаси .  И днес "За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни , заяви пред БНР Евгения Ташева от екологичното движение. И даде пример с използването на лични бутилка за вода, чаша, кутия за храна или чанта за..

публикувано на 22.04.24 в 09:50