Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Природозащитник: Кой сади през юни дърво

Нова вълна на недоволство в Кюстендил заради отрязани дървета

Кметът Петър Паунов: Режем само опасни дървета

Снимката е илюстративна
Снимка: Георги Корнейков, БНР

Недоволство срещу изсичането на дървета в централната част на Кюстендил се надига в социалните мрежи. Дървета се режат още от есента на миналата година, когато бяха премахнати повече от 20 липи и кестени по централния булевард „България“, наричан Алеята, както и в някои от кварталите.

Тогава комисия направи обследване дърво по дърво и набеляза болните, съхнещите и опасните, които бяха отстранени.

Преди по-малко от седмица обаче бяха отсечени и дървета пред Градската художествена галерия, до паметника на художника Владимир Димитров - Майстора. Това предизвика новата вълна на недоволство.

Възрастна жена, която ежедневно минава през парк „Галерията“, е гледала клипове в социалните мрежи. Според нея дърветата са съвсем здрави. „Освен това са млади дървета. Не знам защо ги режат.“

Тя критикува и кмета на града за пренесените за хиляди левове брези, половината от които са изсъхнали, други са оголени. „Знам, че той на мястото на брезите направи паркинг. И сега отряза и дърветата до брезите. Отсякоха два страхотни кестена. Там си седят още дънерите – съвършено здрави, но той обяснява, че те ще убият някого.“

Засаждане на дървета в Кюстендил  Снимка: Кирил Фалин

Според природозащитника и бивш общински съветник инж. Севделин Атанасов, който е присъствал на отрязването на последните дървета, те са били съвсем здрави.

„И сега на тяхно място посадиха някакви фиданки. Нормалните хора през юни не садят дървета. Дърветата се садят пролет или есен. През юни посадено дърво е направо обречено. Няма кой да спре тази история, защото в Кюстендил няма гражданско общество. И какво стана с тези брези? Преместиха един паркинг с 50 метра надолу, за да отрежат 100 брези. Кому беше необходимо това? И паркинга го сложиха до галерията, съвсем близо, пред очите на фигурата на Майстора там.“

Чинарите по света са хилядолетни дървета. Чинарите в Кюстендил от гледна точка на възрастта са все още „бебета, пеленачета“, коментира Атанасов, който недоумява защо ще ги кастрят.

„Чинар не се кастри. Аз никъде не съм видял чинар окастрен, освен тук, в Кюстендил. Те си растат, клоните са здрави и никога не падат.“

Петър Паунов   Снимка: БГНЕС

От отсечените дървета само едно е здраво, но с оголена коренова система, опонира кметът на града Петър Паунов и дава пример с паднали наскоро дървета.

„Когато падна липата върху детето на площада и уплашената майка искаше да ме убие, какво да й кажем?“

„На всяко отрязано дърво се засаждат по три нови. Ние нямаме интерес да режем дървета. Това струва ресурс на общината, ангажираме хора, плащаме за всичко това. Режем, само защото са опасни дървета. Всяка година имаме инциденти“, аргументира се Паунов.  

Според природозащитника инж. Атанасов чашата е преляла с отрязването на дървета в новия парк, за който преди две години по думите му са похарчени 4 милиона и половина. „Защо не ги отразяха тогава, а сега ги режат? Как се разболяха тези дървета за две години?


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Ела и ти" - каузата хора с увреждания да излизат сред природата

Фондация "Ела и ти" помага на напълно неподвижни или трудно подвижни хора да достигнат до различни кътчета в природата. Тези хора прекарват ежедневието си между четири стени. Така стигат до места, до които не биха могли да достигнат дори с помощта на свои близки, коментира в интервю за БНР Гергана Дойчинова от фондацията. Едва 25-30% от..

публикувано на 22.03.24 в 10:28

Защо книга на френски лингвист разсърди британците?

" Английският език не съществува,  това е просто лошо произнасян  френски ",  така е озаглавена новата книга на известния френски лингвист Бернар Черкилини. Книгата на колоритния френски лингвист предизвика реакции на Острова. В статия, посветена на книгата, "Таймс" написа: "Малцина биха отрекли, че английският е завладял света. Но..

публикувано на 20.03.24 в 12:51
Село Брадвари - празника Невруз

Ритуалите на алианите на пролетния празник Невруз в село Брадвари

Алиани посрещнаха пролетта в силистренското село Брадвари с празника Невруз , а кукери гонеха злите сили на Сирни Заговезни – Денят за прошка – в Айдемир.  И едните и другите прескачат огън за здраве и благодат.  И едните и другите посрещат пролетта и поставят началото на новата стопанска година.  Като алиани у нас се определят около 50 000..

публикувано на 20.03.24 в 10:08

В памет на патриарх Неофит, за прошката с отец Дончо Александров

Вие сте с рубриката „Духовен поглед“. Аз съм Румяна Иванова. Светла е паметта на Българския патриарх Неофит. Той е изключителна личност, създаден за патриарх. И след като премина от този свят, продължава да проповядва със спомените ни и с делата си. Спомням си първата ни среща. През пролетта на 1992г. светейшият патриарх Неофит беше декан на..

публикувано на 20.03.24 в 09:24

Илияна – Косара Колева, жертва на домашно насилие помага на жени като нея да излязат от кризата

Над 500 жени, деца и мъже, жертви на насилие или трафик, са потърсили и получили подкрепа в последните четири години в общинския кризисен център „Търновград“. В момента социалните работници, психолозите и терапевтите в този център във Велико Търново се грижат за две майки и техните шест деца, които са били жертви на домашно насилие, и за още..

публикувано на 18.03.24 в 09:19
Мира Сефанова

Жертва на домашно насилие помага на ромски деца

Житейските трудности някои хора приемат като проклятие, наказание от съдбата и негодуват срещу тях. За други обаче те са предизвикателства, справянето с които ги прави по-силни и по-упорити. Мира Стефанова е преживяла много за крехката си възраст. Омъжена твърде рано, станала майка на две деца , когато все още самата тя е дете,..

обновено на 17.03.24 в 13:05

УНИЦЕФ създава специални дигитални обучителни центрове за децата от Украйна

На училище в Украйна – какво да правим, ако попаднем на мина Всяко дете има право на образование – с тази мисия Деймиън Ренс от УНИЦЕФ пристига в Киев около десет месеца след началото на пълномащабната война на Русия срещу Украйна. Съвместно с ресорното министерство организацията полага усилия да осигури максимално добро образование на..

публикувано на 16.03.24 в 13:20