Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На срещата на върха ЕС - СAЩ в Брюксел Шарл Мишел посочи, че:

ЕС и САЩ: Намерението ни е е да се ваксинира 2/3 от населението в света до края на 2022-ра

| обновено на 15.06.21 в 18:02
Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен с американския президент Джо Байдън.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

ЕС и Съединените щати се договориха да замразят за 5 години двустранните мита, които бяха наложени заради търговския спор за самолетите "Еърбъс" и "Боинг"Това беше съобщено след срещата между американския президент Джо Байдън и  председателите на Европейските съвет и Комисия Шарл Мишел и Урсула фон дер Лайен в Брюксел.

Фон дер Лайен определи постигнатия "пробив" като споразумение, което наистина отваря нова глава в отношенията между Съюза и Съединените щати.

С постигнатото споразумение Евросъюзът и Съединените щати замразяват мита в общ размер от 11,5 млрд. долара. Спорът особено се изостри по време на администрацията на американския президент Доналд Тръмп.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен подчерта:

„Споразумението, което постигнахме сега, наистина отваря нова глава в нашите отношения, защото се придвижихме от съдебния спор към сътрудничеството в самолетостроенето и това след спор, продължил почти 20 години. Това е най-дългият търговски спор в историята на Световната търговска организация“.

По въпроса за митата върху алуминия и стоманата Фон дер Лайен съобщи, че ЕС се е съгласил да замрази своите контрамерки за 6 месеца.

Двете страни са се разбрали да създадат Съвет за търговия и технологии в рамките на реформите, необходими в Световната търговска организация.

Друга тема на вниманието на лидерите бе пандемията от Covid-19. Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел заяви:

„Искаме да изпратим Covid-19 в историческите книги. И за това има само един начин - международното сътрудничество. И ние трябва да постигнем това, като гарантираме, че хората по света имат достъп до ваксини. Целта ни е ясна - ние искаме да ваксинираме поне 2/3 от населението в глобален мащаб до края на 2022 година.

Като начини, по които това може да стане, Мишел посочи износа на ваксини, глобалния механизъм за тяхното споделяне КОВАКС, дарения и производствен капацитет. Лидерите не споменаха варианта за премахване на патентите върху тях.

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен определи отношенията на ЕС с Русия в момента като "движещи се по негативна спирала" и добави:

„Бихме искали да превърнем това в по-предвидими отношения. Ясно заявяваме, че за тази цел има два подхода - първо, категоричен отпор на всичко, което е в нарушение на международното право, на човешките права, второ, сдържане на опитите на Русия да ни подкопава и трето, да работим заедно там, където е възможно - например, по въпросите на общественото здраве и запазването на контактите между хората, когато става дума за тях“. 

Фон дер Лайен, Байдън и Мишел в Брюксел -  15 юни 2021 г.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СГП предлага законодателни промени заради тежки катастрофи с пияни и дрогирани шофьори

Заради множеството случаи на тежки катастрофи, предизвикани от пияни и дрогирани шофьори, със загинали или тежко пострадали, Софийската градска прокуратура предлага серия от законодателни изменения.  Сред тях са увеличаване на срока на мерките "задържане под стража" и "домашен арест" от два месеца на осем месеца и възможност за събиране на трафични данни..

публикувано на 19.04.24 в 17:03

Кабинетът одобри 22 програми за развитие на образованието за общо 231 млн. лв.

Служебното правителството одобри 22 национални програми за развитие на образованието с общ бюджет 231 милиона лева.  Две от тях са нови - "Безопасност на движението по пътищата" и "Без агресия за сигурна образователна среда". Част от останалите програми включват подобряване на компетентността на ученици и учители, кариерно ориентиране,..

публикувано на 19.04.24 в 16:58
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков

Кремъл потвърди, че някои ведомствени служители имат забрана за пътуване

Кремъл потвърди, че служителите в някои държавни ведомства в Русия имат забрана за пътуване, а в други ведомства се изисква хората да уведомят за плановете си да заминат в чужбина. В четвъртък агенция Ройтерс съобщи, че Русия затруднява пътуванията в чужбина за някои служители поради опасения, че чужди сили могат да се опитат да получат достъп..

публикувано на 19.04.24 в 16:54

Общината в Кюстендил отдава жилища на медик от града и лекарка от Босилеград

Общината в Кюстендил ще отдаде жилища на медик от града и лекарка от Босилеград (Сърбия), които вече работят в районната болница и живеят под наем. Докладната за отдаването е внесена за предстоящото заседание на Общинския съвет.  Лекарят от града е завършил наскоро, сега специализира хирургия и живее под наем. Често му се налага да пътува и до..

публикувано на 19.04.24 в 16:52

Лавров: Казахме на израелците, че Иран не желае ескалация

Русия е дала ясно да се разбере на Израел, че Иран "не желае ескалация", заяви външният министър Сергей Лавров. "Имаше телефонни контакти между ръководствата на Русия и Иран, наши представители и израелците. По време на тези разговори много ясно заявихме на израелците, че Иран не желае ескалация", каза Лавров в радио интервю. От своя..

публикувано на 19.04.24 в 16:51
Централният площад в Ниш

В неделя премахват от Ниш неизбухнали през 1999 година снаряди на НАТО

Квартал в южния сръбски град Ниш ще бъде евакуиран в неделя заради премахването на неизбухнали снаряди на НАТО, открити в района, съобщиха от градския щаб за извънредни ситуации. "Специалните екипи за разминиране ще бъдат на място. Те ще преместят бомба, датираща от бомбардировките на НАТО през 1999 г., която тежи 1000 кг", заяви кметът..

публикувано на 19.04.24 в 16:49
Проф. Радостина Александрова

Проф. Александрова: Ваксинирайте срещу коклюш и роднините, които ще имат ежедневен контакт с бебето

За предпазване на новородено от коклюш се препоръчва ваксиниране на жената в последните три месеца от бременността и на роднините, които ще имат ежедневен контакт с бебето през първите месеци.  Това обясни за "Хоризонт" вирусологът от Българската академия на науките проф. Радостина Александрова във връзка с починалите от коклюш бебета в Кюстендил...

публикувано на 19.04.24 в 16:46