Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Ден на градинаря“ отбелязаха в село Цар Асен

7
Снимка: Незабравка Кирова

„Ден на градинаря“ отбелязаха в село Цар Асен, Община Алфатар, на 1 август. Общината заедно с кметството на селото са организатори на събитието.

Тази година участваха 18 групи от района на Алфатар, Дулово и Силистра. Близо 200 души с гордост показаха произведената от тях земеделска продукция. Имаше и изложба на пити, баници и хляб.

Снимка: Незабравка Кирова

Празникът на градинаря  е възобновен през 1993 година насам, а в алфатарското село Цар Асен се провежда вече шеста година с цел да се почете трудолюбието на добруджанци и плодородието.

Празник на всички, които се грижат за цветя, зеленчуци и овошки - професионално и за удоволствие, разказа кметът на Алфатар Янка Господинова.

„В началото имаше не повече от 5 участника и жителите на селото. В годините успяхме да доразвием този празник  и днес имаме  200 участника, включително и от съседни общини. Идеята на този празник е да покажем плодородието на Добруджа".

Снимка: Незабравка Кирова

Край чешмата с изворна вода и старата върба Цар Асен посрещна земеделци от региона. Основно стопани, които отглеждат в градините си плодове и зеленчуци за домашна консумация. Всички те с голямо старание бяха подредили стоката си, както и различни кулинарни изделия и изкушения, изработени с брашно и захар, и не само.

Лицата им преливаха от радост, че има кой да оцени труда им и да споделят гордостта си от положените усилия.

Снимка: Незабравка Кирова

Преди пет години Елена Богданова напуска Силистра и се връща на село – в Бабук. И е щастлива от направения избор. Няма нищо сложно и трудно в това да отглеждаш собствена продукция, сподели тя.

Ние се стараем колкото се може да не ползваме торове препарати всичко да бъде екологично чисто. Може и малки да са, но имаме оранжерии и зеленчуците ни са разкошни“.

Снимка: Незабравка Кирова

Също преди 5 години Цветанка Христова се е върнала в родния Алфатар от Англия. Започва да се занимава с градинарство и да произвежда основно зеленчуци. Произвежда и лилави картофи, които са повече като за гурме кухня.

„При мен е нещо средно като хоби, което отива в малко по-голям мащаб за потребление, но от тесен кръг хора, защото виждате, че стоката ми е бутикова".

Снимка: Незабравка Кирова

Изложбените маси бяха отрупани както с различни видове зеленчуци и плодове, така и с изработени майсторски сладкиши и вити баници. Любопитни бяха обаче керамични кастрончета с табелка жътварски ястия. Майстор е Мита Георгиева от Алфатар.

Градинарите си имат и свой светец - Свети мъченик Фока. Свети Фока е наричан градинар, защото си е направил градина близо до морето и в нея посадил различни зеленчуци, продавал ги и по такъв начин осигурявал препитание за себе си и за бедните хора. Част от зеленчуците от своята градина, Свети Фока слагал край пътя, за да могат да си вземат всички пътници.

Снимка: Незабравка Кирова

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33

Само зимата ли може да ни изненада? Летният сезон е пред провал заради недостиг на кадри

Летният сезон е пред провал, предупреждават хотелиери и работодатели по Южното Черноморие. Причината - задълбочаването на кризата с липсата на работници и персонал за туристическите обекти . Само по Южното Черноморие за предстоящия сезон се търсят 27 хиляди работници. Междувременно посолствата в трети държави извън ЕС, откъдето се чака работна..

публикувано на 16.04.24 в 09:41

Седмицата на космически обороти: слънчево затъмнение и научно просветление

Деца и възрастни носеха цветя за извънземните, някои ги чакаха с глави лук. Казваха, че не се страхуват : - Вярвате ли, че ще дойдат? - Вярвам, защото тази заран пак съобщиха, вестниците четем. - Те дали биха могли да помогнат на България с нещо? - Ами казаха: "Ще помогнем". -..

публикувано на 13.04.24 в 17:09

"Яйцето" в СУ се събуди за нов живот – става модерна зала за събития

Емблематичното за поколения студенти и преподаватели пространство в Софийския университет "Св. Климент Охридски" - "Яйцето", започва нов етап от своето съществуване. То вече ще бъде съвременно пространство за публични събития, в което ще се помещава и модерна лаборатория.  " Залата има невероятна акустика . Направихме специално озвучаване. Може..

публикувано на 12.04.24 в 12:05