Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се персонализират кецове и художникът се превръща в обущар

Константин Кръстев–Костура: Ако имаш разпонаваем стил, създаваш изкуство, което ще се запомни

Графити артистът Константин Кръстев–Костура разпъна найлони в студиото на „Изотопия“, за да покаже нагледно как твори върху кецове.

„Това си е движение – за персонализиране на маратонки и кецове. Има по света много хора, които си колекционират маратонки и тези хора, освен лимитираните модели, в един момент решават, че искат да има някаква добавена стойност, нещо допълнително да се нарисува.“

Началото на движението е в Америка, където работят и най-добрите артисти в тази сфера.

Константин Кръстев – Костура в студиото на „Изотопия“

„Те, освен че ги рисуват, вече отрязват части на кецовете, сменят видовете кожи. Стават не само художници, но и обущари, тотално преработват. Една маратонка я превръщат в тотално уникален модел. Това е много нашумяло в Щатите, съответно се пренася в Европа.“

Костура сподели, че се занимава с преобразяване на кецове от тази пролет, но все още не е нарисувал чифт за себе си.

Определен модел на известна марка е този, който най-често се персонализира, защото реално идват чисто бели, „много благодатни“поясни графити артистът. 

За момента Константин Кръстев рисува „по-скоро на приятелска основа“, защото и за него е новост. Иска му се да развие повече умения, което пък изисква малко повече време.

Един от последните модели му е отнел 3-4 дена за изработката. Използват се специални бои за кожа, които съхнат преди нанасяне на следващия слой.

Накрая се слага специален слой като гланц. Като се сложи този слой, и в пералнята няма да мръдне.“

„Хората идват с някаква идея, която аз я развивам“, разказа Костура.

„Има хора, които идват с нещо готово – видели са в Интернет и казват: това го искам 1:1, съответно аз винаги се опитвам да добавя нещо от себе си, да им предложа моя визия, която да допълни това, което те си представят.“

„Човек или един артист може да се отличи пред другите артисти само и единствено със стила му – това го идентифицира и различава от останалите. Ако имаш стил, който е разпознаваем навсякъде и всеки може да го познае, тогава ти си създал изкуство, което ще се запомни“, смята Константин Кръстев.

Той признава, че обича да рисува върху всякакви повърхности. Съвсем наскоро е изрисувал кемпер.

„На мен ми беше мечта да рисувам по кемпер. Аз съм човек, който обича планината. Беше една фикс идея и когато видях този фестивал – „сега е моментът да намеря кемпер и да го нарисувам“.

По думите му маратонките са най-сложни, защото са с много малка повърхност и много детайли. „Много по-пипкаво е.“

Костура харесва ярките цветове и контраста. В графитите се стреми към „по-векторни изображения, по-изчистени линии“.

Кръстев е част от екип, който създава еко бранда за дрехи „0511 Clothing“. Концепцията – дрехи с интересен дизайн, но върху екологични материи.

„Ползвам и органичен памук, и коноп, и рециклирана пластмаса. Повечето брандове, които правят дрехи от този тип материя, са доста скучни, нямат много цвят, нямат много интересен дизайн и аз сметнах, че това е нишата, в която ще се прицеля. Имаме тениски, суитчъри, шапки, чорапи, шалче...“

Какво още се случи в автономното ателие на „Изотопия“ – слушайте в звуковия файл.

Снимки от личен архив на Константин Кръстев – Костура

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33

Само зимата ли може да ни изненада? Летният сезон е пред провал заради недостиг на кадри

Летният сезон е пред провал, предупреждават хотелиери и работодатели по Южното Черноморие. Причината - задълбочаването на кризата с липсата на работници и персонал за туристическите обекти . Само по Южното Черноморие за предстоящия сезон се търсят 27 хиляди работници. Междувременно посолствата в трети държави извън ЕС, откъдето се чака работна..

публикувано на 16.04.24 в 09:41

Седмицата на космически обороти: слънчево затъмнение и научно просветление

Деца и възрастни носеха цветя за извънземните, някои ги чакаха с глави лук. Казваха, че не се страхуват : - Вярвате ли, че ще дойдат? - Вярвам, защото тази заран пак съобщиха, вестниците четем. - Те дали биха могли да помогнат на България с нещо? - Ами казаха: "Ще помогнем". -..

публикувано на 13.04.24 в 17:09

"Яйцето" в СУ се събуди за нов живот – става модерна зала за събития

Емблематичното за поколения студенти и преподаватели пространство в Софийския университет "Св. Климент Охридски" - "Яйцето", започва нов етап от своето съществуване. То вече ще бъде съвременно пространство за публични събития, в което ще се помещава и модерна лаборатория.  " Залата има невероятна акустика . Направихме специално озвучаване. Може..

публикувано на 12.04.24 в 12:05

Специализираната болница за рехабилитация в Котел е на ръба. Ще затвори ли?

Ще затвори ли врати Специализираната болница за рехабилитация в Котел заради натрупани задължения за ток и вода и неизплатени заплати?  Ще стигнат ли до лечебното заведение отпуснатите от Министерския съвет в началото на април средства за погасяване на дълговете? Преди година Специализираната болница за рехабилитация в Котел бе пред затваряне...

публикувано на 10.04.24 в 07:38