Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НПО: Държавата постави отново в риск наблюдението на пациентите с ХИВ

Александър Миланов: В 21 век е абсолютно недопустимо да загинеш от СПИН, особено при наличие на модерна терапия

Алексанър Миланов
Снимка: ФБ/Alexander Milanov

„Една група пациенти с ХИВ - 2000 души, не са внушителна група и не могат да застанат с плакати пред Министерството на здравеопазването, за да кажат, че заради липса на консумативи е поставено под риск проследяването им на вирусния им товар. Това е ключово важно изследване, което дава спокойствие както на самите пациенти, така и на техните партньори и дава информация на лекарите за тяхното обективно здравословно състояние“,  каза пред БНР Александър Миланов от Национална пациентска организация.
От НПО сигнализират за липсата на консумативи от месеци за проследяване на вирусния товар на пациенти с ХИВ у нас.
„ХИВ води до СПИН и ако ние не контролираме този вирус и не го измерваме с това изследване, пациентите могат да развият резистентност към антиретровирусната терапия и без да искат да попаднат в ситуация на СПИН.

В 21 век е абсолютно недопустимо да загинеш от СПИН при условие, че има модерна терапия и компрометиране на здравето с това лечение е повече от притеснително за нас“, поясни още Александър Миланов.

Миланов представи проблема в развитие:

"Обявената от  Министерството на здравеопазването през януари обществена поръчка за закупуване на необходимите диагностикуми и консумативи за ХИВ и други инфекциозни заболявания се провали в началото на май с прекратяване на повече от половината от обявените позиции, включително и позицията за тестове за определяне на вирусен товар за ХИВ. В резултат на това, редовното вирусологично проследяване на пациентите с ХИВ бе нарушено и такова не се провежда през последните месеци.


В отговора, Министерство на здравеопазването информира, че към 1 юли Националната референтна потвърдителна лаборатория по ХИВ разполага с 1008 теста за вирусен товар, с които могат да бъдат изследвани 945 проби от пациенти. Във връзка със създалата се ситуация обаче, в НРПЛ по ХИВ са взети мерки тези налични диагностикуми да бъдат използвани за изследване само на най-приоритетните пациентиа именно бременни жени, новородени деца от майки с ХИВ, новодиагностицирани пациенти, пациенти със смяна на терапията и пациенти, на които лекуващите лекари изискват спешно изследване.

Всички останали проби постъпили в лабораторията, които не попадат в приоритетния списък, се съхраняват съгласно инструкциите, се казва в писмото, както и, че ще бъдат изследвани при първа възможност и в зависимост от доставката на тестове.

Решението на МЗ е да закупи до 300 хиляди лева определен брой диагностикуми за вирусен товар, които няма да стигнат до никъде", заяви още Миланов.

На запитването на НПО по Закона за достъп до обществената информация от МЗ посочват:

"Заедно с провеждане на процедурата по пряко договаряне за спешна частична доставка на тестове за вирусен товар до 15 август, Министерство на здравеопазването е сформирало и работна група, която да подготви обявяването на нова обществена поръчка за осигуряване на цялото необходимо количество консумативи. Ведомството уточнява също, че са направени и промени в нормативната база за медицинските изделия, с което се облекчават изискванията към участниците в обществени поръчки.

"Този отговор на МЗ е абсолютно неудовлетворяващ, защото ние не можем да обясним на пациентите как те да се придържат към своята антиретровирусната терапия и да поддържа неоткриваем вирусния си товар, / този, за който в момента липсват реактиви/. Ако това се прави -  пациентите не могат да предават ХИВ при сексуални контакти, при операции, при преливане на кръв, могат да имат клинично здрави деца.

Това не е прищявка да изследваш вирусния товар на ХИВ позитивните пациенти, а отговорност към обществото и ги стимулира те да поддържат вирусния си товар, за да не компрометират и собственото си здраве", категоричен е Миланов.

Миланов посочи още в "Преди всички", че от две години няма безплатно изследване за ХИВ, както беше преди три години, като изключение са 13 държавни ХЕИ - та, където да се изследваш безплатно, но те пък работят приоритетно за Covid-19.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Кючуков

Любомир Кючуков: Външната ни политика се разглежда не като национална, а като партийна

Смяната на външния министър е странно решение, което води само до един извод – че правителството очевидно е политическо, а не експертно , както се очаква от едно служебно правителство. Тези дни нямаше нищо, което да даде основания да се говори за промяна във външнополитическата доктрина на страната, категоричен е дипломатът относно думите..

публикувано на 16.04.24 в 08:05
Проф. Иван Кьосев

Проф. Иван Кьосев: В действащата ни Конституция има заложени капани в закони, необходим е рестарт

Политиците и управляващите да прочетат Търновската конституция и да почерпят опит от нея, защото в нея има баланс в разпределението на властите. Това сподели проф. Иван Кьосев, преподавател в ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски“, в интервю пред БНР.  В предаването „Преди всички“ той представи новата си книга „Държавната власт и..

публикувано на 15.04.24 в 10:30

Весела Райчинова: Израел е пред дилема дали трябва да реагира в момента

Тишината, която обзе Израел след терористичните атаки на "Хамас", настъпи и снощи, но този път облечена в мрак . Това каза журналистката Весела Райчинова, която живее в Израел във връзка с вълната от атаки на Иран с ракети и дронове. Израел: Иранската атака е осуетена, прехванати са 99% от изстреляните ракети и дронове Иран е започнал..

публикувано на 14.04.24 в 14:59

Ще потънат ли европейските теми на нашите избори 2 в 1? Рискове и предизвикателства преди вота

Снимки: Савина Спасова Цялото интервю на Диана Янкулова с Цветелина Пенкова и Стоил Цицелков в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 

публикувано на 14.04.24 в 12:52

Чий е кабинетът и други акценти от отминаващата седмица

Н а 9 април 103-ото правителство на България положи клетва. За пръв път служебен кабинет прави това в Народното събрание, а не пред президента заради промените в Конституцията. Държавният глава Румен Радев не пропусна да го напомни и се разграничи от новия Министерски съвет. Докато в МС старият кабинет предаваше властта на новия,..

публикувано на 14.04.24 в 09:54

Ще донесе ли реформата в ТЕЛК повече негативи, отколкото плюсове?

По-кратки срокове и по-голяма прозрачност са част от целите в одобрената реформа на ТЕЛК. Предвиждат се освидетелстване по документи и разпределение на случаен принцип, както и създаване на нови комисии в лечебните заведения. Промените влизат в сила в средата на годината. Сега в страната действат 75 ТЕЛК комисии . По данни на Министерството..

публикувано на 11.04.24 в 10:55

Арх. Стефан Цонев: Около 65-70% от сградите са некачествено санирани

Около 65-70% от сградите са некачествено санирани , обяви пред БНР арх. Стефан Цонев.  Експерти от Алианса за висока строителна култура провериха как е поставена топлоизолацията при безплатното саниране, което обхвана 2000 сгради за 2 млрд. лв. от държавния бюджет. По думите на арх. Цонев проверката е установила множество дефекти . Една..

публикувано на 11.04.24 в 10:48