Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Цветелин Степанов за живота на предците ни по време на Средновековието

Снимка: m.helikon

Eпохата на ранното Средновековие - времето на езическа, дохристиянска България, е период, към който има голям интерес и много малко реално знание - най-вече заради превратната ни историческа съдба и малкото запазени писмени исторически свидетелства. Този път няма да говорим за битки, войни и славни дела на владетели, а ще погледнем или поне ще се опитаме да се потопим в по-битовата страна на живота на нашите предшественици от времето на Аспарух.

Всеки, който се интерсува от периода на Средновековието познава книги на западноевропейски автори, в които увлекателно е описан всекидневният живот от онова време - прехода между Античния Рим и Съвременна Европа, завършил с падането на Източната Римска империя - Византия, под османския напор. Многобройни писмени свидетелства дават представа за това как хората са строели жилищата си например и дори каква е била мебелировката в тях, какви са били обществените отношения, докъде се е простирала властта на владетеля и какво е било мястото на религията, как са се уреждали браковете, дори с какво са се хранели и как са възпитавали и обучавали децата си, на какво са играли те. Уви, ние не можем да се похвалим с нещо подобно, за да узнаем как е протичал животът на предците ни в неговите битови измерения.

"Българите идват на Балканския полуостров още през 5 век, но не можем да оставим знак за равенство между тях и дошлите с Аспарух.

Те са от много по-ранна епоха, но трябва да си даваме сметка, че когато говорим с някакви етоними или народностни имена, те не са нещо веднъж завинаги дадено, особено когато става дума за времето на късната античност и ранно Средновековие, защото има непрекъснато движение на най-различни племена и по-млаки народности групи и това много променя етническия облик в различните периоди“, каза за БНР проф. Цветелин Степанов преподавател по Средновековна култура в специалността "Културология" в Софийския университет „Свети Климент Охридски“.

Имал ли е дворец Аспарух?

"Сега засега колегите археолози твърдят, че той не е имал дворец от тъй наречения стационарен тип, какъвто виждаме в Плиска“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17