Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Андрей Ковачев: Нелогично е, че тестовете за антитела не влизат в здравния сертификат

Евродепутатът определи като вид дискриминация отпадането на маските на закрито за ваксинирани

Андрей Ковачев
Снимка: БГНЕС

Нелогично е, че не се намери механизъм резултатите от тестове за антитела срещу коронавируса да бъдат включени в европейския цифров сертификат. Тази позиция изрази в интервю за БНР евродепутатът от Европейската народна партия Андрей Ковачев. 

В предаването „Преди всички“ Ковачев отбеляза, че докато резултатите от PCR теста са валидни в много кратък времеви отрязък, то резултатите от серологичен тест за антитела дават информация „ако не за няколко месеца, то поне за няколко седмици напред“, защото ако са високи, антителата няма да изчезнат.

Затова е нелогично, че не се намери механизъм да бъдат включени и те в сертификата, но категорично Комисията (Европейската комисия - бел. ред.) отказа.“

Андрей Ковачев отбеляза, че позицията на комисаря по здравеопазването се основава на научни анализи, че засега е много рано да се включват резултатите от тестовете за антитела.

Европейското удостоверение за преболедували, изследвани и ваксинирани, което ще се прилага от 1 юли, е критикувано заради ограниченията, които съдържа. Основните критики се отнасят към правата на безсимптомно прекаралите инфекцията и на преболедувалите, които не са си направили PCR тест, а са се тествали с бърз антигенен тест.

„Европейският парламент настояваше на всеки етап от преговорите да се включат и серологичните тестове за антитела, защото смятаме, че те са показателят за съществуване на защита в тялото срещу коронавирус. За момента ЕК трябва да даде доклад на Парламента след 4 месеца – какво се случва със серологичните тестове“, уточни Андрей Ковачев.

Според евродепутата всяка страна обаче може да използва на своята територия и други възможности. 

Ако България желае, може да признава и тестове за антитела.“

Относно обявеното допълнително разхлабване на мерките у нас от идната седмица и решението за отпадане на маските на места на закрито за ваксинирани Ковачев коментира:

„За мен на първо четене е странно. В други държави не съм чувал за такова нещо. Това е един вид дискриминация. Не знам дали води до нещо, особено ако се задълбочим в научния дебат, където няма достатъчно данни дали не само са защитени с антитела, но и достатъчно защитени да не предават вируса тези, които са ваксинирани.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11

"За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни

Днес отбелязваме Деня на Земята. Основната тема тази година е за пречистване на планетата ни от пластмаси .  И днес "За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни , заяви пред БНР Евгения Ташева от екологичното движение. И даде пример с използването на лични бутилка за вода, чаша, кутия за храна или чанта за..

публикувано на 22.04.24 в 09:50

Камарата на представителите на САЩ одобри военната помощ за Украйна

След месеци забавяния американската Камара на представителите одобри дългоочакваната финансова помощ за Украйна на стойност 61 милиарда долара. Средствата са от критична важност за защитата на страната във войната с Русия, като голяма част от парите ще бъдат използвани за въоръжаване на украинската армия. Финансовият пакет за Украйна беше приет с..

обновено на 21.04.24 в 01:54