Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Никола Макавеев: Дали има основание за прекратяване на договора за Детската болница, е нужно мащабно проучване

Снимка: БГНЕС

„Първо искам да направя уточнението, че коментарите, които ще направя са на базата на публичната информация, с която разполагаме. Така че нямаме съвсем пълната картина. Така че, можем да кажем, че договорът е сключен на база влязло в сила решение за избор на изпълнител след проведена обществена поръчка,  даже това беше обжалвано, но договорът беше потвърден“, заяви пред БНР Никола Макавеев, адвокат по дела, свързани с обществени поръчки, включително в сферата на медицината.

„Дали са налице основания за сезиране на прокуратурата, то винаги прокуратурата може да бъде сезирана, колко основателно е отделен въпрос.

По важният въпрос е какви са правните последици, които влече този договор и дали не са заложени някакви още при откриване на процедурата, върху която е сключен този договор и съответно дали този договор може да бъде изпълнен с оглед законодателството.

Ако е вярно изказаното от заместник – министърът на здравеопазването, в случай, че заданието за проекта е заложено така че не отговаря на действащите нормативни изисквания за лечебно заведение и на действащите стандарти, то ще говорим вече за начална невъзможност, тоест нищожност на договора, тъй като той няма възможен предмет“, смята Макавеев.

Припомняме, че зам.-министърът на здравеопазването Димитър Петров обяви пред БНТ, че МЗ е сезирало прокуратурата за тежки нарушения в договора за изграждане на Националната детска болница,. Той казва:  „Повече от година дружеството, създадено специално за строежа на тази болница, не е свършило нищо. То превело 10% от сумата за строежа, т.е около 7,7 млн. лв. без ДДС авансово на изпълнителя "Главболгарстрой". "В договора няма такава клауза. Това е тежко нарушение. Тези пари би трябвало да се преведат, след като започне фазата строеж", пояснява пред БНТ още  Петров.

От своя страна от консорциума „ Детско здраве“, спечелили обществената поръчка обявиха, че договорът е публичен и всеки може да го прочете и да види има ли нарушения по него.

„А ако проблемът е в отказът за издаване на виза за проектиране, можем също да говорим за последваща невъзможност на договора , макар че въпросът е спорен, то тогава последиците са други. Това е въпрос, на който може да се отговори, след като се прочетат всички факти по делото и действащото градоустройство към момента на отриване на процедурата и към момента на сключване на договора. Така че, за да се каже има ли основание за прекратяване на договора трябва да се направи мащабно проучване, включително на възможността за техническо изпълнение.

Като също трябва да се разгледа хипотезата дали не са налице основания за изменение на договора и изпълнение в рамките на този договор“, поясни още адвокат Макавеев.

Още по темата в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11

"За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни

Днес отбелязваме Деня на Земята. Основната тема тази година е за пречистване на планетата ни от пластмаси .  И днес "За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни , заяви пред БНР Евгения Ташева от екологичното движение. И даде пример с използването на лични бутилка за вода, чаша, кутия за храна или чанта за..

публикувано на 22.04.24 в 09:50