Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Калоян Правов: Новата Студена война е в Тихия океан, не в Европа като предишната

Отвъд челния сблъсък на суперсилите САЩ и Китай, въпросът е какви роли ще играят ЕС и Русия

Джо Байдън и Владимир Путин в Женева, 17 юни 2021 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

От гледна тока на международна стратегия антагонизирането на Русия и липсата на комуникация я бута в орбитата на Китай. Това мнение изрази в интервю за БНР Калоян Правов от Българското либертарианско общество.

Ключови за новата Студена война са ролята на ЕС и на Русия, каза анализаторът в предаването „Преди всички“.

Ясно е кои са големите хиперсили, които ще влязат в челен сблъсък – САЩ и Китай. Въпросът е какви роли ще играят Русия и ЕС. Защото не е 100% гарантирано, че ЕС ще бъде лоялен съюзник на Щатите, както беше през предишната Студена война. Както и не е 100% сигурно, че само защото Русия и Китай имат авторитарни практики, те ще бъдат задължително близки.“

Фокусът, фронтът, театърът на тази Студена война е в Тихия океан, в Южнокитайско море, а не в Европа, както беше в предишната, заяви Правов.

Руският президент Владимир Путин след срещата с американския държавен глава Джо Байдън. Женева, 16 юни, 2021 г.

Русия е в трудна, слаба ситуация спрямо САЩ и спрямо Китай, смята Калоян Правов. По думите му втората Студена война тече вече около 5 години.

„Ние сме във втората Студена война и фокусът на администрацията на Байдън, както и на администрацията на Тръмп беше нейното спечелване. Говоря за противопоставянето с Китай. Това противопоставяне ще бъде, подобно на Студената война, изключително дълго, изключително сериозно, на базата на технологии, енергетика, икономически преимущества и дори чисто философски какъв тип системи, управление ще вдъхновяват света в бъдеще. Срещата между САЩ и Русия е основно в този контекст.“

Русия не би могла да играе толкова ключова роля в тази втора Студена война, колкото й се иска, подчерта Правов.

Вдигането на санкциите на Вашингтон за „Северен поток 2“ може да се счита като реверанс за сближаване, посочи анализаторът. Друг подобен реверанс според него е връщането на посланиците.

Американският президент Джо Байдън преди да отпътува обратно за САЩ след срещата с руския държавен глава Владимир Путин. Швейцария, 16 юни 2021 г.

Относно споразуменията за контрол във въоръжаването между Москва и Вашингтон Калоян Правов заяви:

„С изчитането на по-стари договори, които датират от 80-те и 90-те години, такива промени в преговорите са очаквани. Това, което очаквам, е споразумението да бъде по-балансирано спрямо предишното в полза на интересите на Русия. Предишните споразумения са подписани, когато СССР и Русия като наследник на СССР не е била в чак толкова добра преговорна позиция, колкото е сега. Каквото и да е съдържанието, вероятно ще бъде по-отворено към руските интереси в тази сфера.“

Според Правов фокусът ще попадне до голяма степен върху въоръжението за терористични групировки, тъй като по думите му тероризмът е една от малкото теми, по които САЩ и Русия си съдействат.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

В България животновъдството се унищожава, а млякото намалява . Българският фермер не може да задоволи собственото си село. Нямаме производство. Това заяви пред БНР фермерът Петър Карадамянов от Долна махала, Пловдивско. "Има търсене. В България мляко няма. Проблемът е, че няма и да има скоро . Животновъдството се унищожава и там..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17